דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
28 אוגוסט, 2007

פעילה: יוהנה נזרי

מי

יוהנה נזרי, 56, אדריכלית נוף. נשואה ואם לשלוש בנות. אחת מלכת יופי.


מה

יושבת ראש העמותה לשימור קסמי טבע ונוף, שהצליחה לבטל תוכנית בנייה מאושרת בפארק נחל הזה"ב, יחד עם ארגונים ירוקים נוספים, ונאבקת להשבת המים אליו.

איפה

קריית שמונה

מתי

עוד לפני שפרשה מתפקיד אדריכלית הנוף של עיריית קריית שמונה, עשזרה בפעילות העמותה. לאחר שפרשה לפני שלוש שנים מתפקידה, נענתה לבקשת יו"ר העמותה היוצא להחליפה.

מהות

נזרי זוכרת שעוד בילדותה המוקדמת באמסטרדם הייתה לוקחת אופנים ומרחיקה ליער אמסטרדם. "בדמי הכיס הראשונים שלי קניתי שתיל לגינה שלי, שהייתה בגינת הורי". לישראל התחברה כשהגיעה להתנדב בקיבוץ, והכירה את בעלה כיום. למדה בהולנד תואר ראשון בייעור, עשתה סטאז' בקק"ל, חזרה להולנד ללימודי תואר שני באדריכלות, ולמחרת סיום התואר הגיעה לישראל סופית. עם זאת, היא עדיין מחוברת למה שקורה בהולנד, והמודעות שם לאיכות הסביבה משפיעה עליה.

פארק הזהב הוא אולי הפארק היחידי במדינת ישראל שלידו פועלת עמותה. מי שתרם את הכסף הגדול להקמתו הייתה זו הפדרציה היהודית בסן פרנסיסקו (ומקור השם של הפארק הוא הגולדן גייט). ומכיוון שהם רגילים שהתושבים מעורבים בתכנון הפארק, זו הייתה מעיין הנחייה שלהם, וכבר בראשית שנות ה-90 הוקמה עמותה שתפקידה לשמור על הפארק. "זה ממש אוצר", היא אומרת על נחל עין זהב שחוצה את העיר מצפון לדרום, ועל הפארק שסביבו. מנהל מקרקעי ישראל תכנון להקים באמצע הפארק 70 יחידות דיור, ולקטוע אותו לשניים. "אלמלא העמותה התוכנית הייתה עוברת ואנשים לא היו שמים לב". מציינת נזרי.

הציבור התעורר כמטע מאוחר מדי, אך גם משנדחו ההתנגדויות לתוכנית (בהן התנגדויות העמותה ואף העירייה שתמכה בהן בעבר), לא אמרו נואש השותפים למאבק. גם לא כאשר הבקשה לערוך דיון נוסף בוועדה המחוזית (על סמך סעיף 11 ד' קובע ששני חברים בוועדה יכולים לבקש דיון חוזר), נדחתה. נוכח הפעילות הציבורים בעניין, ולאחר שהתברר שלעירייה זכות לערער למועצה הארצית לתכנון ובנייה בעניין. החליטו בעירייה לעשות כן. לאחר הדיון הנוקשה, הופתעו הארגונים הירוקים לשמוע כי המועצה החליטה לבטל את התוכנית. עתה פועלת העמותה להשיב את המים לנחל היבש שמימיו הרבים נשאבים לשימוש העירוני ולמפעל נביעות. "השאיפה לחבר את הנופים מבחוץ לתוך העיר", מסבירה נזרי.


ציטוט או שניים:

"אם אפשר לשכנע את הרשות המקומית שהמאבק צודק, אז יש לו סיכויים יותר טובים".

"אם המקרה צודק, וזה לא סתם מאבק של כוח, יש סיכוי להצליח".

קישורים:

הוועדה הארצית החליטה, פארק הזהב חשוב לתושבים! כתבה באתר הגל הירוק

http://www.ecowave.org.il/alaperek_new.php?ind=273

לנחל בקרית שמונה אין מים, למפעל "נביעות" דווקא יש
מאת אלי אשכנזי, הארץ

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/895379.html

IMG_0183
נזרי. צילום לא שלי

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 28 אוגוסט, 2007 בשעה 15:36 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>