דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
30 מרץ, 2008

ערד -הקדמת דיון מפתיעה בפוספטים

הדיון בעיריית ערד באשר לעמדתה בנושא מכרה הפוספטים הוקדם במפתיע. ועד הפעולה המקומי נגד המכרה חושש כי המטרה בהקדמת הדיון היא התחמקות של ראש העיר הממונה ממחאת התושבים שתוכננה למועד הישיבה. בתוך כך פתח ועד הפעולה עצומה מקוונת, במטרה לאסוף 50 אלף חתימות נגד אישור תכנית הכרייה.

החודש אמורה לדון וועדת התכנון המחוזית דרום באישור תוכנית מכרה שדה בריר להפקדה. התכנית שהכינה חברת רותם אמפרט, מייעדת שטח בן 9,849 דונם לכריית פוספט. על פי הערכות מדובר בפוספטים בעלי ערך שוק נוכחי של כ-25 מיליארד דולר .הכרייה מתוכננת כ-3.5 ק”מ מערד ומכסייפה, ומעוררת התנגדות בקרב תושבים המודאגים מפגיעה בבריאותם, וכן מפגיעה בטבע שסביבם.

לקראת הדיון, הייתה אמורה הוועדה הממונה שמחליפה את מועצת העיר ערד, לקיים ישיבה בנושא. בוועד הפעולה החליטו להגיע לישיבה להביע בה את דעתם, והזמינו את התושבים לעשות כן במקומון המקומי, על לוחות המודעות בעיר וברדיו האזורי. את הקדמת הדיון ליום שלישי הקרוב, ה-1 באפריל, הם מכנים מתיחה גרועה ביותר.

לדעת הפעילים עצם הדיון אינו לגיטימי. כבר לפני שלוש שנים החליטה מועצת העיר להתנגד לתוכנית פה אחד, זאת לאחר ש-88% מתושבי העיר התנגדו למכרה במשאל טלפוני בהיקף נרחב שנערך בעיר, וקרוב לששת אלפים מתושבי העיר חתמו על עצומה נגד הפעלת המכרה. שלא כמו חברי מועצת העיר, חברי הוועדה הקרואה אינם תלויים, מן הסתם, בבוחרים בערד.

דב פוניו, מוועד הפעולה נגד התוכנית, צופה שההתנגדות של עיריית ערד תיחלש נוכח הדחת ד”ר מוטי בריל מראשות עיריית ערד, ומינויו של מנכ”ל משרד הפנים לשעבר, גדעון בר-לב, תחתיו. בריל, שהודח על ידי שר הפנים מאיר שטרית לאחר שלא הצליח להעביר תקציב לעירייה, מאמין שהתנגדותו לכרייה היא שעלתה לו בכסאו. בראיון לעיתון מקור ראשון בינואר, אמר בריל כי האחים עופר (בעלי השליטה ברותם אמפרט), הפעילו את קשריהם עם שטרית כדי להדיחו, והצליחו.

רקע

כיום, רוב רובו של השטח בלתי נגוע, מלבד ריכוזי “פזורה” בדואית הגרה במבני ארעי. הפוספט, מלח זרחן שנקרא זרחה בעברית, מתוכנן להגיע למפעל רותם אמפרט אשר במישור רותם בדרך משאיות שתפרץ לשם כך, ותסלל בתואי נחל קינה, עוד בתוכניות: מסוע שיוריד את המחצב הבעייתי במורד נחל קינה, בתוואי 'דרך אדום' המקראית.

המתנגדים לתוכנית, שמוטרדים זה מכבר ממפגעי האבק שעלולה לגרום החציבה בסביבתה בעיקר נוכח הבעייתיות המיוחדת של אבק הפוספט, זכו לפני כחודש באישוש לחשושתיהם בממצאי דו"ח הערכת ההשפעה הבריאותית של פעילות המכרה על בריאות תושבי ערד. הממצאים מצביעים על ההשפעות הבריאותיות הבאות כתוצאה מפעילות הכרייה וחשיפה לאבק מזיקו ולראדון: עלייה 4.25% בשעורי התמותה הכללית בערד ; ירידה בתפקודי ריאות תקינים אצל ילדים; גידול בפניות לחדר מיון של ילדים ועלייה נוספת של מקרי סרטן ריאות. הנתונים חושבו לגבי ערד, השפעות יהיו גם על תושבי כסייפה, והשפעות חריפות מכך יהיו על תושבי הפזורה באזור.

במכתב שכתבה מהנדסת מחוז דרום במשרד הבריאות, הדסה אדן, לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, עם הדו"ח מובהר כי כל אין הוא מתייחס להשפעות המזיקות של חלקיקים אחרים, של רעש מהפיצוצים, פגיעה בנוף, פגיעה בתדמית העיר, פגיעה בתיירות של האזור, העלאת עומס התנועה של כלים כבדים, משאיות וסיכון לתאונות דרכים כתוצאה מאישור המכרה. עמדת משרד הבריאות לא יכלה ליהות יותר ברורה: "לאור זאת איננו מעלים על הדעת אפשרות לאשר תכנית זו להפקדה ואנו מצפים שלא תתנו קולכם לאישור תכנית זו".

בעקבות המכתב והדו"ח שגרם למבוכה רבה בקרב התומכים בתוכנית במוסדות התכנון, נדחתה ישיבת הוועדה המחוזית, שהייתה אמורה להתקיים לפני כשבועיים. ואם לא תהיינה דחיות נוספות יתקיים הדיון ב-14 באפריל. לקראת הדיון העלו בסוף השבוע המתגדים לתוכנית עצומה מקוונת שיעדה החתמת 50 אלף איש נגד המכרה. בינתיים חתמו עליה 164 חותמים.

קישורים

האם כי"ל תוכל לכרות פוספטים במיליארד דולר בערד? הערכה כלכלית, ynet

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3523279,00.html

מוטי בריל במקור ראשון

http://www.makor1.co.il/makor/Article.faces;.e34Mc3aTbNiTby0LaxmNbxqRchmMe0?articleId=27882

המכתב ממשרד הבריאות

http://blog.tapuz.co.il/arad2/PicForEntry/0503200822746.pdf

עצומה מקוונת

http://www.atzuma.co.il/petition/notosdebarir/1/

תמונות

IMG_4942IMG_4985IMG_5010IMG_5037

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 30 מרץ, 2008 בשעה 1:44 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>