דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
11 דצמבר, 2006

כרכום חרפי

Crocus hyemalis

על פי הגשם החורף עוד לא ממש כאן. אמנם מזג האוויר הבהיר מזמין יותר מכל אל חוף הים, אבל הלילות קרים והכרכום החורפי פורח, מזכיר לנו באיזו עונה אנו.

הכרכום החרפי הפורח מתחילת החורף ועד לאמצעיתו, הוא פרח מוגן הפורח כמו רבים מפרחי הסתיו ישר מתוך האדמה. שישה עלים לבנים, ובמרכזם שלושה אבקנים (האיברים הזכריים) גדולים ושחורים, המוקפים בשערות כתומות, אלו הצלקות (האיברים הנקביים) המפוצלות לאונות. בגלל הדמיון בשם, יש הטועים לחשוב כי מהכרכום מפיקים כורכום, אך למעשה מפיקים מכרכומים דווקא את התבלין היקר זעפרן. אלו בעצם אותן צלקות אדומות – לא של הכרכום שגדל בארץ, אלא של הכרכום התרבותי.

בבסיס הפרח מה שכינתה רחל המשוררת 'כתם הכרכם', שגם נתן לו את שמו. השם העברי נגזר מן השם המדעי הלטיני Crocus, וזה נגזר מן הפרסית, ומשמעותו 'צהוב'. בעולם העתיק שימש הכרכום לצביעת מזון ואריגים. הצבע הופק מצלקות הפרח המכילות אחוז גבוה של קרוזין, חומר הנמס במים, שמספיקות כמה אלפיות הגרם ממנו על מנת לצבוע דלי מים בכתום ניכר. זו גם משמעות הביטוי העברי 'נתכרכמו פניו', מה שקרא בעברית המודרנית 'להצהיב מבושה' (או קנאה). הטלאי הצהוב אשר אולצו היהודים לשאת על בגדיהם בימי הביניים נצבע בכרכום, ויש הגורסים כי סימונם של היהודים בטלאי, סרט, או כובע צהוב (צבע הבגידה בנצרות), נבע מעיסוקם כצבעים שהביא לזיהוי צבע הכרכום עם היהודים.

על פי האגדה הכרכום הוא אחד מארבעה מיני בשמים שאדם הראשון הורשה לקת מגן העדן. ארבעת אלו מוזכרים גם בשיר השירים כגדלים בגינת שלמה. בעת העתיקה גידלו את הכרכום הן כבושם והן בכדי להשתמש בו לצביעה, והוא מוזכר בתלמוד לא פעם, בין היתר כאחד מרכיבי הקטורת בבית המקדש. שלא כמו שאר מיני הכרכום אשר נדירים בארץ, הכרכום החורפי נפוץ מאוד בשטחים הפתוחים באזורים הסלעיים בגליל, כרמל והרי המרכז. שני מינים מאוד דומים לו הגדלים בצפון הם כרכום גיירדו בעל האבקנים הצהובים, והכרכום הצהבהב שאבקניו לבנים דווקא.

null
פריחת הכרכום בגוש עציון

null
מבט מלמעלה

null
ובהגדלה

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 11 דצמבר, 2006 בשעה 15:44 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>