דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
10 ספטמבר, 2007

אף מילה על צדק סביבתי. אירוח בחוות בודדים

בדרך דרומה
החדש – סוויטת לפז

בכניסה למושב שדה צבי, כשעה מתל אביב, אני תמה אם אני במקום הנכון. בית אחרי בית שלט "למכירה", ותחושת הרפאים כללית חזקה במיוחד. בקצה המושב: התחדשות משמחת במשק של טל וגיל לפז. את פני קידם פרפר זנב סנונית נאה, כמו ללמד על האוויר הנקי. השניים, מושבניקים מהשרון, רכשו את המשק לפני כשנה, ועברו דרומה לבנות ולהיבנות. "חצי שנה לקח לנו לבנות את הצימר בכל האצבעות שלנו" מספרת לפז על יחידת האירוח המיוחדת, שנבנתה מקש ובוץ. "זה קסם. קסם קסם. חסכוני ביותר, לקחת מהאדמה שאתה דורך עליה ולשים על הקיר". בקיץ נפתח הצימר המכוון לזוגות בליל כלולותיהם.

המבנה הקומפקטי מסודר בטוב טעם: מיטת אפיריון המזכירה חופה, פינת אוכל קטנה עם ספסלי בוץ, סלונצ'יק, ומטבחון מאובזר. בחוץ פינת ישיבה נוספת ומדשאה הפונה אל המרחבים בהם ניתן לצאת לטייל באופניים שמשכירים בני הזוג יחד עם סלסלות פיקניק תואמות. הפינוק לא נגמר בזה, גיל הוא מטפל אלטרנטיבי המשלב עיסוי הוליסטי עם שיטות טיפול נוספות, והאורחים יכולים להתרגע גם על מיטת הטיפולים.

"אנו אנשי אדמה. אנשי כפיים, המחוברים לטבע", מעידים על עצמם בני הזוג באתר האינטרנט של המקום, "אוהבים לחיות קצת כמו פעם…יותר פשוט, יותר טבעי, יותר אדמה, יותר משפחה". בדרך כלל זו מנטרה ריקה של כל בעל צימרים, במקרה זה, נראה שממש יש ממש בדברים.

סוויטת לפז, מושב שדה צבי. 400 שקל ללילה וארוחת בוקר, 500 בסופשבוע. 054-6884447, 054-6657774
http://www.lapaz.co.il/

האקולוגי – מתנת מדבר

"תמיד יש פרחים", אומר לילך בר-משולם כשאני נכנס לבקתת האירוח הגדולה, "פשוט אמרו לי שלא תגיע, ואין כאן יותר מדי פרחים", היא מוסיפה בביישנות וקונה את לבי. עיקר פרסומה של חוות מתנת מדבר יצא לה בזכות ההצלחה של בני הזוג משולם-בר בגידול הכרכום ממנו מופק תבלין הזעפרן היקר. בחווה שלצד הכביש למצפה רמון פועלת זה מספר שנים מסעדה צמחונית אליה מגיע חלק מהגידולים האורגניים בחווה. מנת הדגל במסעדה הבייתית היא הכנאפה ברוטב זעפרן. בחג החנוכה שעבר נחנכה במקום גם בקתת האירוח הראשונה.

בקתת האירוח אותה בנה גבי בעלה בעצמו, מדגימה כי אין סתירה בין בנייה מחומרים מקומיים וממוחזרים לבין טוב טעם. את הכל עשה במו ידיו, מקירות הקש המצופים בטיח, עבור באהילי הנחושת שהיו פעם מרזב בהרצליה, ועד ידיות החלון שפרזל מפרסות הסוסים. חדר אחד, גדול מאוד, עם שתי נישות לשינה, מטבחון, וחדר מקלחת. "כל הרעיון הוא שמשפחות יושבות ליד האח, ויש להם הרבה הרבה ספייס וזמן עם הילדים", היא אומרת. הכל מאוד פשוט ונעים. בחוץ נדנדה, והרבה מדבר. סביר להניח שהסיכוי למצוא שם מקום כשהכרכום פורח בנובמבר, קלוש. לא כל שכן בסופשבוע. לאנרגית הטובות של המקום אפשר להתחבר גם בשאר השנה.

חוות מתנת מדבר. סמוך לצומת טללים. 500 שקל לזוג ללילה וארוחת בוקר, 650 בסופשבוע, 80 שקלים תוספת לילד מגיל 3. אין להביא כלבים. 054-4862311
http://www.matnatmidbar.co.il/


הפשוט – חוות נחל בוקר

את חוות נחל בוקר הקימו משה והילדה זהר לפני 9 שנים. בית מגורים, אורווה, כרמי יין המספקים את חומר הגלם למשקה הנמזג בבית היין במקום, ומסעדה המגישה ארוחות לקבוצות בהזמנה מראש. בקיץ האחרון נוספו אל הצימר האחד שבנו במקום עוד שלושה לודג'ים, בקתות עץ וקש תאילנדיות. דמי הלינה כוללים ארוחת בוקר, ובעבור תשלום נוסף של 70-80 שקל לאדם אפשר להתמזנן בערב לארוחת קדרה בשרית המבושלת על מדורה.

