דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
14 ינואר, 2007

ים נרקיסים בקצה תל-אביב

בימים אלו מסיימים לפרוח עשרות אלפי נרקיסים בעמק גלילות, ממש מתחת לאף, על גבול רמת השרון תל-אביב. בכל פעם חדש מפתיע עד כמה קרוב ומרהיב השדה שמעריכים שגדלים בו עד 200 אלף נרקיסים. מסלול הטיול הקצר מקצה שכונת אפקה לעבר הריכוזים הריחניים של מלך הביצה, עובר גם באתר מערות אפקה, לא רק אתר ארכיאולוגי, אלא גם אתר פריחה קטן וחביב.

נקודת ההתחלה היא בפינת הרחובות גרונר ודרזנר, את הירוק של מחוץ לעיר אפשר לראות דרך חלקת האדמה הצחיחה שמול רחוב גרונר. כשיוצאים לעבר הירוק הירוק הזה, אפשר לראות עצים שנוספו פה מאז שנה שעברה: מישהו הרס את השדה ונטע בו חורשה (בטח מחלקת הגינון העירונית). בחורשה נותרה פריחה דלה בהשוואה לשנים קודמות, ועתה בעיקר בולטים מרבדי סביונים. נותר רק לקוות שהם יימנעו שם, בעירייה, לרסס את המקום נגד עשבייה ולהרוג גם אותם, כמנהגם בחורשות העיר.

זה ממש לא השקט שפוגשים שעה הליכה מהכביש הלא-ראשי במדבר, אבל החוץ הזה ישר עושה טוב על הנשמה. שניים שלושה פרפרים, ירוק מלוא העין עד לאוטוסטראדה הקרובה והבניינים שמכל עבר, ובכלל, רעננות. הכיוון הכללי הוא ישר. יורדים עם השביל הרחב ימינה, ומיד פונים איתו שמאלה, אחרי כמה מאות מטרים, מימין, גדר פרוצה ושלט המעיד כי זהו בית העלמין השומרוני תל ברוך. שמו הנפוץ – 'מערות אפקה'.

האתר התגלה במהלך סלילת מסילת הרכבת מתל אביב לחיפה בראשית שנות ה-50, אז גם נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות. עם סלילת נתיבי אילון, נערכו חפירות הצלה נוספות באתר, ועתה הוא ממש בשולי הכביש. במקום נתגלו כשמונה מערכות קברים חצובות בסלע הכורכר. לכל מערכת-קבר חצר עם מדרגות לירידה, וספסלי ישיבה חצובים. מהחצר יש פתח לאולם קבורה עם כוכים לארונות המתים. ממצאי החפירות סגורים כיום במוזיאון לעתיקות ת"א-יפו (חרפה בפני עצמה).

בקברים נמצאו כלי חרס מעוטרים עשויים בדפוס וחתומים, כלי זכוכית, טבעות ותליונים, וכן מטבעות באמצעותן נקבע גיל הקברים. על קמיע ארד נתגלו קטעי פסוקים בכתב שומרוני: "ה' גיבור, ה', שמד", ו"אין כאל ישרון. ה' אחד". ההנחה היא שהאתר שימש לקבורת לאנשי יישוב שומרוני קדום ששכן בח'רבת אל-ע'ורה שבמטעי הכפר הירוק. ככל הנראה היה האתר בית קברות שומרוני (ואולי אף יהודי?) במהלך המאות הרביעית והחמישית לספירה, שהקבורה בו נפסקה לאחר כשלון מרד השומרונים בשנת 529.

השומרונים שמרו על הפרחים כאן: מפאת הארכיאולוגיה, לא נחצב הכורכר, ועמו נשארו כמה פרחים שכבר לא כל-כך רואים בתחום תל-אביב: העיריות עדיין לא פורחות, וגם לאירוס הארגמן ייקח עוד כחודש, אבל הכלניות מאדימות, והאירוס הארץ ישראלי בשיאו. זה המקום לבקש לשים לב : האירוס הלבן פורח בצמוד לקרקע, וע"פ מספר הפרחים שנרמסו, לא תמיד שמים אליו לב. כל מי שדרך עליו, הגיע לכאן לראות פריחה, ובטוח לא התכוון.

