דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
4 מרץ, 2008

גבעת הכלניות

"גבעת הכלניות", יש משהו מאוד תמים בביטוי, וגם ילדות אבודה. הוא מזכיר ימים בהם לא היה ייחוד של ממש לגבעות בהן פרחו פרחי הבר באין מפריע, כמעט לכל עיר וכפר הייתה גבעת הכלניות משלהם, ובעצם השם היה משהו מאוד מקומי, כמו 'כיכר המושבה', או 'המרכז המסחרי'. עם תנופת הפיתוח נעלמו חלק מאותן גבעות, למשל גבעת הכלניות עליה נבנה בית החולים איכילוב בתל אביב, אבל למרות זאת, נותרו מהן גבעות אחדות, אשר עדיין מושכות בימי שמש חרפיים מבקרים מקומיים להצצה בריכוז הפרחים האהובים. זה המקום להזכיר כי שפע הכלניות מבלבל: הכלנית היא ערך טבע מוגן, ואסור לקטוף אותה בתוך שמורות הטבע כמו גם מחוצה להן.

השמורה
שמורת גבעת הכלניות. צומת כלניות, במזלג הכבישים 574, 581.

לפי כחצי דור, עלתה גבעת הכלניות שליד בה אל-ערביה על מפת הטיולים. המונים גדשו את את הגבעה שהתברכה בכלניות בשלל צבעים, וכשהפרחים לא נרמשו יותר מדי היה שם שמח. על מנת להגן על התגלית הפכה הגבעת ל"שמורת טבע גבעת הכלניות" (שהורכזה רשמית רק לפני 5 שנים). תוצאת המהלך הייתה מרתקת: הכלניות חדלו מלפרוח. הרעייה אסורה בשמורות טבע, ובהיעדר דילול הצמחייה הגבוהה, התפתחה צמחייה שדחקה את הפרחים עליהם נועדה השמורה להגן מלכתחילה. נפלאות דרכי האקולוגיה.

עתה שבות הכלניות לגבעה. רשות הטבע והגנים – שבכלל הופכת יותר ויותר לגוף שמנהל את הטבע, ולא עוזב אותו לנפשו כפי שנתפשת שמירת הטבע ביסודה – ביצעה בגבעה חריש שנועד לדלל את הצמחייה הדוחקת. הפעולה הצליחה, והציבור מוזמן. פרסומי הרשות מסבירים כי ייחודה של הגבעה המשתרעת על פני שטח של כ-80 דונם בגובה 50 מ' מעל פני הים הוא בשפע הכלניות בכל הגוונים וגווני הביניים שיש בה. כמו כן, מצויים בגבעה שפתניים ושפע של דבורנית דינסמור. במקום, הידוע גם כחרבת בצעה, מעט שרידים של כפר ערבי, ושרידי מוצב ממלחמת השחרור.

הלאומית
חורבת הוגה. מדרום לכביש 334 בין דורות לשדרות.

המקום שנתפרסם יותר מכל בשנים האחרונות בתור "גבעת הכלניות" היא ח'רבת אל הוג', חורבת הוגה, כפר שחדל להתקיים ב-48, וגם אתר עתיקות. מי שהעניקה לגבעה את שמה הפרחוני ואת פרסומה הייתה לילי שרון שקבורה בה.

בטענות שנשמעו לפיהן נקברה שרון בשטח שמורת טבע אין ממש, כך על פי רשות הטבע והגנים. הגבעה היא חלק מחוות שקמים שמולה (שטחי מרעה ככל הנראה). אף כי בשנים האחרונות גודר המקום, הכניסה לריכוז הפריחה האדומה אפשרית, וחרבת הוגה אף נמצאת ברשימת אתרי הפריחה שמקדם פסטיבל דרום אדום שמתקיים עתה באיזור: בראש הגבעה, מגלים פרסומי הפסטיבל, בית קברות ערבי מהתקופה הערבית הקדומה (המאה ה- 7). ממצאים במקום מלמדים כי התקיים כאן יישוב למן תקופת הברזל ועד ראשית התקופה הערבית הקדומה. הישוב שהיה כאן הוזכר במפת מידבא בשם "הוגה".

המרכזית
באופניים מתל אביב. הוד השרון, בקצה דרך הים.

