דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
11 אוקטובר, 2007

פעיל: בועז רענן

מי

בועז רענן, 49 נשוי +2 עובד בפיתוח מערכות אלקטרוניות במפעל אלתא

מה

הקים את הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד

מתי

אחרי מספר שנים בהם הוביל מאבקים סביבתיים באשדוד, הקים בשנת 1999 את הפורום.

איפה

באשדוד, אבל נראה קצת מיותר לכתוב את זה.

מהות

זה התחיל בראשית שנות ה-90, בקמפיין המפורסם על פארק החולות בין אשדוד לניצנים, שבמרכזו עמדה הדיונה הגדולה של אשדוד. בזמנו היה זה אחד המאבקים הסביבתיים היחידים שהצליחו. הדחפורים של שר השיכון דאז, אריאל שרון, כשכבר עמדו לעלות על הדיונה ולהפכה לשיכונים לעולי חבר העמים, נעצרו ממש ברגע האחרון.

רענן היה כבר אז הפעיל הסביבתי המרכזי בעיר. לאשדוד אליה הגיע לאחר שירותו הצבאי, היה פעיל בחברה להגנת הטבע, ואף פרסם שני ספרים אודות הגיאוגרפיה של העיר, ההיסטוריה שלה ואתרי הטבע והטיולים בה.

הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד, הוא מארגוני הסביבה המקומיים המוצלחים ביותר, אם לא המוצלח שבהם. בפורום כ-20 מתנדבים פעילים, חלק מהם אנשי מקצוע: יועץ משפטי, רופאים, אנשי תכנון (שני מהנדסי עיר לשעבר). הפורום פועל בשלושה מישורים: הציבורי (ובכלל זה חינוך), המשפטי והתכנוני. "זה המבנה האופטימלי אל אירגון שכזה", אומר רענן ומספר שבמעגל הבא יש רשימה של מאות אנשים שבאים, משתתפים בטיולים ובפעילויות דוגמת הפגנות. זה ציבור של תומכים, שמוכנין לעזור, למשל אם צריך להוציא מישהו לצלם איזו חריגה או עבירה סביבתית. לא במקרה מתוארים אנשי הפורום בדברי ההסבר לזכייתם במגן השר לאיכות הסביבה, ככלבי השמירה של אשדוד והסביבה. כלבי השמירה לא בהכרח רודפים אחרי דחפורים בחוף, אלא יושבים באחד הבתים עד השעות הקטנות של הלילה, כותבים התנגדויות, מנסחים תביעות משפטיות, וכיוצא באלה. חבריו משמשים גם כנציגי הציבור בוועדות איכות הסביבה המקומיות בישובי האיזור כולו. רענן מספר כי הרבה מהעבודה היא ללכת לפתוח תיקים, לבדוק היתרי בנייה, לנבור, לראות מי עשה מה, ואז גם ללכת ולתבוע את האחראים. "כשרואים שאנחנו נחושים, מפחדים".

בין המאבקים שהפורום מעורב בהם כיום (לעיתים קרובות בשותפות עם ארגונים כמו החברה להגנת הטבע אדם טבע ודין וצלול) – נחל לכיש, חוף הים, פסולת בניין, ה"קיוסק" של ציון ביטון, הרובע המיוחד באשדוד, זיהום אוויר וכן מאבק גדול שמנהל הפורום תחת הכותרת 'שודדים את המרינה'. המדבור הוא בניסיון לשנות את תכנית הבנייה המאושרת של המרינה כך שברכזה יקומו מאות יחידות דיור נוספות, במקום מרחב בילוי ציבורי סביב אגם מלאכותי.

ציטוט

"רק סבלנות, התמדה ונחישות יכולות להביא לתוצאות. עם אלה אפשר להשיג כל מה שרוצים".

אתר הפורום:http://www.ashdod.info
תודתי לגליה גוטמן, עמיתה ופעילה סביבתית אשדודית בפני עצמה על עזרתה בכתיבת הסיפור

קליק, קליק
DSC_0002A
רענן. צילום לא שלי

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 11 אוקטובר, 2007 בשעה 10:05 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “פעיל: בועז רענן”

  1. שלמה says:

    מה עם כריטית החולות מול המצודה באים ב4:45 עובדם שעה וחצי ולוקחים לנו את השמורה הקטנה

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>