דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
26 אוגוסט 2010

שמן משלכם (2)

אולי מכיוון שלא ידענו מה יצא בסופו של יום, הפעם הראשונה הייתה הכי מרגשת. לא לפני שוידאתי עם אנשי קק"ל שהדבר מותר, הגענו חבר ואני לחניון הקרן הקיימת שבראש תל חדיד מצוידים ברשת צל, כפפות עבודה, שקים אחדים, קפה, מים, ועוד כמה דברים טובים. אני כבר לא בטוח אם אפילו זכרנו להביא סולם, אבל דבר אחד אני זוכר היטב, את פך השמן הגדול שהבאנו הביתה בתום היום. רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 6:05

אין תגובות »

16 אוגוסט 2010

הדבשת של מנהל מקרקעי ישראל

בקיץ עברנו למצפה רמון. מזג האוויר הממוזג, והאפשרות לחיות לפחות לזמן מה מול נוף שכמעט ואין שני לו, הביאו אותנו לוותר על החיים הנוחים במרכז השבע ולעבור לפריפריה. במצפה, כפי שנהוג לקרוא לעיירה הדרומית, קהילה ירוקה קטנה ומגובשת, ואחרי מספר ימים נתקלתי בסופרמרקט במישהי שהכרתי בהזדמנות סביבתית בעבר. "יש הערב מפגש תושבים בעניין שכונת הר גמל", אמרה, "נשמח אם תצטרף". מתברר שמנהל מקרקעי ישראל הוציא למכרז מגרשים בשכונה ושוב התעורר המאבק על עתיד מצפה רמון.

בלי קצת רקע אי אפשר: בשנת 2008 החל משרד השיכון לקדם תוכנית ישנה ששכבה עמוק במגירות לבניית מאות יחידות דיור על מצוק מכתש רמון. המדובר היה בתוכנית שאושרה עוד ב-1995 במהלך מהיר (ול"ל) מתוך כוונה לספק דיור לעולים החדשים שאמורים היו להגיע למצפה רמון. כוחות השוק לא הוציאו את התוכנית לפועל, והיא נותרה במגירה. העלאת התוכנית על הפרק הביאה למחאת תושבים שביקשו לפתח את העיירה בכיוון צפון דווקא, ולהשאיר את קו המצוק כשטח ציבורי פתוח לרווחת התיירים והטיילים, ולרווחתם שלהם.

בסיוע החברה להגנת הטבע, ארגנו התושבים הפנינג גדול, אספו חתימות רבות של מנגדים לבנייה על המצוק, ועוררו עניין תקשורתי. מכיוון שבשנים שחלפו הוכרזה שמורת טבע בחלק משטח התוכנית נכנסה גם רשות הטבע והגנים לתמונה. המאבק הוכתר בהצלחה כאשר התכנית הוסרה מהפרק, וסוכם על הכנת תוכנית חליפית המתאימה יותר לרוח הזמן, ועולה בקנה אחד עם רצון התושבים.

תושבי מצפה המתינו להגשת תכניות מעודכנות במקומה, אך כאמור, לאחרונה הוציא מנהל מקרקעי ישראל מגרשים למכרז, על סמך אותה תוכנית ישנה. הפעילים המקומיים מדגישים כי כבר לפני שנתיים הראו שציבור התושבים במצפה רמון, יחד עם ציבור המטיילים והמבקרים מתנגד לניסיון להרוס, כהגדרתם, את המשאב מספר 1 של מצפה רמון – הנוף. "פתאום גילינו שלמרות כל הדיבורים על נסיגה מן התכנית המיושנת הזאת – מנהל מקרקעי ישראל משווק מגרשים ממש מתחת לאפנו".

עוד טוענים התושבים כי התוכנית נעדרת תוקף חוקי, מכיוון שאחד מסעיפיה קובע שאם תוך שלוש וחצי שנים מיום אישורה לא יתבצעו עבודות פיתוח בהיקף של 20% תפוג תחולתה.

לעומתם, במנהל מקרקעי ישראל אומרים כי המכרז הוצא לפי תכנית תקפה. יתרה מזו, משרד הבינוי והשיכון אכן מקדם תכנית לשינוי יעוד של הבנייה הרוויה למגרשים לצמודי קרקע בלבד, כך שמספר יחידות הדיור במתחם יפחת מ-400 ל-184.

הבינוי שבמכרז, אומרים עוד במנהל, נמצא כ-250 מטר מהמצוק (להוציא 4 מגרשים שנמצאים כ-150 מטר ממנו), ונמוך ממנו באופן שלא יראה מהמכתש. בנוסף, לא מפספסים שם שום הזמנות להזכיר כי בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע צמוד לבינוי המוצע ונמצא בקו אחד עם הבינוי שלו, וכי דווקא מרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים בנוי על קו המצוק והוא המבנה היחיד שבולט במבט מתוך המכתש.