גבעת הכלניות האחרונה בתל אביב, הייתה בתל חשש אשר בשיכון בבלי. פעיל שמירת הטבע, עמית מנדלסון, מזכיר כי המקום הושמד סופית ב- 1986 לטובת גן ציבורי מדושא ובנייה מסביבו. "גבעת כלניות" נוספת, מספר מנדלסון, אלווף בידיעת הארץ, יש ליד שכונת נחלת-עדה בהרצליה. עם זאת גבעת הכלניות הידועה של שולי המטרופולין היא גבעת הכלניות של הוד השרון.

הגבעת בדרום הוד השרון, ניצבת בסמוך להר הזבל של העיר, בין שדות חרושים בהם גדלים תפוחי אדמה ושאר ירקות. בשטח שנותר בלתי חרוש, גדלים בנוסף לכלניות עוד כמה וכמה פרחים בהם תורמוסים, איריס ארץ ישראלי שפורח עתה, ואפילו שניים שלושה פרטים אחרונים של צבעוני השרון. בקיץ האחרון פרצה שריפה בגבעה, ובעקבותיה יש השנה פריחת כלניות יוצאת דופן. מרבד כלניות של ממש. אתר רשות נחל הירקון בו ניתן למצוא מפת שבילי האופניים המובילים לכאן מהעיר הגדולה, מגלה כי במקום התגלו קברים חפורים בקרקע ובהם ממצאים מהתקופה הביזנטית. בסמוך לגבעה – תל קנה בו נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים בני יותר מ-4000 שנה, וכאמור, הר הזבל ממנו נשקף נוף האיזור כולו. מאות מטרים דרומה זורם הירקון. בקטע נחל זה, זורמים מי ביוב מטוהרים חלקית, ורק כקילומטר במעלה הנחל, מעבר למפגש עם נחל קנה בו מגיעים השפכים, הירקון הנקי.

העירונית
חורשת הירח דרומית לתיאטרון ירושלים

בעוד תל אביב לא השכילה לשמור על גבעות הכלניות שלה, בירושלים שרדה גבעת הכלנית הצמודה לחורשת הירח ממזרח, שטח של חורשה מנדטורית על גבול טלביה והמושבה הגרמנית. הגבעה מסביר עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, קיבלה את שמה על שום פריחת כלניות היפה שלה. פריחת הכלניות בעיר הקודש בד"כ קצת יותר מאוחרת, הוא אומר, אך פרחים ראשונים כבר יצאו. פקעת הכלנית, מסביר בלבן, מוציאה כמה עמודי תפרחת בשנה. בתחילה עמוד בודד, ואחר כך פרחים רבים.

מן המפה הירוקה של ירושלים ניתן ללמוד כי הגבעה היא חלק מאתר טבע עירוני מס' 11, "חורשת אורנים ושדה בור מהבודדים שנותרו במרכז העיר, גן בוטני ובוסתן בתוך בית החולים למחלת הנסן. החורשה והגן משמשים אתר קינון של בז עצים וינשוף עצים, נקר סורי ודוכיפת. ניתן למצוא שם גם יונקים קטנים כגון קיפודים וזוחלים כגון זעמן שחור, חרדון מצוי וצב יבשה. בצמחיה נמנים אורן ירושלים, ברוש, זית, תאנה, עוזרר, תות עץ, מיני חד שנתיים, רקפות, וכלניות".

בלבן מציין עוד כי פרחי הכלנית נסגרים לעת ערב נפתחים לעת בוקר. "יש חיפושיות שמאוד אוהבות להסתתר בו, ומחכות שייסגר עליהם". בנוסף לכלניות פוחות בגבעה זהביות, נוריות, רקפפות, וזמזומיות לבנות.

החריגה
בין נחשון לבקוע

חיפוש אחר גבעת הכלניות שבין קיבוץ נחשון למושב בקוע מביא אותי (לא לפני שאני מבטיח להזכיר כי בקיבוץ עצמו יקב, גלריה וסטודיו ויטראז'ים) לאלי פלג, מדריך טיולים מהקיבוץ המוכר בתור פוגל. "פעם היו באיזור המון כלניות", מספר פוגל. "זה לא המרבדים והריכוזים העצומית של הכלניות של הדרום", הוא אומר ומציין כי "הייחוד של הגבעה הוא שיש בה כלניות צבעוניות, לבנות וסגולות".

