דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
5 מרץ, 2008

עוד שכונה על איריס הארגמן

"לא קבענו לראות אירוסים?". על הקו היה יובל ספיר, ד"ר, חוקר איריסים. קבענו להיפגש למחרת לראות את תוצאות השריפה שהיתה בשמורת תל-יצחק אשתקד. פריחה מרובה צפויה אחרי אש. "חוצמזה", הוסיף, "אני הולך לספור אירוסים עם אלי בן-ארי מאדם טבע ודין, באיזה שטח בנתניה שכבר אישרו בו בניית שכונה חדשה". זהות הדובר לא השאירה ספק שהולכים לבנות על הפרח הארגמני הגדול.

בתל-יצחק, כמו בשמורת קדימה שזכתה אף היא למנת אש בשנה שעברה, אכן הייתה פריחה מרשימה במיוחד. כך גם בשטחים הפתוחים בנתניה. תמיד מפתיע האופן שבו אנחנו מנותבים לפריחה. כולם יודעים שהאיריסים של נתניה נמצאים משמאל לכביש שכשמגיעים מפולג. כבר יש שם שילוט, וחניה, וגזלן, והמוני מבקרים בעונה. מעטים מודעים לכך שהכביש (בן גוריון, כמה סמלי) נסלל בעצם באמצע אוכלוסיית האיריסים, והם פורחים גם מעברו. נדמה שלא טורחים לספר לציבור על כך, מפאת תוכניות הפיתוח. הצאצאית לבית בן-ארי מגיעה מצויידת בקלסר על מנת לסייע בפעולת הספירה, כל כולה נכונה למשימת ההגנה על הארץ.

השטח מחולק לשניים: במתחם "אגם 1", אושרה לא רק הקמת 'פארק האגם' אלא גם בינוי של חמישה מגדלי מגורים, על אגן ההיקוות של שלולית דורה ובסמוך לשוליה. בשטח התוכנית המזרחי – "אגם 2" – מתוכננת בניית 2168 יח"ד על כל הנלווה להן. שלולית בריכת דורה היא אולי החשובה ששרדה במישור החוף, תופעה אקולוגית ובית גידול ייחודי המאכלס מינים נדירים. עוד לפני שהובאו האיריסים בחשבון, עתרה אט"ד יחד עם פעילי סביבה לבית המשפט נגד החלטת הועדה המחוזית לאשר את התוכנית מבלי לאפשר לערער על כך למועצה הארצית(בטענה שהעניין הוא מקומי).

רק 800 מטר מהשמורה המפורסמת, וכאן אין כמעט איש. רק גדרות חוט מסמנות את ריכוזי הפריחה המעניינים, מעידות שמישהו מכיר את השטח בכלל. "שדה הבור", כתוב על שלט קטן, מתחת לסמלילי העירייה והמשרד לאיכות הסביבה, "חלקת מחקר לילדי נתניה ללמידה חוץ כיתתית. נא להימנע מפגיעה בשדה". במנהל מקרקעי ישראל ובמנהל התכנון כנראה לא קראו את זה. לצאצאית נכונה אכזבה – האיריסים בתוך מרבדי הפריחה רבים מספור.

עולם המבוגרים שונה. אוכלוסיית האיריסים היא מהגדולות בארץ, ובמהלך מרץ תוגש בקשה לתיקון העתירה תוך התייחסת גם לעניין האירוסים כסיבה נוספת לצורך בתכנון מחודש של השטח. העובדה שמנהל מקרקעי ישראל מיהר להוציא מכרזים לחלק מהשטח (בצירוף העתירה, שיידעו היזמים למה הם נכנסים), מפיחה דווקא תקווה.

הרס הטבע בשטחים הפתוחים, כל עוד הוא על הנייר בלבד, יכול להימנע. מה שכבר לא יימנע הוא הנזק שכבר נעשה. את 300 הדונמים של הפארק, מבתרות דרכי כורכר רחבות שהקק"ל כובשת כאן. אלה מיועדים להיות שבילי אופניים והליכה מכוסי אספלט. לא שאפשר לצפות למשהו אחר מטרקטורים לעבודות עפר, ובכל זאת אי אפשר שלא להתרגז נוכח הברוטליות בה נעשתה העבודה. משני צדי הדרכים, אירוסים רמושים. סמוך לחניית הכלים הכבדים, שטח מיושר. שושנה, תושבת מקומית שמובילה אותנו לריכוזי הפריחה, לא מבינה מדוע עשו את זה לפרחים שהיו שם. אני מהמר על גניבת חול. ככה זה כשמגיעים כלים כבדים לשטח.

קישורים

מצילים את בריכת החורף, אתר אדם טבע ודין

http://www.yarok.org.il/text_item.aspx?tid=939

תמונות

IMG_5628IMG_5614IMG_5621IMG_5623IMG_5630
IMG_5638IMG_5645IMG_5658IMG_5662IMG_5665

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 5 מרץ, 2008 בשעה 8:59 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>