הרעיון של הבקתות החדשות, מספרת הילדה, בא מזה שהיא ביקשה לעצמה מעיין במה מוגבהת על מנת שתוכל לישון בחוץ בלילות הקיץ הנעימים. מפה לשם נבנו היחידות המשפחתיות החדשות על מזרניהן ומחצלותיהן. בהר הנגב, רצוי לזכור, קל יותר לסבול מקור מאשר מחום.

כמו בכל מוצר אחר, גם חדרי לינה נוטים להיות נעימים הרבה יותר כשהם חדשים. השטיח על רצפת העץ של הלודגי'ם הפשוטים ונעימים, הריהוט הפשוט, והמרפסת אל הנוף, עושים את העבודה. מי שמכיר בקתות כאלה מתאילנד, יישמח לשמוע שכאן דווקא יש חשמל. לצד הבקתה כיור מים. ההשירותים והמקלחות המשותפים, והמטבח המשותף המשמש גם את הבוחרים להתארח באוהל האירוח. בצימר, בית עץ קטן המרוחק מעט משלוש הבקתות, יש גם מקלחת ושירותים, מערכת סטריאו, פינת קפה, מקרר, ומזגן.

חוות נחל בוקר הופכת למשהו מיוחד באמת בימים אלה, עם תחילת פריחת החלמוניות. החלמונית בשמורת חלמוניות נחל בוקר צפויות לפרוח עד אמצע נובמבר, ובחווה שנמצאת במרחק חצי שעת הליכה מהפריחה, מציעים גם למי שלא לן בה לבוא, להשאיר את הרכב תחת השגחה, לצאת לטיול פרחוני, וגם לשתות או לאכול משהו.

חוות נחל בוקר. כביש טללים-חלוקים. צימר: 550 שקל לזוג ללילה. לודג': 150 שקל לאדם ללילה, 120שקל לילד. התעריפים כוללים א. בוקר. ארוחת מזנון בשרית במסעדה: 70-80 שקל. 08-6573483

http://www.hnbw.net/ נראה לא פעיל לעת עתה.

החביב – חוות נחל חווארים

"הייתי הראשון שהקים חוות בודדים", אומר מורה הדרך יענקלה גבע, ומצביע על חאן השיירות הסמוך. מאוחר יותר, הקימו הוא ואשתו דורית בסמוך את חאן נחל חווארים, בו הם מתגוררים ב-4 השנים האחרונות. "המקום הוא בבואה שלנו", אומרים בני הזוג יוצאי הדופן שכבר התגלגלו לא מעט בחיים: מסיני דרך עמק האלה ("ירוק מדי") ועד לנגב. זרוקים. שלא כמו חדרי האירוח שלהם.

בחווה 5 צימרים, בקתות בנות שני חדרים כל אחת, שעיצובן הפשוט כלפי חוץ – מבנה מרובע פשוט בצבעי מדבר, סככה מכפות תמרים וערסל – מטעה משהו. בתוך יחידת הנופש פנימה ריצוף ערבי שהביא גבע מחברון, ריהוט של ממש, מיקרוגל, מזגן, ואכן כן, גם ג'אקוזי. אחד הדברים שמייחדים את הצימרים הן בריכות הטבילה הרדודות שנבנו ליד כל אחד מהן, מעין חיקוי לגבים של נחלי הנגב. הכל פרי תכנון עצמי ועבודה עצמית, הוא אומר, מתגאה בכך שגם בגיל שישים כמעט ידיו מיובלות. אפילו את הצבע של הבקתות הוא רוקח בעצמו מאדמת המקום וחומרים פלסטיים. ממה עשויות הבקתות עצמן, שהבידוד בהן יוצא דופן, הוא לא רוצה שנכתוב. זה, הוא אומר, צריך לנחש.

אקולוגי או סביבתי זה ממש לא, אבל הניגוד בין מה שבפנים למה שבחוץ, הוא מה שעושה את המקום. החווה אמנם נמצאת בסמוך לחאן השיירות, הסואנת יחסית, וגם חוות כרמי עבדת הידועה נמצאת ממש מעבר לכביש, אך הצימרים כולם פונים לנוף הבלתי מופר של רמת דבשון וחוד עקב. המוה ניתן לצאת למסלול רגלי לנחל חוארים ולעין עבדת. את המעוניינים לקצר, אוספים אנשי החווה לאחר חלק מהמסלול.