זה לא עניין של מה בכך. ככלל, כלניות צבעוניות – סגולות, ורודות, כחולות, אדומות ולבנות – גדלות בצפון הארץ, ואילו במרכז ובדרום יש על פי רוב כלניות אדומות בלבד. גבעת הכלניות המופיעה במפות כחורבת שרישה, מתהדרת בנוסף לכלניות אדומות בעיקר בכלניות לבנות, ואילו את הכלניות הסגולות או הוורודות צריך לחפש קצת יותר טוב.

בכניסה לדרך בורמה מכביש מס' 3. כמה מאות מטרים אחרי מחלף בקוע, בכיוון לטרון, מבנה באר מימין לכביש מסמן את הכניסה לדרך העפר.


המאויימת

גבעות טירת שלום

שביל גבעות הכורכר הוא שביל שסימן באיזור נס ציונה פורום גבעות הכורכר, ארגון הפועל פועל לקידום תכניות לשימור גבעות הכורכר והאירוסים באיזור השפלה, בית גידול ייחודי הנתון ללחצי פיתוח נדלניים כבדים. חלקו הדרומי של השביל עובר בגבעות טירת שלום, בין היתר בגבעה שנודעה לפני עשרות שנים בפי ילדי רחובות גבעת הכלניות. למרות הקרבה לרחובות, הגבעה היא בתחום השיפוט של נס ציונה.

דובר הפורום, נאור ירושלמי, מספר כי על הגבעה נותרו כלניות, וכי יש עליה אורנים, ומבנה באר עתיקה. האורנים נתנו לגבעה שם עממי נוסף 'גבעת האורנים'. מספרים שהאורנים שנטע במקום משה סמילנסקי, איכר וסופר עברי, עמדו כאן לתפארת עד שהוכרעו בשריפה לפני כשנתיים.

בעצם, אומר ירושלמי , יש לנס ציונה שתי גבעות שזכו לכינוי גבעת הכלניות. "לא רחוק ממנה נמצאת גבעת הכלניות המערבית, גבעה קטנטונת". הפורום, יחד עם החברה להגנת הטבע ועיריית נס ציונה, פועלים על מנת לקרב את הציבור לטבע שבחצר האחורית. בשטח השוכן בין טירת שלום מצפון ושכונת "רחובות ההולנדית" מדרום מסומן מסלול טיול בן 4 קילומטרים בין אתרי טבע ומורשת: גבעת ההכשרה, גבעת הכלניות, גבעת החרובים, גבעת התבלינים, והחווה האקולוגית בעמק הטל.

ניתן להגיע הן מכיוון עמק הטל (סמוך לרחוב הר הצופים 1 בשכונת רחובות ההולנדית), והן מכיוון השכונה החדשה של טירת שלום. חובבי הצעידה יכולים לצעוד מאצטדיון נס ציונה.

החדשה
כוכב יאיר. נכנסים מרחוב בית אל, שמאלה בגלעד, מאתים 300 מטר פונים שמאלה לדרך עפר.

יש גם מקומות שזכו לשם גבעת הכלניות רק לאחרונה. כך למשל גבעה פרחונית בגבולו המערבי של השומרון, שלא זכתה להיקרא גבעת הכלניות עד שלא הוקם כוכב-יאיר. "בדרך פלא שרדה לה גבעה קטנה המתרוממת בשולי השדה החרוש, ומציגה בחודשים אלה מגוון נאה של כלניות בצבעים אדום-סגול-וורוד-לבן, יחד עם דבורניות המתחפשות לדבורים", מספר קובץ הטיולים שפרסמה הוועדה לשימור נוף טבע ומורשת בכוכב יאיר. הגבעה הנמצאת בגבולו המערבי של היישוב, ממש דרומית לרחבת אל מזרעה, נמצאת על 'שביל הכוכב', מסלול חוצה אזור מצור נתן למצפה ספיר.

