דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
4 ספטמבר, 2007

רשות הקייטרינג

רוצים ללון באתר הקמפינג בגן לאומי חוף אכזיב? תוכלו לעשות זאת רק אם לא תהיה באותו ערב חתונה, או אירוע דומה. ככל הנראה זה לא רק מרגיז (בעיקר אם גיליתם את זה בשער האתר), אלא גם לא ממש חוקי. ברשות מבטיחים שזה לא יקרה שוב, אבל האירועים הפרטיים בגנים הלאומיים שלפחות בחלק מהמקרים חוקיותם מוטלת בספק, רק צוברים תאוצה.

לפני כעשרה ימים הגיע עמית זית מרמת יוחנן לגן לאומי חוף אכזיב. בחסות העתיקות, משמש המקום כחוף מפותח, וכחניון לילה לקמפינג: מדשאות, שירותים מסודרים, ברזיות, מקלחות, תאורה, כל מה שמבקש מי שרוצה להקים אוהל שלא בחיק הטבע. כוונתו של זית הייתה ללון באתר מיום חמישי ועד שבת. "אנחנו נוסעים לפעמים בשבתות להתרחץ בחוף, ולפעמים נוסעים גם לשישי שבת. עד היום תמיד פשוט באנו", הוא מספר. משהגיע לאכזיב, הופתע לשמוע מאנשי רשות הטבע והגנים המפעילים אותו, שהמקום סגור עקב חתונה המתקיימת בו, ושלא יוכל להכנס וללון בגן. אם תרצה, נאמר לו, תוכל ללון פה מחר. "אורחי באו מכפר סבא במטרה לבלות איתי את סוף השבוע בגן, ונאלצו לחזור", הוא מוסיף.

בהגדרתו, גן לאומי הוא ‎שטח המיועד לשמש לצורכי נופש לציבור בחיק הטבע או להנצחת ערכים בעלי חשיבות. למרות זאת, מאפשרת רשות הטבע והגנים לערוך בגנים הלאומיים אירועים פרטיים. רוצים להתחתן בית הכנסת העתיק בכורזים? אפשר. חשקה נפשכם לערוך ברית מילה במקורות הירקון? יומולדת שמונים לסבתא על פסגת המצדה? כמה אלפי שקלים לקופת הרשות יסדרו את העניין.

זה לא חדש, זה לא היה חדש גם כאשר הועלה העניין פה בערוץ כבר לפני יותר משלוש שנים. לא חדש, אבל הולך ומחמיר. בשנים האחרונות, תחת הנהגתו של המנכ"ל השנוי במחלוקת, מתנהלת הרשות יותר ויותר כעסק כלכלי שעניינו אינו זהה לעניינה של רשות ממשלתית הפועלת על מנת ליישם חוק. רשימת הנכסים הציבוריים והתרבותיים הנסגרים לשימושו של המרבה במחיר כבר ארוכה מאוד.

כמו אקדח שמופיע במערכה הראשונה, היה ברור שקידום השימוש בגנים הלאומיים למסיבות סגורות, יגרור את דחיקת רגלי המבקרים מהם. זית נשמע כעוס: "בא בנאדם, שוכר את החוף ב-8,000 שקל, וחוסם את החוף לכלל הציבור". בסוף השבוע האחרון ביקש שוב זית ללון באתר הקמפינג, והתשובה שקיבל הייתה ששוב סגור הגן ביום חמישי עקב ארוע פרטי.

מה שמרגיז אותו עוד יותר היא העובדה שמעבר להיותו אזרח פשוט, הוא בכלל מנוי של הרשות. "מדי שנה אני רוכש כרטיס מטמון כדי להכנס לגנים הלאומים. מעולם לא נאמר לי בע"פ או בכתוב שייתכן מצב בו לא אוכל להיכנס לאחד האתרים עקב ארוע פרטי". כרטיס מטמון, אגב, מעניק באכזיב הנחה של 10% בלינה, ו-50% בכניסה יומית לחוף.

עריכת אירועים פרטיים בחופים היא עניין שלם בפני עצמו. הנחיות הוועדה לשמירה על הסביבה החופית בעניין סוג האירועים ברורות כשמש. "החוף, בהיותו משאב ציבורי, ראוי שהשימוש בו, כמו גם הארועים המתקיימים בו, יהיו פתוחים לציבור הרחב באופן מלא ושיוויוני", נאמר בהנחיות למבקשים לערוך אירועים בחוף, "…קיום אירוע פרטי, בעל רשימת מוזמנים סגורה, וכלל הציבור אינו מוזמן לאירוע… נוגד את מדיניות הוועדה." באופן פרדוכסלי, דווקא הרשות לא צריכה לקיים את הנחיות הוועדה. זאת, מכיוון שחוק החופים מסייג את עצמו לגבי גנים לאומיים ושמורות טבע. עם זאת, נדמה כי הדבר נועד לאפשר הסדרה של גנים ושמורות ולא את חסימת המעבר והשימוש הציבורי בכלל.

