דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
10 אוקטובר, 2007

מילון ירוק: תא פוטו וולטאי

תא פוטו-וולטאי הוא תא המפיק חשמל ישירות מאור באמצעות תהליך כימי. התאים שבשימוש כיום מורכבים משתי פיסות סיליקון מוליך למחצה. נוכח הבדל כימי בינהן, גורמת פגיעת חלקיק אור (פוטון) למעבר אלקטרון מפיסת סיליקון אחת לשנייה. תנועה זו של אלקטרונים היא למעשה זרם חשמלי. לוח (פאנל) פוטו-וולטאי הוא לוח הבנוי תאים תאים שכאלו.

פעולתו של התא מבוססת על האפקט הפוטו וולטאי, שהתגלה בשנת 1839 על ידי המדען הצרפתי אלכסנדר אדמונד בקרל (אביו של אנרי בקרל, ממגלי הרדיואקטיביות שעל שמו נקראת יחידת המידה לרדיואקטביות). בשנת 1883 נבנה התא הפוטו-וולטאי הראשון מסלניום מצופה זהב, ובשנת 1954 נבנה במעבדות בל הלוח הפוטו וולטאי הראשון מסיליקון. ב-1958 שיגרה ברית המועצות את הלוויין הראשון שעשה שימוש בתאים פוטו וולטאיים.

מתא פוטו-וולטאי מתקבל מתח ישר, כמו בסוללה חשמלית. כדי להתאים את התאים להפעלת מכשירים ביתיים, או לחברם לרשת החשמל, יש להעביר את המתח שהם יוצרים דרך ממיר ההופך מתח ישר למתח חילופין.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 10 אוקטובר, 2007 בשעה 13:14 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>