ראש המועצה המקומית יעקב ממן, מספר שהשביל סומן לקראת אירוע ט"ו בשבט, ומציין כי לגבעת הכלניות אפשר להגיע מהיישוב עצמו, ומוסיף שבגבעה פורחות גם רקפות, ונרקיסים בעונתם, ובכלל ממליץ על ביקור ביער כוכב יאיר.

הנעלמת
תל אפק. מזרחית לקריית ביאליק, בכביש המוביל לכיוון קיבוץ אפק (כביש 79).

דבר אחד ברור, גם לקרית ביאליק הייתה גבעת כלניות. לפחות אחת. העדויות באשר לה שונות זו מזו. יש הזוכרים את גבעת הכלניות מזרחית לביאליק, בדרך לכפר אתא, אחרים מזכירים גבעה צפונית לקריית ביאליק, בדרך מזרחה לכיוון אפק. דוד נוה מספר כי ניצבה מזרחים יש הזוכרים את גבעת הכלניות צפונית לקריית ביאליק. דוד נוה מספר כי תל אפק נקרא "גבעת הכלניות" וגם "גבעת האהבה" הרבה הרבה לפני שהמקום הפך לשמורת טבע.

בכל אופן, המבקרים בשמורת הטבע עין אפק (בתשלום), יוכלו לראות עתה את הכלניות פורחות בתל אפק. ה‏שמורה היא שריד אחרון לנופי ביצות נחל נעמן, שהיו בעבר בעמק עכו, ושביל עץ המתוח מעל לביצה עובר בין צמחי גדות אופייניים. תל אפק השוכן על גבעת כורכר נמוכה בשולי השמורה טומן בחובו שרידי ערים קדומות, מהתקופה הכנענית. בתל טחנת קמח גדולה מן התקופה הצלבנית. במבנה הטחנה מוקרן מיצג המתאר את עולם הטבע והמורשת של השמורה. גג המבנה הוא נקודת תצפית מרשימה על הסביבה.

לעומתו, דוד שחק, מומחה לאיריסים מקיבוץ טירת צבי שגדל בקריות, טוען בתוקף שגבעת הכלניות היתה דרומית לתל אפק. עם זכרונות ילדות לא מתווכחים.

+++++++בקטנה+++++++++

מלבד גבעת הכלניות של הוד השרון וזו שליד שכונת נחלת עדה שבהרצליה נותרו בשרון עוד שני מקומות הנקראים גבעת הכלניות. גבעת הכלניות של מושב תנובות, נפגעה לפני שנים אחדות ע"י חברת החשמל שהקימה במקום אנדרטה לזכר עובד של שנהרג במקום בתאונת מטוס, אך סביב האנדרטה נותרו כלניות. שמה הרשמי של הגבעה שאומצה על יד תלמידי המושב, תל שבח, והיא חלק מתוכניות פיתוח שבילי האופניים והמטיילים של המועצה האיזורית לב השרון. כשני קילומטרים דרומה משם, גבעת כלניות נוספת, תל חרזה הניצב בין צורן לבין קלנסוה. גבעת כלניות נוספת יש מאחרי הרפת הישנה בקיבוץ גבעת ברנר שליד רחובות. בגבעה שיש לה גם עבר של מזבלה, הייתה שרפה גדולה בקיץ האחרון, וניתן לצפות לפריחה יפה השנה. אם נכנסים מקבוצת שילר, מסביר אחד מתושבי הקיבוץ, זה ממש בכניסה. אחרי כמה מאות מטרים מערבה. פונה ימינה ואז זה מצד שמאל.

תמונות

IMG_5374IMG_5287IMG_5103IMG_5169IMG_5184IMG_5270-1

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 4 מרץ, 2008 בשעה 8:45 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “גבעת הכלניות”

  1. יעל says:

    ואם אתם כבר בכוכב יאיר, כדאי לקפוץ לאזור "דרך הפרחים" מול פינת החי – יש שם השנה פריחת רקפות יוצאת דופן בכמותה, שעולה השנה על מתחם הרקפות המפורסם בגלעד. אפשר בדרך לעצור ביערות/חורשות בסביבה, כמו למשל ליד גבעת הנצחה בצור יגאל, ולראות מגוון פרחים מעניינים נוספים. כמה תמונות מהביקור לפני שבוע:
    http://community.walla.co.il/?w=/513/1032/12418241

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>