לכאורה, להוציא את סוגיית החוקיות, טיעוני מנהל מקרקעי ישראל נשמעים כאילו פעילי הסביבה במצפה רמון סתם מציקים לתוכניות פיתוח שאינן פוגעות בסביבה או בנוף, אך די בעצם העובדה שאיש לא מנהל דיאלוג עם התושבים בכדי להתנגד לקידום הבנייה האמורה. הגיע הזמן שמנהל מקרקעי ישראל יבין שמדינה היא לא עסק כלכלי, ושייעודו הוא ניהול קרקעות המדינה ולא שיווק אדמות באופן שימקסם את הרווחים לקופתה. ככזה, ייטיב המינהל לעשות אם יבין סוף סוף שהתושבים הם שצריכים להחליט מה טוב ונכון עבורם ועבור סביבתם, ויחדל לנסות להחליט במקומנו מה טוב ונכון, ולהנחית תוכניות פיתוח שנעשות ומקודמות ללא שמץ של שיתוף הציבור.

קישורים

מוללים את המוח, על הר גמל ותוכניות הולל, המדור הירוק לפני שנתיים בדיוק

http://gilisoffer.com/WP/?p=246

חוברת המכרז

http://www.mmi.gov.il/PirsumMichrazim/getImage.asp?misMichraz=1742010%E1%F9&misRatz=1&ReadChoveret=true

עמוד המאבק באתר החברה להגנת הטבע

http://www.teva.org.il/?CategoryID=829&ArticleID=5486

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 5:29

אין תגובות »

8 אוגוסט 2010

מלון חרקים

החרקים, הם אולי בעלי החיים הכי שנויים במחלוקת. מצד אחד, מחלקת החרקים היא בעלת מספר המינים הרב ביותר בעולם הטבע, וחשיבותה לקיום המערכות האקולוגיות אדירה. מצד שני, להוציא אולי את הפרפרים, רבים מבני האדם נדחים מחרקים ומפחדים מפניהם. אחת היוזמות שתתרום לשינוי מצב זה היא מלונות החרקים של לונדון.

לרגל שנת המגוון הביולוגי עליה הכריז האו"ם השנה, התקיימה במסגרת פסטיבל האדריכלות השנתי של לונדון שהתקיים הקיץ, תחרות עיצוב מיוחדת במינה: "מעבר לכוורת", תחרות לעיצוב מלונות 5 כוכבים לחרקים.

מבין כל ההצעות שהוגשו למארגני התחרות – עיריית לונדון וקרן השקעות הנדלן בריטיש לנד – נבחרו 5 פרוייקטים שנבנו בגנים הציבוריים ברחבי הבירה הבריטית.

לתואר חביב הקהל הוכתר "מלון" שנבנה בסגנון בקתה בווארית בהשראת האגדה הנזל וגרטל (עמי ותמי). המלון, שגובהו כ-60 סנטימטרים, תוכנן ונבנה על ידי הסניף הגרמני של ארגון "נשים בנכסים" מחומרים שנאספו אך ורק בתחמי העיר לונדון: לבנים משומשות שמטרתן למשוך דבורים יחידאיות (מיני דבורים בהם נקבה יחידה בונה קן); בולי עץ מרקיבים עבור חלזונות (שאינם חרקים בעצם); תיבות מנוקבות ממולאות קליפת עצים לתרדמת החורף של הפרפרים, ובולי עץ שנקדחו בהם חורים לשירותן של החיפושיות. גג המלון בן שלוש הקומות, מולא בבמבוק למען מרושתי הכנף (ארינמלאים) של גן קליירי הסמוך לרחוב המלכה ויקטוריה (Cleary Garden, off Queen Victoria Street, EC4).

הרכב השופטים בחר דווקא במלון החרקים שהוקם בכנסיית סנט דנסטן שבמזרח. חזית מלון החרקים בנויה תאים תאים המסודרים בתבנית וורונוי, תבנית מתמטית (שהוגדרה על ידי גיאורגי וורנוי) המופיעה בטבע למשל בכנפי השפירית. לתוך החללים שיוצרת התבנית הוכנסו חומרי פסולת מסוגים שונים, בעוד צדדיו של מלון החרקים נגישים לפרפרים ועשים, והגג מתאים לקליטת מי גשם באמצעות שתילת צמחייה. (St Dunstan’s in the East, between Lower Thames Street and Great Tower Street, EC4.)

את שלושת מלונות החרקים הנותרים ניתן לראות בבאנהיל פילדס, ווסט סמית'פילד, ובפארק פוסטמן.

קישורים

סיור למלונות החרקים של לונדון, עלון: http://tinyurl.com/2b4uhnl

עוד על תחרות "מעבר לכוורת" באתר בריטיש לנד: http://www.britishland.com/responsibility/beyondthehive

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 9:49

אין תגובות »