דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
25 מרץ, 2008

יהב בעד הצינור

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הודיע אתמול (ב') כי מבחינתו, בניית צינור עוקף הקישון שמיועד להוביל את שפכי מפעלי הקישון למי מפרץ חיפה – הכרחית. במכתב ששלח לעמותת צלול, יום לפני שזו משיקה קמפיין אגרסיבי נגדו, עונה יהב כי "השיקולים של בניית צינור המוצא הימי התקבלה בכובד ראש ומתוך אחריות מרבית".

בחודשים האחרונים מנהלת עמותת צלול מאבק למניעת הזרמת שפכי מפעלי הקישון לים התיכון. טענתה הבסיסית של צלול היא שבניית הצינור תאפשר למפעלים להמשיך ולהזרים שפכים באיכות נמוכה, וכי אין לזהם בהם את הים.

בתחילת השנה, כתב מנכ"ל העמותה ליהב, מכתב חריף בו הוא מעלה תמיהות באשר להתנהלותו בנושא ולעמדותיו. "מזה זמן, אנו רואים כי גם אתה, כראש העיר חיפה, אינך פועל לעצירת תוכנית הזויה ומסוכנת זו", נאמר במכתב, "דומה כי תמיכתך בתוכנית צינור המוצא הימי אינה אלא סוד גלוי" מוסיף אברמוביץ', ומטיח ביהב כי הוא פועל בדרך של הסתרת וטשטוש עמדותיו ועמדות עירית חיפה בעניין זה.

http://www.zalul.org.il/artical336.asp

תשובתו של עוזר ראש העיר הייתה כי המכתב הופנה להתייחסות מהנדס העיר, וצלול, שנדמה כי התרגזו למדי מחוסר ההתייחסות, כתבו עוד מכתב נזעם שמאשים את ראש העיר בניסיון לגלגל לפתחו של מהנדס העיר עניין אשר אינו עניין תכנוני או הנדסי, אלא מדיניות (הזויה ומגונה ככל שתהיה, כהגדרתם). אברמוביץ' גם הבטיח "להביא לידיעת ציבור התושבים את אשר ראש עיריית חיפה מתכוון לעולל למפרץ חיפה".

http://www.zalul.org.il/artical343.asp

השקתו של הקמפיין הארגסיבי, כפי שמגדירים אותו בצלול, מתוכננת להיום, אבל כבר עתה שמח בעיר, שלטי חוצות (בתשלום) פורסמו בעיר מציירים את יהב כאחראי לעניין ופונים אליו ישירות: "לא נהיה שפני ניסיון. לא רוצים לשחות בשפכי הקישון". כדי שלא ישעמם, התלוננה העמותה בתחילת השבוע במשטרה כי השלטים הושחתו. אברמוביץ', אומר שגורם מאורגן וחזק פועל להסתרת הקמפיין מעיני הציבור החיפאי, ומוסיף כי אנשי העמותה לא ירתעו במאבקם להצלת נחל הקישון ומפרץ חיפה.

http://www.nrg.co.il/online/35/ART1/713/494.html

לא אתה תלמד אותי אחריות מה היא

אתמול, לאחר פניית הסביבה לדוברו, שלח יהב לאברמוביץ' מכתב בו הוא מביע לראשונה חיפה את תמיכתו בבניית צינור המוצא הימי. "עו"ד אברמוביץ' הנכבד", כותב ראש העיר, "טובת כל תושבי העיר והמבקרים בה לנגד עיני. מדיניות נקבעת קודם כל במשרדי בהתייעצות עם גורמים מקצועיים ולא בהודעות לעיתונות", נוטל יהב אחריות לעניין.

"אני אחראי לבריאותם של תושבי חיפה ולאיכות חייהם ולפיכך השיקולים של בניית צינור המוצא הימי התקבלה בכובד ראש ומתוך אחריות מרבית ולא אתה תלמד אותי אחריות מה היא.

לגופו של עניין מציין יהב כי הקישון עבר תהליך שיקום, ומזכיר כי ע"פ בדיקות המשרד להגנת הסביבה הנחל כבר אינו ברשימת 10 הנחלים המזוהמים ביותר בישראל. עיקר מאמץ השיקום כותב ראש העיר נעשה מול מפעלי התעשייה שבעבר הזרימו שפכים מזהמים לנחל. "השלב החשוב ביותר לפניו אנו עומדים הוא פינוי הבוצה שהצטברה בקרקעית, פעולה משלימה והכרחית לשימור הנחל כנקי היא התקנת 'צינור התימלחות' במוצא ימי".

לדברי יהב בניית צינור השפכים לים זו תשלים את שיקום נחל הקישון. "נמשיך ונפעל יחד עם המשרד להגנת הסביבה כדי לבחון גם את החלופות האחרות ולקבל את ההחלטה שתיתן מענה מלא לנושא", כותב יהב.

"עיריית חיפה בראשותי פועלת בתאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה. איננו מוצאים כל סיבה מדוע להעדיף את עמדת צלול על עמדת מומחי המשרד להגנת הסביבה העושים את מלאכתם בנחישות ובאמינות, שזהו ייעודם הלאומי".

"זה קשקוש במיץ עגבניות, שככה אפשר להציל את הנחל", אומר אברמוביץ' לאתר הסביבה, "המטרה שלהם היא לאפשר למפעילם להמשיך להזרים שפכים באיכות נמוכה". לדבריו, הסכנה הגדולה היא שכל עוד יחשבו שצינור עוקף קישון הוא אופציה ריאלית, לא ישקיעו המפעלים בשיפור איכות השפכים. "כשיהיה צינור לאף אחד לא יהיה תמריץ להשתפר. יגידו הים גדול, רחב, ממילא הים קולט הכל. בסיס הטענה לשפר את איכות השפכים נשמט כשאתה מעביר את זה לגוף מים גדול".

על עמדת המשרד להגנת הסביבה בעד הצינור, עליה נסמך יהב, אומר אברמוביץ' שגם בקרב הדרג המקצועי במשרד יש חילוקי דעות בנושא. בעיריית חיפה, מאידך גיסא, תמהים מדוע בוחר אברמוביץ' לתקוף את ראש העיר, ולא למשל את המשרד להגנת הסביבה, מעלים את האפשרות שזה יכול להיות קשור לבחירות המקומיות שבפתח. עוד לפני שיהב הביע את תמיכתו הגלויה בצינור הסביר זאת אברמוביץ' בפשטות: "לולא התמיכה של ראש העיר צינור כזה לא יכול לקרות". בכלל, לדעתו העניין הוא מה עושים נבחרי הציבור בנושא. "הפתרון צריך להיות מוטה לטובת הציבור ולא לטובת המפעלים", הוא אומר, "צריך להילחם על זה שאנשים יוכלו להתרחץ בים, ולא שהמפעלים יחסכו כמה מיליונים".

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 25 מרץ, 2008 בשעה 1:44 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>