דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 מאי, 2008

לילה בחוף אשקלון

לפני שאנחנו יוצאים לטייל, מספרת בתו של יאיר פרג'ון, הדר, כמה מוזר להיות בשדה כשנשמעת התרעת 'שחר אדום': אתה שוכב על האדמה, וחושב 'הנה אני הולך למות', היא מתארת. אני אומר לאבא שלה, שמכהן היום כראש המועצה האיזורית חוף אשקלון, שחבל מאוד שהם לא מלמדים את תורת ההסתברות בחטיבת הביניים. אנחנו עורכים חישוב מקורב ומגיעים להסתברות של 1 ל-5 מיליון. בערך בזאת מסתכמת ההכנה ליציאה לטיול הלילה בחוף אשקלון: במקרה של אזעקת אמת, פשוט לשכב על הארץ.

פרג'ון אמנם מכהן כראש המועצה, אך הוא מוכר בעיקר כמי שהקים וניהל במשך דור את בית-ספר שדה ניצנים. אולי מפני שהוא גיבור ישראל, הוא היחיד מבין אנשי האיזור שמוכן לקרוא למטיילים לבוא ולטייל למרות הקסאמים הנוחתים בשטח המועצה שהוא מנהל, כל השאר מבקשים שלא נעשה כתבה על טיולים בדרום המופגז, ממש מבקשים שלא נזכיר את שמותים באותו משפט עם שם הרקטה. זה פוגע להם במיתוג או משהו. פרג'ון מתנגד רק למונח 'עוטף עזה': "עוטפים תינוק, עוטפים משהו שאוהבים. אנחנו לא מתכוונים לעטוף את עזה. צריך לקרוא לילד בשמו: חזית הדרום".

אם יש משהו מפתיע כשמדרימים אל תוך טווח הארטילריה העזתית, זו העובדה ששום דבר לא קורה. לא ברור מהיכן באה הציפייה להיכנס לאיזור רפאים, אבל התמונה אינה כזו כלל ועיקר. אין איזה קו סמוי בו מתדלדת תנועת המכוניות, נכבה האור והבריות נעלמות מן העין. החיים ממשיכים. אנשים קמים בבוקר, יוצאים לעבודה, ילדים הולכים לבית הספר, תחנות הדלק ממשיכות להזין אנרגיה, ובתי הקפה ממשיכים להפעיל את מכונות האספרסו. זה מוזר שזה מוזר, כי בעצם, כל מי שחי בארץ כבר זכה להיות בסוג כלשהו של חזית, ובעצם זה תמיד כך.

אפשר היה לבחור במסלול החיים הטובים, ביקור באירוח של קיבוץ זיקים שם פותחים לקבוצות שולחן עם מאכלים שאמרו לנו שהם טובים, בבית הדבש ביד מרדכי, "בחצר" במושב גיאה (גלריה, מסעדה, קפה ותכשיטים), אצל ג'ימיי סימונס מכין יינות וליקרים, בגברעם, או בפינת החי של הקיבוץ. הגעגוע ללילות הקיץ החמים הפיל את הבחירה דווקא על טיול לילה.

בימים אלה יוזם פרג'ון את הכנסתו של שביל טיולים חדש לתכנית מתאר שקמה, הנפרשת מאיזור בית קמה ועד החוף. השביל החדש 'שביל מחוף אל חוף', יהיה מסלול הליכה של שלושה ימים מסביב לאשקלון – מחוף זיקים ועד לחוף ניצנים. התכנון הוא שזה יהיה גם שביל אופניים, והרעיון הוא להציע בתחילת המסלול ובסופו תחנות להשכרת אופנייים, ולהצטיידות בכל מה שנחוץ לרוכבים. כבר היום יש בשטח כל מיני מסלולי אופניים ורגליים, אומר פרג'ון, חלק מהמסלול עובר בסימון שבילים וחלקו על מסלולי אופניים רגילים, ומציין כי למרות שהשביל אינו מסומן מתחילתו ועד סופו, למי שמטייל אין שום בעייה להתמצא בשטח.

