דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
31 אוקטובר, 2007

פעיל: דוד שהמי

IMG_3628 IMG_9929 IMG_9943
מי

דוד שהמי, 26, לומד לתואר שני באקולוגיה.

מה

מרכז המאבק להצלת חבל לכיש בחברה להגנת הטבע

מתי

החל מהקיץ האחרון

מקום

לאחרונה חזר להתגורר בירושלים, כחלק מהאידיאולוגיה, לגור קרוב לאוניברסיטה ולמקום העבודה, ולנסוע באופניים. העניין אינו זיהום האוויר אלא השטחים הפתוחים, לא לגור בפרברים ולכלות את עתודות הקרקע. "אולי אני נשמע נאיבי, אבל אני מרגיש שמדינת ישראל יש סכנה אקוטית מאובדן של מינים אנדמיים ובתי גידלו ייחודיים מאשר דברים כמו התחממות גלובלית".

מהות

"זה התחיל כמו אצל הרבה אנשים מאהבה לטיולים מאהבה לטבע", אומר שהמי. זו באה מהבית, ומטיולים עם המשפחה ומחוגי הסיור בהם השתתף בצעירותו, בהם גם הנחילו לו את העניין הזה של תוכניות בנייה המאיימות על הטבע. "אני זוכר שטיילנו בדיונה הגדולה באשדוד וסיפרו לנו על תוכניות שהיו שם", הוא נזכר. שהמי מוכר בחוגי שמירת הטבע לא מהיום, ובמסגרת פעילותו ב'מגמה ירוקה' היה מהפעילים הבולטים במאבק בתכנית ספדי. הפעם הראשונה בה הבין שהרי ירושלים בסכנה הייתה עוד שהיה תלמיד תיכון. רצו אז להקים שכונת מגורים בעמק הארזים, ושהמי השתתף בהפנניג כלשהו בסימן שימור האיזור. "הייתי אז אולי בן 15 או 16".

בחבל לכיש מקודמות תוכניות להקמת ישובים חדשים למפוני חבל עזה, בהם חזן ומרשם המתוכננים לקום בלב השטחים הפתוחים של מזרח לכיש. המרחב מתאפיין ברצף שטחים פתוחים נרחבים בעלי שפע ערכי טבע, נוף ומורשת. ובהיותו אזור המעבר בין החבל המדברי לחבל הים-תיכוני, נודעת לו חשיבות עליונה מבחינה אקולוגית. (על הנושא בהרחבה, גילון מרץ 2007). בקיץ האחרון גייסה אותו החברה להגנת הטבע לרכז את המאבק בתוכניות, ובמסגרת זו מגייס שהמי מתנדבים, מארגן הפגנות, עוקב אחר התקדמות התוכניות במוסדות התכנון, בממשלה ובכנסת, ופועל מול התקשורת. "הבנתי שזה מה שאני אוהב ומה שאני רוצה לעשות". בעבודה, בלימודים, ובתחביב הצילום.

"אני אופטימי", אומר שהמי, "מאז הניצחון בתוכנית ספדי אני אופטימי, היה קשה להאמין שנזכה בצורה כל כך חד משמעית". מה שגורם לו להיות אופטימי גם בעניין של לכיש הן ההתנגדויות שהוגשו על ידי מדענים וחוקרים, ארכיאולוגים ומדריכי טיולים, אנשים שמכירים את האיזור. הן כל כך משכנעות וצודקות בעיניו, שהוא מקווה ומאמין שזה יצליח לחלחל לאנשי הוועדות שקוראים אותן. לתוכנית להקמת מרשם הוגשו מעל 20 התנגדויות מנוסחות אישית על ידי אנשי מקצוע, ומאות הצטרפו בחתימתם לההתנגדות הרשמית לתוכנית.

מוטו

"יש לנו ארץ מיוחדת וצריך לשמור על מה שעוד לא הרסנו ממנה. ולא להתייאש"

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 31 אוקטובר, 2007 בשעה 18:24 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>