דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
9 ינואר, 2008

מכשול ההפרדה במדבר יהודה. תמונת מצב

הפרוייקט הגדול ביותר המאיים כעת על מדבר יהודה הוא מכשול ההפרדה, הנקרא בארץ 'הגדר', ובעולם – 'החומה'. התוואי שלו, מבתר את דרום מדבר יהודה מבית יתיר דרך הר חולד ועד לקניון של נחל ערוגות. לפני כשנה הגיעו העבודות לאיזור: מערכת הביטחון פרצה דרכים לאורך כעשרה קילומטרים והחלה בעבודות לבניית המכשול האופייני – תעלה-דרך טשטוש-גדר-כביש סיור. מדובר בפגיעה אנושה ובלתי הפיכה במדבר יהודה: ניתוק מצוק ההעתקים מרמת המדבר, פגיעה חמורה במשטר הזרימה, הפרדת אוכלוסיות בעלי חיים ופגיעה בבתי הגידול ובקיום מחזור החיים הטבעי של חיות הבר.

בעקבות לחץ ציבורי כבד שהופעל בתביעה לעצור את העבודות ולבחון הקמת “גדר וירטואלית” (אמצעים אלקטרוניים לאיתור מסתננים), הודיע שר הביטחון דאז, עמיר פרץ, על הקפאתן. לעת עתה אין שינוי בהחלטה לבנות את התפלצת, עם זאת למשרד הביטחון אין כרגע כוונה להמשיך בעבודות "מכיוון שסוגיית התקציב לשנת 2008 טרם סוכמה".

בצפון מדבר יהודה נבלמת לעת עתה בניית "הגדר" גם במישור המשפטי. "במישור אדומים עדיין יש הליך משפטי, העתירה של ידידי כדור הארץ", אומר ניר פפאי, ראש אגף שמירת טבע בחל"ט. "האבסורד הוא שבינתיים מקדמים שם כביש שיחבר את יריחו לחברון, מהשומרוני הטוב לכיוון דרום מערב. כבר ממש מפקיעים שטחים".

לעומת זאת, באיזור ואדי קלט יש החלטת ממשלה לגבי התוואי, מציין פפאי. "התואי של מערכת הביטחון הוא צמוד לקו היישובים מדרום לואדי קלט" הוא מסביר, ומזהיר פני פגיעה קשה במצוקים לארכם מתוכננת הבנייה. מעניין לציין כי לדבריו, החלופה שהציעה רשות הטבע והגנים, על פיה תעבור הגדר מצפון לוואדי, תגרום פגיעה אקלוגית גדולה יותר. "הטענה שלנו היא שבמקום הזה אין צורך בגדר", הוא אומר. לדבריו במקום עם כזו טופוגרפיה וללא קרבה לישובים, אפשר למצוא פתרונות אחרים. "זה לא שכרגע אנחנו יודעים שהולכים לעלות על השטח, אבל הדברים האלה משתנים בן רגע", הוא אומר, פיגוע או תקציב שמשתחרר, ומתחילות עבודות.

והמדהים מכל? שמבחינה פוליטית, גם משמאל וגם מימין מתנגדים לבנייה (אלה רואים בזה סיפוח של מעלה אדומים וקנטוניזציה של השטחים, ואלה רואים בזה ויתור על שטחי מולדת ופגיעה בתפיסת הביטחון המרחבית שלהם). ורק בתווך, הביטחוניסטים וחובבי עבודות העפר מחריבים את הארץ, כאילו אין מחר.

קישורים

מפת התוואי, אתר מנהלת מרחב התפר

http://www.securityfence.mod.gov.il/Pages/Heb/seamzone_map_heb.htm

ידידי כדור הארץ, התנגדות לגדר ההפרדה בין ירושלים לים-המלח. כולל מפות חלופות וחו"ד אקולוגית

http://www.foeme.org/take_action.php?ind=12

"גדר בואדי קלט", עמוד המאבק באתר החברה להגנת הטבע

http://www.teva.org.il/?CategoryID=702

גדר ביהודה, על עצירת העבודות אשתקד

http://gilisoffer.com/WP/?p=23

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 9 ינואר, 2008 בשעה 3:54 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “מכשול ההפרדה במדבר יהודה. תמונת מצב”

  1. גילי סופר - לא עָרוּךְ » Blog Archive » מכשול בהפתעה במדבר יהודה says:

    [...] הסביבה היה שלא בונים את החומה במדבר יהודה לעת עתה (ראו כתבה במסע ישראלי מדבר [...]

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>