דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
1 אפריל, 2008

על שדה בריר ופיתוח בר קיימא

החודש הייתה אמורה הוועדה המוחוזית לתכנון ובנייה להחליט האם לאשר את הקמתו של מכרה הפוספטים הגדול בשדה בריר הסמוך לערד. כצפוי, החליטה הוועדה שלא להחליט: מצד אחד, לא רק התושבים הממש ירוקיםבסביבה מתנגדים אלא גם משרד הבריאות קבע כי מדובר בסכנה של ממש לבריאות הציבור, מצד שני, מדובר בהיקף עסקים של מיליארדים שחברת רותם אמפרט אמורה לעשות שם, רובם ככולם לייצוא, וניתן רק לשער מה גודל הלחצים המופעלים על הוועדה.

על פי כתבה שפרסם עמית שרביט בעיתון הכלכלסיט, מדובר ב-70 מיליון טונות של פוספטים, שערך השוק שלהם הוא 350-400 דולר לטונה. הכפלה פשוטה ומפחידה (כל כך הרבה אפסים) מלמדת כי הערך שווה לכשליש מתקציב המדינה השנתי.

התכנית מייעדת שטח בן 9,849 דונם לכריית פוספטים. הכרייה מתוכננת כ-3.5 ק”מ מערד ומכסייפה, ומעוררת התנגדות בקרב תושבים המודאגים מפגיעה בבריאותם, וכן מפגיעה בטבע שסביבם. כיום, רוב רובו של השטח בלתי נגוע, מלבד ריכוזי “פזורה” בדואית הגרה במבני ארעי. הפוספט, מלח זרחן שנקרא זרחה בעברית, מתוכנן להגיע למפעל רותם אמפרט אשר במישור רותם בדרך משאיות שתפרץ לשם כך, ותסלל בתואי נחל קינה, עוד בתוכניות: מסוע שיוריד את המחצב הבעייתי במורד נחל קינה, בתוואי 'דרך אדום' המקראית, שבעצם פעילה עד היום. התושבים מתנגדים לתוכנית שמוטרדים בעיקר ממפגעי האבק שעלולה לגרום החציבה בסביבתה בעיקר נוכח הבעייתיות המיוחדת של אבק הפוספט.

עוד לפני שלוש שנים החליטה מועצת העיר להתנגד לתוכנית פה אחד, זאת לאחר ש-88% מתושבי העיר התנגדו למכרה במשאל טלפוני בהיקף נרחב שנערך בעיר, וקרוב לששת אלפים מתושבי העיר חתמו על עצומה נגד הפעלת המכרה. ההתנגדות של עיריית ערד נחלשה נוכח הדחת ד”ר מוטי בריל מראשות עיריית ערד, ומינויו של מנכ”ל משרד הפנים לשעבר, גדעון בר-לב, תחתיו. בריל, שהודח על ידי שר הפנים מאיר שטרית לאחר שלא הצליח להעביר תקציב לעירייה, מאמין שהתנגדותו לכרייה היא שעלתה לו בכסאו. בראיון לעיתון מקור ראשון בינואר, טען בריל כי האחים עופר (בעלי השליטה ברותם אמפרט), הפעילו את קשריהם עם שטרית כדי להדיחו, והצליחו.

לפני כחודשיים זכו המתנגדים לאישוש לחשושתיהם בממצאי דו"ח הערכת ההשפעה הבריאותית של פעילות המכרה על בריאות תושבי ערד. הממצאים מצביעים על ההשפעות הבריאותיות הבאות כתוצאה מפעילות הכרייה וחשיפה לאבק מזיקו ולראדון: עלייה 4.25% בשעורי התמותה הכללית בערד ; ירידה בתפקודי ריאות תקינים אצל ילדים; גידול בפניות לחדר מיון של ילדים ועלייה נוספת של מקרי סרטן ריאות. הנתונים חושבו לגבי ערד, השפעות יהיו גם על תושבי כסייפה, והשפעות חריפות מכך יהיו על תושבי הפזורה באזור.

במכתב שכתבה מהנדסת מחוז דרום במשרד הבריאות, הדסה אדן, לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, עם הדו"ח מובהר כי כל אין הוא מתייחס להשפעות המזיקות של חלקיקים אחרים, של רעש מהפיצוצים, פגיעה בנוף, פגיעה בתדמית העיר, פגיעה בתיירות של האזור, העלאת עומס התנועה של כלים כבדים, משאיות וסיכון לתאונות דרכים כתוצאה מאישור המכרה. עמדת משרד הבריאות לא יכלה ליהות יותר ברורה: "לאור זאת איננו מעלים על הדעת אפשרות לאשר תכנית זו להפקדה ואנו מצפים שלא תתנו קולכם לאישור תכנית זו".

בעקבות המכתב והדו"ח שגרם למבוכה רבה בקרב התומכים בתוכנית במוסדות התכנון, נדחתה ישיבת הוועדה המחוזית. ובישיבה שהתקיימה החודש הוחלט, כאמור, לדחות את ההחלטה. דוחים את הדיון, דוחים את ההחלטה ורק את התוכנית לא דוחים.

לכל הדברים שנאמרים, ראוי להוסיףכי אנחנו נוטים לשכוח מהם אותם פוספטים ולמה הם משמשים. עיקר השימוש באותו חומר ירוק, הוא שימוש בזרחן בתור דשן כימי. גם לו היה המכרה מתוכנן מאות קילומטרים ממקום יישוב, עדיין הזרחן לדישון יכול וצריך לבוא מהזבל האורגני שאנחנו מייצרים בשטחים החקלאיים, בבגינות, ובמטבחים כולם – לא מקליפת כדור הארץ, זה פשוט אינו בר קיימא. החלטה על כריית פוספטים, תהיה היכן שתהיה, עומדת בסתירה להחלטת ממשלת ישראל ממאי 2003 לפיתוח בר קיימא של הארץ.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 1 אפריל, 2008 בשעה 13:08 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>