חוות נחל חווארים, ליד הכניסה העליונה לעין עקב. לילה וארוחת בוקר 450 שקל לזוג, ילד: (2-12) 60 שקל, מעל גיל 12, 80 שקל. בסופשבוע: 600 שקל ללילה אחד, 1000 שקל לשני לילות. אין להביא בעלי חיים. 054-2346066
http://www.havathavarim.com/

ההוליסטי – אורליה

אם יש מקום שלקח רחוק את את הניגוד בין הפנים לחוץ, זו חוות אורליה. שלא כמו מרבית החוות של דרך היין, אורליה מרוחקת מכביש באר-שבע – מצפה-רמון, ובאמת משרה תחושה של ישיבה באמצע הכלום. מבפנים, לא מביישות הבקתות את שיא הסטייל של מרכז העולם.

עצם ההתיישבות באמצע הכלום היא אמנם מעשה בלתי סביבתי בעליל, אך נסיונה של משפחת שריר להתחשב בסביבה ניכר. להוציא את מכלאת הגמלים, החווה אינה מגודרת, השימוש במים מצומצם בין היתר על ידי שירותים ביולוגיים ("לא כימיים"), בבית המשפחה אין מיזוג אוויר (בבקתות האירוח יש) והפגיעה הנופית מינימלית."את הבקתות בנינו בלי כלים כבדים בשטח" אומרת שריר. 'בנינו' הן היא עצמה, וגיסתה. נדמה שאלו שתי הבקתות היחידות מכאן ועד אילת אותן בנו הנשים.

הכניסה למתחם האירוח נפרדת ממגורי המשפחה. לצד קרואן ה'קבלה', אוהל כיפה גיאודזית המשמש לטיפולים ההוליסטיים עד שתבנה בקתת הספא. שביל רגלי בן 100 מטרים יורד לזוג הבקתות המבודדות. אי אפשר שלא להיות מופתע ממה שקורה בבקתות פנימה. מלבד הנתונים הטכניים – מיזוג, אמבטיה, מיקרוגל – הסגנון עוצר נשימה. זו לא רק הרצפה העשויה חצץ רך של חלוקי נחל, או הניקיון. זו ההקפדה על הפרטים שעושה את ההבדל. לא מפתיע לשמוע שארוחת הבוקר כוללת בין היתר גם לחמניות, חלבה, זיתים, ליקרים וריבות שמכינה המשפחה.

"מי שבא זה לשקט", אומרת שריר ומספרת שלרוב לא יוצאים האורחים כמעט מהבקתות. "באים להיות ביחד, וזהו". המקום אינו מתאים לילדים ומארח בודדים וזוגות בלבד. מה שמוציא את האורחים הם הטיפולים שמציע המקום: שיאצו ורפלקסולוגיה, הילינג, טיפול בקריסטלים, EMF, וסדנאות זוגיות.

עקב אכילס של האיזור הוא עניין האוכל. יש האומרים שצריך לנסוע עד מצפה רמון בשביל זה. שריר ממליצה גם על החוות באיזור, מזכירה את המסעדה החדשה בנפתחת בימים אלה בחוות קרונמל המייצרת גבינות עזים משובחות, ומציעה גם אפשרות להזמין אוכל שמכינה מבשלת ממדרשת שדה בוקר. בכל מקרה היא אומרת, זה משהו שכדאי לתכנן.

חוות אורליה, שני קילומטר מצומת ציפורים לכיוון מחנה רמון, משמאל לכביש. 500 שקל לזוג כול ארוחת בוקר. סופ"ש: 1300 שקל לשני לילות. שעת טיפול, 250 שקל. לא לילדים. אין להביא בעלי חיים. 050-9800069
http://orlyya.co.il/


גלריות מקושרות

לפז

IMG_1457IMG_1458IMG_1453IMG_1454IMG_1470IMG_1472IMG_1464

מתנת מדבר

IMG_1574IMG_1555IMG_1581IMG_1600IMG_1602IMG_1571IMG_1609

חוות נחל בוקר

IMG_1515IMG_1492IMG_1487IMG_1505IMG_1485IMG_1496IMG_1500

חוות נחל חווארים

IMG_1648IMG_1711IMG_1656IMG_1651IMG_1650IMG_1702IMG_1700

חוות אורליה

IMG_1715IMG_1726IMG_1727IMG_1712IMG_1728IMG_1714IMG_1719

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 10 ספטמבר, 2007 בשעה 12:36 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “אף מילה על צדק סביבתי. אירוח בחוות בודדים”

  1. דניאל בן יקיר says:

    שכחתם לציין את חוות הגמלים בממשית שקט נקי אוכל מעולה הבקתות פשוטות והמחיר מצחיק 200 ש"ח לזוג ללילה!

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>