דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 אוגוסט, 2007

מילון ירוק: קרקע מופרת

כשמתעמקים מעט בתכונות צמחים, לא פעם נתקלים במינים המוגדרים כצמחי מעזבות או צמחים של קרקעות מופרות. למרבה הפלא, אין הגדרה מדעית ברורה או פשוטה של מהי אדמה מופרת. אפשר למשל לקחת את ההגדרה הפשטנית של מנהל מקרקעי ישראל, המופיעה במסמך המנסה להראות שהמנהל הוא גוף ידידותי לסביבה: "קרקע מופרת הנה קרקע אשר נעשה בה שימוש אשר יש בו משום פגיעה במרקם, תכונות או איכות הקרקע".

תהליכי היווצרות הקרקע הם תהליכים בני אלפי שנים. חפירה או חריש, נסיעת כלי רכב ואפילו דריכה משנים את פני הקרקע. לעתים מופרת הקרקע גם באופן טבעי על ידי פעילות בעלי חיים או שריפה. לקרקע תכונות פיזיקליות דוגמת מבנה (צורת הסדור של חלקיקי הקרקע), ומרקם (יחסי חול-סילט-חרסית), וכן תכונות כימיות דוגמת חומציות, ושיעורי פחמן חנקן זרחן. פגיעה בתכונות הקרקע מפרה גם תהליכים אחרים כיוון שהקרקע קשורה בין השאר גם למחזורים הביוגיאוכימיים; מחזורים דוגמת מחזור-החנקן, מחזור-המים, ומחזור-הפחמן בהם עובר חומר מהאטמוספירה לאורגניזם, לקרקע וחזרה לאטמוספירה. בנוסף נפגעת המערכת האקולוגית שעל פני הקרקע, החל בבבעלי החיים ובצמחייה שחיים על פניה, עבור במאגר הזרעים שבה, וכלה במיקרו אורגניזמים דוגמת פטריות בקטריות ואצות החיים בה.

יש גם מה שנקרא קרום ביולוגי לקרקע, וגם קרום פיזיקלי לקרקע, אך אם יוצאים לרגע מכל המדעיות הזאת, נדמה כי בהסתכלות רחבה יותר אפשר לדבר על הקרום הטבעי של הקרקע: מעיין מצב דברים טבעי, שברגע שפוגעים בו – אי אפשר להשיב את המצב לקדמותו, וכל שניתן הוא לדבר על תהליך שיקום ארוך וחלקי.

קוריוז מטריד הוא שכמחפשים בגוגל "קרקעות מופרות", שואל מנוע החיפוש: "האם התכוונת ל: קרקעות מופשרות".

תודה לנעמה טסלר

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 12 אוגוסט, 2007 בשעה 19:31 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>