דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
3 נובמבר, 2008

פעיל: דב פוניו

פתאום הבנתי מה כן אפשר לעשות: לעשות דברים בלי לחכות שמישהו מלמעלה יבוא ויגיד לך.

מי

דב פוניו, 77, אב ל-4 בנים, סב ל-3

מה

מקים קבוצת קשר ערד למדבר, שמטרתה טיפוח הקשר של התושבים למדבר יהודה.

מתי

2002

מקום

ערד

מהות

פוניו הוא מטייל ותיק. ביציאה לגמלאות החליטו בני הזוג "להתרחק מהמרכז הרועש המזוהם והעצבני, ולהתקרב למדבר, שהוא במידה רבה ביתי הגנטי. אני מרגיש שפה הבית ממנו יצאו שורשי מתישהו".

לא הייתה לו שום תוכנית להפוך לפעיל סביבתי. "הייתי לגמרי רחוק מפעילות ציבורית כל חיי", הוא אומר, "כאן זה איכשהו צמח מאליו. מין הארה". לדבריו ראה כל השנים שהאדם המודרני חי איכשהו לא בכיוון הנכון, ובערד הפכו הדברים למוחשיים יותר.

המרץ שלו מעורר קנאה. לעיתים ניתן למצוא אותו בתחנת מידע למטייל בכניסה לעיר, לעיתים הוא מוביל קבוצות במדבר. אחד הפרוייקטים שיזם הוא סימון השבילים סביב ערד בתיאום הוועדה לסימון שבילי ישראל. הוא ממשיך לתור את המדבר, ואחראי לקביעת הנתיבים על הקשר שלהם עם המאבק לשימור הסביבה, ולשינוי תדמית העיר – מעיר לינה של פועלים לעיר תיירות.

הוא מעורב גם במאבק תושבי ערד בתוכנית כריית הפוספטים בשדה בריר, שצץ אצלו כתוצאה מהפעילות. העניין קשור קשר אינטרגלי לסביבה של כל מי שחי כאן ושעתיד לחיות כאן, הוא אומר, ולנושא של פגיעה בטבע. "מזה זה התגלגל לאי צדק שנגרם בגלל ניהול כזה או אחר של משאבי המדינה".

פוניו מנהל גם מאבק לשימור מעלה זרון, עליו מאיימת התוכנית קידוח הניסיון 'צוק תמרור 4'. הוא כותב למקבלי ההחלטות, מעודד ומקדם את הטיולים למקום, ועושה כל שביכולתו להעלות את הדבר על סדר היום. מבחינתו זהו חלק מהעשייה למען העלאת דרך אדום המקראית על המפה. "מעלה זרון הוא חלק אינטגרלי של הדרך, וכך או כך זו הייתה דרך קדומה שהשתמשנו בה". למרות שקיבל תשובה שלילית מרשות הטבע והגנים באשר לסימון המעלה, הוא טרם ויתר על כך.

"דרך אדום היא דבר מאוד מאוד חשוב", הוא מסביר. בעיניו זה מתמצת את העניין הסביבתי, את זה שאנחנו שוכחים מאיפה באנו, מוכנים לפגוע, ולא חושבים מה יהיה פה עוד 50 שנה. מפריע לו במיוחד שכל גורמי שמירת הטבע והמורשת ויתרו על שימור הדרך העתיקה. "אנחנו מוכנים לקנות את דרך הבשמים שהיא לא שלנו, רק בגלל פוליטיקה ומציאת דרכים קלות, במקום ללכת בדרך הקשה".

מוטו

אל תחשוש ללכת בדרך בה אתה מאמין בלב שלם, כי היא מובילה למטרה הנכונה – גם אם היא אינה שגרתית, אינה מקובלת על הכלל ואף עלולה לעורר התנגדות. אבל תדע לוותר כאשר שוכנעת שטעית.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 3 נובמבר, 2008 בשעה 0:30 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>