דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 אוגוסט, 2007

פעיל: גיל יודפת

מי

גיל יודפת, איש שיווק, בן 45 נשוי + 3

מה

מוביל את המאבק בהקמת איקאה במעויין שורק.

מתי

עוד לפני 10 שנים הקים את "התנועה האקולוגית", שנותרה קטנה ביותר. לפני כשנה נרתם למאבק באיקאה והקים עמותה בשם ישראל אקולוגית

מקום

ראשון לציון

מהות

בתפיסת העולם האקולגית פגש יודפת כשהתגורר ביפן, וחזר אתה ארצה. "שם הבנתי שהכל קשור", הוא אומר, שיש קשר בין מזון אורגני לבין שימור שטחים פתוחים, זכויות בעלי חיים וזיהום אוויר. התנועה האקולוגית, שהקים ב-1996, הייתה עמותה בת מאות פעלים שעשו הרצאות על בנייה, מזון אורגני, רעלים בחקלאות, ובנייה בחופים, וכן מסיבות ומפגשים. לאחר שהתחתן, עבר לראשון לציון, והיה פחות פעיל, אם כי ניסה להקים מרכז אקולוגי בנחלת יהודה, ניסיון שלא עלה יפה.

יום אחד כשנסע לרכוש מזון אורגני במושב נטעים, ראה את עבודות העפר הגדולות שמבוצעות בחולות הבלתי מופרים שמול המושב. כשהתעניין בפשר הנזק הסביבתי התברר לו שבמקום מתוכנן לקום מתחם של איקאה. "זה גם פוגע בחולות וגם מושחת", אומר יודפת על התהליך בו זכה הענק השוודי להקים שטח מסחרי על קרקע שיועדה לתעשייה, קרקע זולה במאות מיליוני דולרים. יודפת הגיש התנגדויות למה שהוא מגדיר 'קומבינת הנדל"ן', וגם חבר לסוחרי העיר שהצטרפו למאבק מחשש שבניית מאות אלפי מטרים רבועים של מסחר בשולי העיר תפגע בפרנסתם. מטה המאבק (שעתה היה לו גם קצת כסף) אף שכר את שירותיו של משרד יחסי ציבור יצא בקריאה להחרים את איקאה, ערך הפגנות מול החנות, הפניניגים של טבע בעיר, ויודפת נהיה מעין דובר של המאבק בעיתונות המקומית. לאחרונה אף להצליח להגיע לתקשורת השוודית, תוך תקווה שהחברה בינלאומית המתאמצת מאוד לשמור על תדמית של תאגיד הדואד לסביבה ולחברה, תפעיל לחץ על נציגיה בישראל. "אתה עומד מול אחד הגופים החזקים במשק. ברונפמן הוא מהבעלים של בנק דיסקונט". כוונתו היא למתיו ברנפמן המחזיק בכל מניות איקאה ישראל. מי שבונה את המתחם היא חברת הנדל"ן של קבוצת ברונפמן-פישר, שזכתה לשם הציני אירוס הגלבוע.

מוטו

אפשר לעשות ולהשפיע גם בכוחות קטנים. פשוט לקחת שלט ולעשות מחאה. "אם זה יעבור בשקט, זה יקרה בכל מקום".

כתבה בכלבוטק, על קומבינת איקאה:
http://www.flix.co.il/tapuz/showVideo.asp?m=1271987

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 8 אוגוסט, 2007 בשעה 10:35 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “פעיל: גיל יודפת”

  1. אבי says:

    גיל, שלום רב: האם תוכל לספק לי מפת פריסה של כל האנטנות ו/או תחנות הממסר של הרשתות הסלולריות כאן בראשון לציון? אם לא ניתן הדבר אשמח אם תקשר אותי או שתעביר את בקשתי זו לאדם או גוף שיכול לספק את הידע הנ"ל.

    תודה רבה,

    אבי

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>