דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
31 אוקטובר, 2007

מלונות בתמנע ובנגב כולו

בחודשיים האחרונים מתרוצצת בדואר האלקטרוני מצגת אודות מיזם תיירותי חדש שאמור לקום בתמנע. אם לשפוט על פי מספר החתימות האלקטרוניות שהצטברו בעצומת המתנגדים לתוכנית (כ-25 אלף), ניתן להניח שגם אתם קיבלתם את התכתובת שכותרתה "עזרו לעצור את פרוייקט המלונות בפארק תמנע".

"בפרוייקט מתוכנן מלון ובו 4 אגפים שונים, מתחמי אירועים, בידור וקניות ופארק של אטרקציות מיוחדות", מסביר אתר האינטרנט של חברת איגרא, שיזמה את התוכנית יחד עם המועצה האיזורית חבל איילות. האתר אף מתגאה בעוול הסביבתי הגדול ביותר של הפרוייקט, המיקום שלו: "פרוייקט תמנע מתוכנן להיבנות על שטח של כ-300 דונם, בתוך שמורת טבע מדברית מדהימה ביופיה", מוסבר שם. בכלל מרבים להשתמש שם במילה "אקולוגי", זה כנראה עוזר בשיווק העניין לא רק לנופשים, אלא גם למוסדות התכנון, אבל קשה להבין מה יכול להיות אקולוגי בפארק מים באמצע המדבר – גם אם מדובר במים מושבים. שחיטה כשרה.

המאבק לשינוי התוכניות בתמנע הוא מהקשים ביותר, יש שיאמרו מאבק אבוד מראש. רק עתה, כשהבנייה עומדת להתחיל, התעוררו תושבי האיזור המתנגדים לפגיעה בטבע, ומנסים למנוע את הטעות החמורה, כהגדרתם. למאבק מצטרפים גם גופים דוגמת החברה להגנת הטבע שהגישה בזמנה התנגדות לתוכנית, אדם טבע ודין, ראשי השדולה הסביבתית של הכנסת ומפלגת הירוקים. הציבור, שאינו מכיר את הליכי התכנון על פי רוב, מפגין תמיכה רחבה יחסית, ועד כה הצטברו כ-25 אלף חתימות נגד המיזם. כ-15 אלף איש גם מסרו כתובת דואר אלקטרוני לרשות ההתארגנות המקומית המנסה לשנות את הדין.

תמנע היא קצה הקרחון. החברה, מתברר, מתכננת הקמה של רשת מלונות בנגב בקונספט אנטי סביבתי בעליל: בנייה בלב השטח פתוח. "אשכול בנגב הוא רשת הכוללת 10 בתי מלון קטנים בני 30 עד 50 חדר כל אחד, ברמה גבוהה מאוד", מסבירה החברה, "כל מלון יהיה מנותק מסביבה אורבנית ויוקף בנוף מדברי".

התפיסה התכנונית של הפרוייקט, משדרת אמנם שפה של התמזגות עם הסביבה, אבל היא לא באמת כזו. המבנים הנמוכים, ובוסתני התאנה, הזית, הגפן והרימון שימוקמו על פי התוכנית בוואדיות, "כמו ההתיישבות בתקופת הנבטים", לא באמת הופכים את אשכול המלונות המדובר לסביביתי.

"המגרשים צריכים להיות נסתרים בואדיות ורחוקים מכל סביבה אורבנית", מסביר אתר החברה, שמגלה עוד כי לאחר סיור ממושך בנגב, יחד עם ראשי המועצות ולאחר מיון ראשוני, נמצאו מספר מגרשים מתאימים לדעתה לבניית המלונות. 10 אתרים 'מתאימים' מופיעים שם, בהם: נחל נוקד, הר אבנון (שלא מכבר הסתיים מאבק בתוכנית לבנות עליו ישוב חדש), מתחם הרדאר וגן הפסלים על המצוק מכתש רמון, לב הנגב (מיזם תיירותי גדול בנחל בוקר המעורר התנגדויות זה זמן), חולות משאבים, ומגרש המכונה 'תיירות אלטרנטיבית' ממזרח למצפה רמון. נדמה כי לפחות חלק מהמגרשים הם סוג של בלוני ניסוי, או 'עזים' שמכניסים על מנת להוציא מהתוכנית כפשרה עם הארגונים הירוקים, אך כל זה אינו מפיס את האנטי סביבתיות של הקונספט.

האם צריך כלל להסביר מדוע זה עוול סביבתי להקים מלון בוטיק באמצע הכלום?! האם יש עוד מישהו, שמתעסק בדברים האלה שעוד לא סיפרו לו מה ההשלכות של ביתור השטח הפתוח על ידי תשתיות מתשתיות שונות? כשזה נוגע לציבור הרחב, אפשר עוד להציב סימני שאלה בעניין, אבל כשזה מגיע למקבלי ההחלטות, לפוליטיקאים המקומיים, ולמתכננים, אין ספק. הם יודעים היטב, אבל לא אכפת להם. הם הורסים את הארץ בעבור בצע כסף, תוך שימוש ציני בסיסמאות נבובות כמו 'פיתוח הנגב'. מוכרים את המדבר למרבה במחיר, כשרוממות השיח הציוני בגרונם. כך בהקמת יישובים חדשים, כך בהקמת מלונות יוקרה פצפוניים שכבישים רחבים יובילו אליהם.

