דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
19 דצמבר, 2006

חוקרי הטכניון: האירוס הנצרתי באיזור נצרת בסכנת הכחדה

מחקר שנערך בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון העלה כי האירוס הנצרתי באיזור נצרת נמצא בסכנת הכחדה.

בשמת סגל, שחקרה את הצמח, מסבירה כי האירוס הנצרתי גדל בריכוזים קטנים בגליל העליון והתחתון, בעמק החולה ובחרמון, "השמורה בנצרת קטנה מאוד, כ-130 דונם, ודווקא שם נמצאת אוכלוסיית האירוסים בירידה".

הסיבות שמצאה סגל לירידה זו, הן שכונות חדשות שנבנו בסמוך וכבישים המחברים ביניהן, היוצרים "כתמי אירוסים" שאינם יכולים לנהל ביניהם קשרים גנטיים. בסופו של תהליך, מזהירה סגל, עלולה אוכלוסיית האירוסים להגיע לצוואר בקבוק גנטי ולהצטמצם עד סכנת הכחדה.

לא רק הבטון, אלא גם צמחייה מזיקה לאירוס: מלבד נטיעות הקרן הקיימת שמזיקות אף הן לאירוס שאינו סובל צל, מתפשט צמח הסירה הקוצנית ועוצר את גדילת האירוסים. מתברר, כי למרבה האירוניה דווקא הפסקת החקלאות המסורתית בהר יונה, שנועדה לשמר את האירוס בשמורת האירוסים שליד בית הקברות של נצרת, גרמה לסירה הקוצנית להתפשט על חשבונם של הפרחים המרשימים.

על מנת לנסות ולהציל את האירוסים מציעה סגל לשרוף או לגזום את הסירה הקוצנית בשמורת האירוסים בנצרת, שהרי את הבנייה כבר לא ניתן לעצור.

null
אירוס נצרתי בנצרת, מבט מקרוב


אירוס נצרתי וסירה קוצנית בנצרת


הר יונה. פעם הר, היום שכונה


לתמונות נוספות מביקור בשמורת אירוס נצרתי בנצרת

מתים על האירוס, ynet

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 19 דצמבר, 2006 בשעה 12:53 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>