השביל מתחיל ממש מחוף זיקים, עובר מדרום לקיבוץ זיקים לאורך שמורת כרמיה על תווי דרך נופית שכבר נסללה, שעוברת באיזור לא מופרבו ניתן לראות בעיקר צמחיית חולות: שקמים, שיזפים, בוסתנים נטושים, וכן צבאים וארנבות. בדרכו ליד מרדכי חולף השביל על פני אגם שקמה מצפון למושב נתיב העשרה. החורף לא ממש התמלא המאגר, אך בחורף טוב מכוסים במים כ-3000 דונם, בהם עופות מים רבים. ב נתיב העשרה אפשר לעלות לגבעה שצופה לעבר הרצועה (בדרום היישוב) או לעלות לגבעת חול 69 (לא גבעה 69 הידועה) ממנה יש תצפית יפה לעבר המרחבים. משם גולשים ע"ג החוליות לקיבוץ יד מרדכי. בקיבוץ מספר אתרים: אתר הקרב על הקיבוץ בתש"ח, בית הדבש והדבורה, ופינת חי. לאחרונה נפתח במוזיאון 'משואה לתקומה', שבקיבוץ שחזור של הבונקר מילה 18, ממנו פיקד מרדכי אנילביץ' על מרד גטו ורשה. מיד מרדכי ממשיך השביל לעבר תחנת הרכבת הבריטית של דיר סנייד, שהייתה בין תחנת מג'דל (אשקלון), לבין התחנה בעזה. במקום גם אנדרטת החרוט שהבריטים בנו לציון קבורת 320 פועלים מצריים שסללו את המסילה. כשיורדים לנחל שקמה רואים את קטע שלושת הגשרים: גשר כביש מעץ (כביש 4), גשר הרכבת הטורקי שנבנה מאבן כורכר תוך כדי מל"ע הראשונה כשהטורקים החישו רכבת לעזה, וגשר הרכבת הבריטי. בדרכו לחניון גברעם (גברעם הישנה) עובר המסלול ליד קיבוץ ארז, גם שם יש נקודת תצפית וכן עתיקות.

בלילות הירח המלא של הקיץ, מקיימת המועצה האיזורית טיולי לילה לאורך השביל החדש. מדי חודש יצא טיול לקטע אחר של המסלול. באמצע אייר היה הטיול מכרמייה ועד לחוף זיקים . קטע השביל השני, מגברעם הישנה ועד לגבעה 138.5, מתוכנן לירח מלא של סיון. אנחנו מתחילים בגברעם הישנה, מרום עלייתו של הקיבוץ לקרקע ב-1942, בו נותרה רק קבוצת עצים כעדות.

אד הליל העולה מן העשב הלח, מזכיר כי החושך החדד את חוש הריח. 'זו בקיה', אומרת פרג'ון כשאנחנו חוצים שדה חקלאי שעלו בו שמיר ושית. הוא מתכופף, תולש מלוא החופן עשב, ושואף מלוא ריאות להתענג על ריח האדמה. דימוי טלוויזיוני מוכר, להריח את האדמה אבל כמה עוד זוכרים לעשות זאת באמת. הוא מחלק לנו תרמילים ובהם גרגריעים שטעמם כטעם אפונה. ועשה לבתו תרגילים בניווט לילה. כשאנחנו עולים על גבעת הכורכר שבקצה השדה, ברור לכולם שעתה אנחנו רומשים קורניות.

קטע הדרך העובר בתוך יער גברעם משמש סינגל לרוכבי אופניים שנחנך אשתקד. גם בתוך האיקליפטוסים, אפילו שאין ירח, יש מפספיק אור על מנת לראות את לובן השביל שלפנים, זה סוג של ניקוי ראש כי מלבד ציפור הנחרדת מדי פעם משנתה, לא קורה יותר מדי מסביב. אנחנו עוצרים לקפה ליד מערה בסלע הכורכר. בעצם זוהי מחצבת כורכר שככל הנראה שימשה את תושבי האיזור עד 48.

הירח טרם עלה, וזו הזדמנות מצויינת להתבון קצת בכוכבים. פרג'ון מנצל את החושך על מנת להסביר על קבוצת הכוכבים עקרב (זו מגלגל המזלות), לא לפני שאנחנו קובעים לנו הגדרות של דרגת בהירות הכוכבים. למרות הילת תש"ח שתמיד נסוכה על האיזור, על הנגב יורד ליל הסתיו וזה, זה לא הנגב, וגם לא הכוכבים של המדבר – ההילה של עזה וגם זו של אשקלון די מסתירות את הכוכבים.

אין כמו טיול לילה לעורר מחשבות על אנרגיה, על כמות אור ועל מה שבינהן. בעיקר זה בולט בלילות בלי ירח, בהן נפקחים האישונים מלוא רחבם. כל כך הרבה איבדנו באלפי שנים מאז הפכנו ליושבי אהלים ובתים, אבל ראיית הלילה שלנו נותרה לא רעה. האישונים מתרחבים, ופתאום אי אפשר לראות מה כתוב על הטלפון הסלולרי – זה מסנוור. וכך גם כל מבנה מואר בתוך החושך. אין חדש בידיעה שהאנרגיה הזמינה הזולה והידידותית ביותר לסביבה אינה אנרגיית השמש או הרוח אלא אנרגיית הביזבוז, אבל בטיול לילי אל מחוץ לשטחים המיושבים אפשר גם לחוש בזאת.

