דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 ינואר, 2007

דודא רפואי

Mandragora autumnalis

הבום הגדול של פריחת החורף ממשמש ובא. מרבדים של כלניות ורקפות עיריות ואירוסים ומה לא יעלו ביערות ובשטחים הפתוחים. רגע לפני הגל הגדול, רגע של תשומת לב לאחד המקדימים לפרוח, הדודא הרפואי, שמוכר יותר בצורת הרבים שלו, הדודאים.

סיפור הדודאים בספר בראשית, מתייחס לפירות הדודא. כשראובן הולך ומוצא דודאים בשדה, אותם הוא מביא ללאה אמנו, אלו הם פירות. רחל מבקשת מאחותה לתת לה מן הדודאים, והיא מסרבת: "המעט קחתך את אישי, ולקחת גם את דודאי בני", היא תמהה. רחל אמנו, אם פספסתם את הקטע הזה בסיפור, עושה עסקה עם לאה ומוותרת על לילה עם יעקב, לא פחות ולא יותר, בעבור הדודאים. "ותאמר רחל: לכן ישכב עמך הלילה תחת דודאי בנך". גם כשנכתב בשיר השירים "הדודאים נתנו ריח", הכוונה אינה לאתר הפסולת דודאים, וגם לא פרח – לפרי המבשיל בתחילת הקיץ ריח מפתה במיוחד, אם כי אומרים שטעמו סתמי. עם זאת, באחד מקיבוצי הצפון מייצרים ממנו בשנים האחרונות ליקר.

הסיפור התנכ"י עשה מהדודא את אחד המפורסמים שבמגבירי הפריון, ואת אחד הצמחים שלא רק הרפאוה העממית אלא גם המאגיה חגגה סביבו. שימושים רפואיים נעשו גם בשורש הארוך של הדודא, שיש הרואים בו צורת אדם (עם אבר מין, להעיד על תכונות הפריון של הצמח). בימי הביניים האמינו שהשורש הוא גלגולו של אדם ושקללה תרבוץ על מי שיעקור אותו. לכן נהגו להטיל את המלאכה על בעלי חיים אותם היו קושרים לצמח בחבל.

כמו צמחים אחרים הנושאים את התואר 'רפואי', גם הדודא רעיל. הפירות הם החלק היחיד שאינו רעיל, רק כשאר הם בשלים ממש, וגם אז הזרעים רעילים וגורמים לכאב ראש לשיבוש הראייה ולשיכרון חושים. בערבית קוראים לו תופאח אל מג'אנין, תפוח המשוגעים. הוא רק לא מככב בפולקלור, אלא הפך ממש חלק מן התרבות, משייקספיר ועד הארי-פוטר.

כל כך הרבה כשפים, שכמעט ושוכחים עד כמה יפה הוא הפרח הסגול שאפשר לראות כעת מחוץ לחורש כמעט בכל החבל הים תיכוני.

דודא בגבעות אלונים

פרח האהבה / הדס מטס. סיכום נאה אודות הדודא באתר אורט

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 8 ינואר, 2007 בשעה 2:29 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “דודא רפואי”

 1. ברוריה says:

  אך אפשר להשתמש בצמח האם הוא רעיל

 2. גילי says:

  ברוריה,

  אין בזה כל סוג של המלצה, אבל בני האדם משתמשים בחומרים רעילים מקדמת דנא. מה שמעיד על כך יותר מכל היא המילה סם ,שמשמעותה גם רעל וגם תרופה.

  צמחים רבים נחשבים לרעילים נמצאים בשימוש מאסיבי עד היום, והבולט שבהם הוא הטבק.

  על מנת לספק תשובות של ממש באשר לאופן השימוש בדודא (שלא לדבר על היעילות), יש לבצע מחקר קצת יותר מעמיק ממחקר עיתונאי.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>