דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
6 אוקטובר, 2008

פעילה: עינט קרמר

מי

עינט קרמר, 31, נשואה ואם לשתיים. עברה לאחרונה לאשחר, יישוב משותף לדתיים וחילוניים, כחלק מגרעין עם אוריינטציה קהילתית-סביבתית. השם, אם תהיתם, בא מעין טובה.

מה
מרצה, מנחת קבוצות ומלווה תהליכים שמשלבים בין עשייה סביבתיית וזהות יהודית. מלווה את רשת בתי ספר תל"י בתהליך של הפיכה לבתי ספר ירוקים מתוך חיבור ליהדות, את רשת אמי"ת, וגם את מועצת התלמידים הארצית בהליך הפיכתה לירוקה. מרכזת קורס מנהלי מתנסים להפיכת המתנסי"ם לירוקים, ומלמדת בבית מדרש לפיתוח מנהיגות סביתית בבית הלל במכללת תל-חי.

מנהלת (בהתנדבות) את "דעת המקום", גוף צעיר שהוקם השנה ביוזמת החל"ט, ומאגד יחידים וארגונים שעוסקים בעשייה סביבתית מתוך יהדותם.

מתי
מבוקר עד ליל

מקום

בכל הארץ

מהות

"לא הייתי קוראת לעצמי פעילה סביבתית, זה נשמע לי משהו שמתאים למגמה ירוקה". קרמר מנסה להיות אשת רוח שפועלת בכיוון הסביבתי, ולא רוצה להרחיב על השינויים המעשיים שמחוללים התהליכים שהיא מלווה: הפחתת צריכת המשאבים, או יוזמות של מבצעי ניקיון ושוקי קחתן, דוגמת שוק ספרים משומשים בתחילת שנה. העיקר זה התרבות.

"המשבר הסביבתי הוא תוצאה של משבר תרבותי עמוק, שגורם לדברים נוספים: משבר חברתי (פערים), הפרטה גורפת, וכל שאר הדברים שמסמנים כדברים הרעים בעולם הזה ושצריך ללמוד לחיות איתם כי ככה הדברים. אז לא ככה הדברים, זו תוצאה של תרבות מאוד מסויימת שהדור שלנו אימץ לעצמו, תרבות שיש לה אלטרנטיבה".

את החיבור בין יהדות וסביבה, עשתה כאשר עברה מהעולם של בני-עקיבא בו גדלה לעולם של מגמה ירוקה, כסטודנטית להדנסת מערכות ותקשורת. את הבנה שהניתוק של האנשים מטבע ומן האכפתיות כלפיו, קשור לניתוק מהערכים המוחלטים, "גם מאלוהים אבל מערכים מוחלטים בכלל", היא מתארת כמין הארה. בלימודי התואר השני פנתה למדעי היהדות, תוך הכרזה שמעניין אותה החיבור בין יהדות וסביבה, ובמקביל הצטרפה לצוות שהקים את חווה ואדם, חווה אקולוגית חינוכית במודיעין.

כשהציעה לפני עשור להעביר בהתנדבות תוכניות לימוד המחברות בין יהדות וסביבה "חיבור בין ארץ לשמיים", איש לא רצה בכך. החילונים חשדו בה בהחזרה בתשובה, והדתיים שלחו אותה לחילונים, "כי חסרים להם ערכים".

ציטוט

הבזבזנות, ההתרחבות ללא גבול, השפע המופרז, הם תוצאה של תרבות מאוד מסויימת. אנחנו בנים לתרבות אחרת.

מוטו

בעברית: חשוב עולמי פעל מקומי, כלומר פעל מתוך התרבות והעולם הערכי שלך. ביהודית: תיקון עולם דרך תיקון אדם.

—–
גילוי נאות: הכותב חבר בצוות היגוי של דעת המקום, פורום יהדות וסביבה

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 6 אוקטובר, 2008 בשעה 11:48 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>