לתוכנית שכזו יש גם פנים חברתיים, מה שנקרא בעגה הירוקה 'צדק סביבתי'. העובדה היא שגם אם מתעלמים מהפגיעה האקולוגית שבהקמת בית מלון באמצע הכלום, אין יותר מדי מקומות שכאלה. מספרם יותר ממוגבל ואי אפשר למלא את כל המדבר במאות בתי מלון קטנטנים שיישבו בלבו, כשרק טבע סביבם. לכן, משמעות הדבר היא פשוטה: בתי המלון הללו ישמשו רק את מי שהפרוטה מצוייה בכיסו. זה לא משנה ממש אם מדובר באלפיון העליון, במאיון העליון או בעשירון העליון. גם אם מדובר בחציון העליון, שסביר שאתם נמנים עמו, מדובר בטבע לעשירים בלבד. שווה לזכור את זה כאשר פוליטיקאים ושאר בעלי אינטרנסים יתחילו לנפנף בטיעון השחוק של יצירת מקומות עבודה.

מבחינת מוסדות התכנון, התוכנית לבניית אשכול המלונות לא נמצאת אפילו בחיתוליה. בעוד התוכנית לבנות את פרוייקט המלונות בתמנע כבר אושרה. עתה תולים אנשי ההתארגנות המקומית נגד הפרוייקט תקווה באפשרות לעתור לבית המשפט או לערער לוועדה המחוזית בטענה שלא היה שיתוף מספיק של הציבור באישור התכנית, כמתבקש בחוק. יש לקוות שתהליך שיתוף הציבור באישור תוכנית אשכול המלונות בנגב, יהיה שקוף יותר. כך, ניתן לקוות, אפשר יהיה לעצור את התוכנית בעודה באיבה. סיפור תמנע מוכיח שיש דברים שצריך להרוג כשהם עוד קטנים.


קישורים

קבוצת איגרא

http://www.igragroup.com/

אשכול בנגב

http://www.igragroup.com/emall/shopDepartment.asp?sc=1734&id=49810&fid=7016

אתר הפעולה לעצירת התוכנית

http://www.freewebs.com/timna-/

עצומה אלקטרונית

http://www.postool.co.il/petition.php?user=timnahotelpetition

Posted by גילי in כללי

6 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 31 אוקטובר, 2007 בשעה 13:07 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

6 תגובות to “מלונות בתמנע ובנגב כולו”

 1. רועי טלבי says:

  כתבה מרתקת וחשובה!

  כל הכבוד,
  רועי

 2. אסימון says:

  אז בעצם אתה אומר שלעולם אסור לפתח את הנגב. כי מה לעשות, מלון על הגדר של רמת חובב לא ממש יזמין אורחים, ובכל מקום אחר הירוקים מתנגדים. אז עדיף להשאיר את הנגב ככה.

  ולעניין הצדק הסביבתי: גם מלון למאיון העליון נותן פרנסה לאנשים מהמאיון התחתון ולהרבה מאוד ספקים ונותני שירות. אז הטענה על פרנסה לא ממש שחוקה.

 3. טלקארד says:

  ובכן אסימון ידידי,
  פרנסה לסודנים פליטי דרפור ולצעירים בשנת מענק זה לא פיתוח הנגב!
  הפרוייקט יהיה בעיקר מנוף כלכלי ליזם וליורשיו…
  זו לא סיבה מספיק טובה להרוס את מעט השטחים הפתוחים שאינם שטחי אימונים של הצבא…
  זה מאוד מדאיג שאנו הופכים מדינת עולם שלישי שבה המליונרים עושים כרצונם וקונים מה שבא להם.
  חייבים לעצור את האיש המסוכן סביבתית הזה

 4. גילי says:

  אסימון,
  זו פרשנות חסרת בסיס.

  ראשית, אני מסכים עם טלכרד פה שמזכיר שהפרוייקט יהיה בעיקר מנוף כלכלי ליזם וליורשיו. אני מניח שאתה יודע את זה, וגם קשור ליזמה. כמו שאני מניח שטלכרד ידינו הוא מאנשי המאבק בתמנע.

  פיתוח הנגב? בהחלט. עיבוי ישובים קיימים. ומיזמי תיירות שייתנו לתושבים פרנסה מכובדת ולא שכר נמוך ממינימום בתור פועלים וחדרניות, שזה מה שאתה מציע. אה, ופקידי קבלה שיגיעו עם שעות נוספות לעשירון השלישי.

 5. דרור says:

  גילי,
  אני מציע לך לא להשתמש בטרימינולוגיה של יזמי הנדל"ן אתה פשוט משחק לידיהם.
  ברגע שאתה אומר שזה אמצע כלום אתה פשוט מצדיק את הפרויקט.

  תמנע זה לא אמצע כולם, זה נישה אקולוגית יחודית ורגישה.
  ככה גם מצפה רמון ועוד מקומות…

  תודה,
  דרור

 6. תמר says:

  גילי שלום,

  היכן ניתן למצוא את תוכנית העיסקית שלהם? גם, שמעתי שמעורבים בזה יעקב זכריה, לשעבר ראש שטח פיתוח עסקי בוועדה לאנרגיה אטומית, ספי קרייתי,וג'והן פרידמן מארה"ב, ככל שאתה יודע, האם זה נכון?

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>