בעמותת אדם טבע ודין מסבירים לשאלתנו כי "קיום ארועים בגנים לאומיים סותר את הייעודים שלמענם הם הוכרזו כגנים לאומיים על פי החוק, וכן חורג מן הפעולות המותרות לפי החוק". בנוסף, מציינים שם, סביר להניח שסגירת גן אכזיב לצורך ארוע פרטי לא נעשתה על פי כל הכללים הדרושים מבחינת תכנון ובנייה ומבחינת חוק גנים לאומיים וכן מבחינת כללי המשפט הציבורי-מנהלי, כגוף שהוקם על פי חוק (שימוע ציבורי, קריטריונים ברורים לסגירת אתר מסוים ולאופן סגירתו). במילים פשוטות, זה לא רק לא יפה, זה גם לא חוקי.

"שמורות הטבע והגנים הלאומיים בישראל הינם נכס ציבורי, שהופקד בידי רשות הטבע והגנים על מנת שתשמור עליו ותפעיל אותו לטובת הציבור", מדגישים בעמותה, "סגירת גנים לאומיים לצורך קיום ארועים פרטיים, תוך חסימת המרחב הציבורי הפתוח והקמת מבנים ומתקנים, הינה גזילה של משאבי הטבע מידי הציבור ופגיעה בערכים לשמם הוכרזו האתרים כגנים לאומיים".

רשימת הגנים הלאומיים המוצעים לאירועים כבר הגיעה ל-27: קלעת נמרוד, חורשת טל, בית שאן, בית שערים, ציפורי, קומראן, ממשית, עבדת, עתיקות עין גדי, ואתרי מורשת אחרים. עם שימוע, בלי שימוע, עם מכרז, בלי מכרז. בואו בהמוניכם, יש בר אקטיבי, השתדלו לא להקיא על העתיקות. אם לפני שלוש שנים אמרנו שאת תהליך הפיכתם של שמורות וגנים לאומיים למרכזי אירועים צריך לעצור לפני שנתרגל לרעיון, עתה מתברר שכבר התרגלנו אליו. התרגלנו לרעיון, התרגלנו לבעיתיות העקרונית שיש בו, והתרגלנו לבעייתיות המנהלתית-חוקית שבהוצאתו לפועל. ככה אנחנו נראים, מקום בו אנשים במדי פקחים מסתובבים עם הורי החתן, עסוקים במכירות; מקום בו טבעי שאנשי רשות מעורבים בהמלצה על עסקים פרטיים; מדינת עולם שלישי.

בתגובה מסר מנהל מחוז צפון של רשות הטבע והגנים, דרור פבזנר, כי "כפי שמפורסם בדפי מידע למטייל ובאתר רשות הטבע והגנים, הלינה בגן הלאומי אכזיב הינה בתיאום מראש, וזאת מאחר שישנם מקרים במהלך השנה בהם נמנעת הלינה בגן הלאומי, בין אם הסיבה היא שמירה על חיי הלילה, קיום אירוע באתר או מזג- אוויר שאינו מאפשר זאת. יחד עם זאת, אם בעתיד תהיה פנייה של מטיילים שיבקשו ללון באתר בזמן שמתקיים בו אירוע- הם יוכלו לעשות זאת, כאמור, בתיאום מראש".

קישורים

רשות שמורות הקייטרינג

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2876788,00.html

כסף יעוור עיני חכמים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2924654,00.html

גן לאומי חוף אכזיב

http://www.parks.org.il/BuildaGate5/general2/data_card.php?U=no&SiteName=parks&ItemID=315529539&ValuePage=Card1

רשימת האתרים המוצעים להשכרה

http://www.parks.org.il/BuildaGate5/general2/company_search_tree.php?Cat=29~All~~~~&ru=&SiteName=parks&Clt=&Bur=35329249

תמונה

http://www.parks.org.il/BuildaGate5/portals/parks/imagesP/sub76/768043652-L-ashkelon-1.jpg

מכרזים. לא מופיע מכרז לזכיין האירועים

http://www.info.gov.il/LAPAM/Tenders/

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 4 ספטמבר, 2007 בשעה 1:19 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “רשות הקייטרינג”

  1. רונית אשכנזי says:

    מרשים, עלה והצלח

  2. אלון says:

    חתיכת בן זונה מה אתה יודע על נושא האירועים והכסף שהם מאפשרים לך להיכנס ב50% הנחה לאכזיב
    ועוד להתחבר למי שעושה אירועים לחשמל שיממן אתך
    ובסוף אתה עוד מתלונן לך תמצא חיים יא חתיכת אפס קיבוצניק בטלן

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>