דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
20 מאי, 2008

ל"ג בעומר ללא סרטן

בניגוד לכל הסביבתנים בסביבה, הירוקים הבהירים המתרבים במקומותינו, אני דווקא בעד מדורות. אין בזה יותר מדי היגיון, רק אהבה גדולה ליסוד הכל כך יסודי של החיים. תנו לי מדורה במדבר, ואני מסודר. הכי אני אוהב מדורה שיושבת על בול עץ בריא, עדיף משהו עם עצה צפופה כמו זית או אלון. בול או שניים שמחזיקים שעות. יסלחו לי האיסטניסטים וחובבי האוויר הנקי, אבל אני אוהב את איך שזה נראה, ואוהב את איך שזה מריח. גדלתי מספיק קרוב לחבורת האש, ונותרתי מחובר לזה – לא רק בל"ג בעומר.

את ההילולה המתקרבת אני אוהב פחות, בין היתר בגלל הצפיפות שמזכירה כל שנה ביתר שאת לנו עד כמה נותרנו ללא שטחים פתוחים באיזורי המגורים שלנו. המצב הוא כזה שאין מספיק שטח, וכבר אתמול (ג') צצו מדורות ראשונות של ל"א בעומר. אבל הרבה יותר מהצפיפות, מריח העשן או מהתכלות העץ חסרת התוחלת, מטריד אותי דבר אחר: הרעלים.

לקראת החג, הוציא המשרד להגנת הסביבה הודעה עם הנחיות להתנהגות סביבתית נאותה בעניין המדורות. מסמך חשוב לכל הדעות, ונדמה כי כלי התקשורת השונים יעשו בו שימוש. בהודעה מוזכר בין היתר סעיף אודות מה לשרוף: "אין לשרוף תחליפי עץ מלא כמו מלמין, M.D.F ופורמייקה יש להימנע מתחליפי עץ מאחר ותהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים הפולטים לאוויר בעת שריפתם חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים ומלווה בריחות רעים".

לרוב האנשים אין מושג עד כמה הניסוח הזה הוא פרווה. בין אותם "חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים" ש משהו שקוראים לו דיוקסינים. לא יודע מה זה בדיוק, אבל להפעיל גוגל אני דווקא יודע. יכולתי להעתיק מספר הגדרות ממשרד הבריאות, או מגרינפיס שמגדירים אותו כאחד החומרים המסוכנים ביותר שהאדם מייצ, במקום זה תפס אותי משפט שקראתי פעם: "הארגון העולמי לחקר הסרטן קובע: "דיוקסינים הם מסרטנים ודאיים בכל חלק של גוף האדם".

מסרטנים ודאיים, לא פחות. אז נכון, אם אתם רוצים להיות יותר ירוקים מאל-גור, אתם יכולים לחפש את אחד מאותם אירועי ל"ג בעומר אלטרנטיביים, זה מצויין אם אתם חובבי איזוטריה. יש למשל ל"ג בעומר אלטרנטיבי של הקק"ל חגיגה נטולת מדורות ביער ראש ציפור שבגדת הירקון. אם אתם סתם רוצים להיות הורים טובים ואחראיים, שלא רוצים לבלות עם הילדים במחלקה האונקולוגית הקרובה למקום מגוריכם – תעשו לעצמכם טובה, ולפני שיורד ערב החג לכו לערימת העצים שנאספה ביגע, ותעיפו ממנה את כל מה שאינו עץ טבעי בלתי מעובד. גם המרשמלו יותר טעים ככה.

קישורים

המלצות המשרד להגנת הסביבה לציבור חוגגי ל"ג בעומר

http://www.sviva.gov.il/Enviroment/bin/en.jsp?enPage=BlankPage&enDisplay=view&enDispWhat=Object&enDispWho=News^l4099&enZone=News

משרד הבריאות, שאלות ותשובות בנושא דיוקסינים

http://www.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=51&catid=330&pageid=2468

הכל על דיוקסין

http://www.greenpeace.org/israel/info/103276/24374

תחקיר: מה שהמדינה מסתירה מכם על איכות המים והאוויר, יפה שיר-רז, מגזין מנטה.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2936019,00.html#48976

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 20 מאי, 2008 בשעה 21:08 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>