המסלול בתווי שחלקו מעובד וחלקו שטחי קק"ל מוביל לחלק המזרחי של קיבוץ גברעם, ומשם דרך שדות ומטעים לכיוון מסילת הברזל בשולי שמורת רכם גברעם. מטעי הנשירים נותנים את יבולם בעונה זו, ופרג'ון מבקש להדגיש שלא לשלוח יד במטעים, "צריך להבין שאנשים עמלו קשות", הוא אומר, ומספר על התמודדות קשה של החקלאים ושל אנשי הביטחון של המועצה עם גנבי פרי שמגיעים בלילות ומעמיסים טונות של יבולים למכירה בשווקים.

אחרי שעוברים את מסילת הברזל, מגיעים למה שפרגון מכנה 'פינת טקסס הקטנה',שבאתר הקידוח המפורסם שדה חלץ, ובו חזיון תעתועים ממש: חרגול שאיבת נפט שעדיין עובד. חברת הנפט העירקית (I.P.C) החלה בקידוח הנפט בחוליקאת בשנת 1947, קדחה עד לעומק של יותר מקילומטר, אך נטשה את הקידוח בזמן מלחמת העצמאות . ב- 1953 החלו שוב חיפושי הנפט באזור, ובספטמבר 1955 פרץ סילון הנפט הראשון, ויצר אופוריה באשר לעתיד הכלכלה הישראלית. בסך הכל הופקו כ-17 מיליון חביות נפט באיזור, ומלבד השלאגר "נפט זורם בחוליקאת", נותר במקום גם חרגול נפט פעיל, עולה ויורד, מפיק נפט מהאדמה. "בעבר עשרות רבות כאלה. היום יש ממש בודדים", אומר פרג'ון. המתקן המתנדנד אמנם לא לא מפיק כמויות אדירות של זהב שחור, אך נראה שנוכח עליית מחירי הנפט, השאיבה תמשיך להיות רווחית כל עוד אפשר יהיה להפיק טיפות בודדות של נפט מהאדמה.

הגבעה המתנשאת מעל לחרגול, היא גבעה 138.5, הנקודה הגבוה ביותר באיזור. לפנות בוקר כאן אנו מגיעים לגבעה בה יסתיים בשירה בציבור טיול ליל הירח המלא הקרוב של של המועצה, גם אנחנו מסיימים הטיול במקום שפעם היה מוצב צבאי, והיום הוא אתר הנצחה. האתר הוא לחללי הקרב בו כבשו כוחות מצריים את התל ב-8 ביוני 48'. כעשרה ימים לאחר מכן, התחולל כאן אחד הקרבות שפחות אוהבים לזכור. כתבה שפרסמה טלי ליפקין שחק במעריב ב-2006 מספרת שקבוצת עולים חדשים, ניצולי שואה שמעולם לא אחזו בנשק, נשלחה למשימת כיבוש התל כפעולת הסחה ללחימת הפלמ"ח בנגב. המצרים טבחו בהם, והם נטמנו בקבר אחים שהתגלה רק שלושה חודשים לאחר מכן, עם כיבוש המקום על ידי חיילי חטיבת גבעתי (לא לפני שגם יחידה של חטיבת יפתח נהדפה בניסיון לכיבוש המקום). האנדרטות לזכר חללי גדוד 52 וגדוד 54 של גבעתי, אשר כבשו את משלט 138, ופתחו בכך את הדרך לנגב, נמצאות בהמשך השביל מחוף לחוף, צפונה מכאן. לעת עתה אנחנו עם הפנים מערבה: אשדוד, ארובות תחנת הכוח באשקלון, עזה, מזכירות שוב את מה שקורה כיום במרחב, שבעצם הלכנו באיזור שנוחתים בו טילי קסאם. ניתן היה לחשוב שמדובר בהרפתקנות, אבל מי שמחפש הרפתקנות שייסע למקום אחר. כי כאן, אין אפילו תחושה של הליכה במרחב מסוכן, אלא בסתם טיול לילה.

קישורים
סריקת הכתבה של טלי ליפקין שחק, באתר רליישונט (איתור קרובים שניתק עמם הקשר בשואה)

http://relationet.net/48battles/thelosbattle.pdf

אתר קיבוץ יד מרדכי

http://www.yadmor.org.il/

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 12 מאי, 2008 בשעה 12:00 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “לילה בחוף אשקלון”

 1. לקסי - ערד says:

  הקישור לכתבה של טלי ליפקין שחק לא עובד…

 2. גפן פרג'ון says:

  הייתי רוצה לצור איתך קשר באופן אישי
  אי-מאיל או כול דרך אחרת
  אני ישמח אם זה יתאפשר
  תודה

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>