דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
31 אוקטובר, 2008

כרוניקה של זיהום ידוע מראש

השבוע קרסה מערכת הביוב הראשית של ראשון לציון, ואלפי מ"ק של ביוב גולמי נשפכו אל הסביבה. הרבה מילים שפכו על הפיצוץ הזה, כמעט כמו כמות המים שהלכה לאיבוד והזיהום זמסכן את מי התהום גם יחד, אבל איש לא הזכיר כי מה שדפוק בכל העסק הזה היא השיטה, וכל עוד היא לא תשתנה נמשיך לראות עוד ועוד מקרים שכאלה.

על פי הדיווחים בתקשורת, שני צינורות ראשיים שהוליכו ביוב בחולות מערב ראשון לציון, התפוצצו ביום שלישי. מי שאשם הם כמובן גשמי הברכה שירדו השבוע: הצינורות התבקעו כתוצאה מסחף אדיר של סוללת החול בה היו טמונים. דובר חברת המים העירונית של ראשון לציון, "מניב", אף מסר כי כמות המשקעים הגדולה חדרה לצנרת (מעניין איך ולמה), ובעקבות כך נוצר לחץ בקווים לכיוון השפד"ן, עד לקריסת אחד מהם.

הצינורות המפוצצים הזרימו, ואולי עדיין מזרימים, אלפי מטרים מעוקבים של ביוב גולמי אל פני השטח. מלבד האובדן של המים הרבים שאמורים היו להיות מושבים לשימוש בחקלאות, הזיהום עלול לחלחל לשכבות מי התהום של אקוויפר החוף. האמור הוא בצינורות שמעבירים כמחצית משפכי העיר לשפד"ן, ולמחרת היום, כך על פי גלובס, עמד נפח הביוב שדלף מהמערכת על 50 אלף (!) מ"ק. מספר נוסף בו נוקבים הדיווחים הוא 2,000 מ"ק בשעה.

המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה (ניסוח שתמיד משרה תחושה שהעניינים הם תחת שליטה), ועמותת צלול פנתה בפנייה דחופה לשר להגנת הסביבה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעניין, ולמצוא "פיתרון מיידי ומהיר למחדל הזרמת הביוב". לעת עתה הוסטו השפכים לכיוון אגם הנקיק, ומנכ"ל החברה, דני לב, אמר לגלובס כי השפכים יוזרמו לאגם עד לתיקון הצינור בתוך כשבוע, וכי עלות התיקון וטיהור הקרקע מוערכת בעשרות מיליוני שקלים. נזק נזק.

אביב לביא שואל במעריב האם מדובר מדובר בכוח עליון, בתקלה בלתי נמנעת, או בתאונה ידועה מראש שנגרמה מהזנחה ומתחזוקה כושלת, ולמרות שאין הוא מעיז לומר בפה מלא שאכן מדובר בתאונה ידועה מראש – כוונתו ברורה. אם זאת את האמירה הסביבתית החשובה כולם שכחו: המניעה הסביבתית האמיתית של תקלות מן הסוג הזה הוא אחד: ביזור.

הביזור הוא אינהרנטי לתפיסת העולם הסביבתית, זה נכון לגבי טיפול בשפכים, זה נכון לגבי הפסולת האורגנית שלנו שצריכה להפוך לדשן בחצר הבית, ואתם יודעים מה – זה נכון גם לגבי קריסת הבנקים בארצות הברית.

קחו למשל את עניין הפסולת האורגנית. אפשר בקלי קלות להפוך אותה לדשן באמצעות קומפוסט שעומד בחצר. זה לא מסובך, לא יקר ולא מסריח. זה היה חודך את כל האנרגיה שבהובלתה למרכזי המיחזור (במקרה הטוב), את כל זיהום האוויר הנלווה, את הפקקים שיוצרות משאיות הזבל. ומה עושה המדינה? בערך כלום. היה איזה מימון זמני של קומפוסטרים שהעביר המשרד להגנת הסביבה דרך הרשויות המקומיות. נסו להתקשר למוקד העירוני לשאול על זה – איש לא ידע על מה אתם מדברים.

בשפכים המצב גרוע בהרבה: מים מלבד יזמות של ירוקים כהים במיוחד שלא שואלים איש ומטפלים במים האפורים שלהם בחצר הבית, יש בארץ כבר כמה וכמה חברות העוסקות בבניית מערכות לטיהור מקומי של שפכים. אם תשאלו כל אחת מהן, יאמרו לכם שהמדינה, הביורוקרטיה, ובעיקר משרד הבריאות, מערימים עליהם קשיים בלתי אפשריים ובלתי הגיוניים בעליל.

כל עוד נמשיך לרכז את הטיפול בפסולת ובשפכים שלנו, ונעבור למערכות גדולות יותר ויותר, ימשיכו אותן תקלות "נקודתיות" לקרות בסדרי גודל אדירים. התפרון הוא אחד – ביזור. הגיע הזמן שנתחיל לשאול את עצמנו מדוע אנחנו סומכים על מערכות גדולות כל כך, מסכנים בכך את עצמנו ואת סביבתנו, ומשלמים מחיר סביבתי וכלכלי מיותר.

קישורים

דיווחים:
מעריב

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/414.html

הארץ:

http://www.haaretz.com/hasite/spages/1032623.html

ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3614754,00.html

גלובס

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000392923&fid=2

אביב לביא

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/658.html

צלול הודעה לעיתונות

http://www.zalul.org.il/artical420.asp

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שישי, 31 אוקטובר, 2008 בשעה 14:06 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>