מי שבטח לא התכוונה גם היא, הייתה חברת נתיבי איילון, שהייתה חייבת לגנן את הטבע לאורך הכביש המהיר, הוורדים לא פורחים עתה, אבל על השטח שעבדו בו אשתקד להרחבת הנתיבים, משתלטות השיטה המכחילה וטיונית החולות – שני מינים פולשים המאיימים על הצמחייה המקומית.

באיזור צומחים כ-14 מינים מוגנים, בהם צמחים נדירים וכאלה החשודים כנכחדים. מספר רב של בעלי חיים, עוד חיים כאן, בהם מין אחד הנמצא בסכנת הכחדה בישראל – טריטון הפסים, ובעלי חיים שאוכלוסייתם נמצאת בירידה: ארנבות, וחוגלות, צבים וזיקיות מובהקת, ושאר מיני יונקים, עופות, זוחלים ודו-חיים, רבים מהם מינים מוגנים.

ממשיכים צפונה בשביל הרחב שהביא אותנו הנה, לכיוון שורת האיקליפטוסים הנטועה על גדת נחל אחיה. זה יותר כמו תעלת ניקוז מאשר נחל, ואם לא ירדו גשמים כמה ימים, ניתן לחצותו בקלות על גבי שורת אבנים. מעבר לו כבר ניתן לראות את השדה הרחב המנוקד לבן, כלוא בין נתיבי איילון, כביש 5 וחוות הגז פי-גלילות שהגנה עליו שנים מכרישי הנדל"ן. ריכוז הנרקיסים הגדול ביותר במישור החוף.

מלך הביצה, חי בביצה, ולכן חשוב לנעול מגפיים או נעליים המתאימות להליכה בבוץ. הוא יפה, המלך, וגם פרח מוגן שאסור לקטוף. הכי כדאי להריח כי הריח משכר, וגם כי אולי יום אחד ישאר מהמקום רק זכרון, ולריח הרי יש מין תכונה שכזו, לעורר זכרונות.

++++++++ עוד לא שמורת טבע +++++++++++

עם פינוי חוות הדלק, ששמרה במשך שנים על חלקת הטבע הבלתי מושחתת, החלו מאיימות תוכניות בנייה על עמק הנרקיסים, ועל בית העלמין השומרוני שבנייני מגורים תוכננו לקום מטרים ספורים ממנו. פעיל הסביבה עמית מנדלסון יצא למאבק של איש אחד בתוכניות, אליו חברו ארגון הסטודנטים 'מגמה ירוקה', וארגונים ירוקים אחרים.

נראה כי לעת עתה בלם המאבק את התקדמות התוכניות, אך טרם ביטל אותן. חלק מהשטח נמצא בתחום השיפוט של תל-אביב, ועיקרו בתחומה של רמת השרון, שתוכנית המתאר המאושרת שלה מצהירה על כוונות בנייה במקום, אך תוכניות בנייה מפורטות טרם הוגשו לאישור. התקווה של הירוקים היא להכניס את האתר לתוכנית אב לאתרי טבע עירוני במחוז תל אביב, שעל הקמתה התבשרנו לאחרונה – הישג סביבתי בפני עצמו.

מנדלסון, אחד כזה שמנצח חידון ידיעת הארץ, שולט לא פחות ברזי התכנון."עדיין לא פורסם מכרז לצוות המתכננים של התוכנית" הוא מציין, ומניח שייקחו עוד שנה וחצי לפחות לסיום התוכנית (שנה כדי לסקור את האתרים, ועוד כמה חודשים לענייני מכרז), ועוד פרק זמן עד לאישורה, "כך שזה פתרון לטווח ארוך, אך לא פתרון לטווח הקצר".


חורשה במקום פרחים רק שלא ירססו. חורשה במקום פרחים

פריחה במערות
פרחים ומערות קבורה. אתר מערות אפקה

נרקיסים
נרקיסים ומיכלי דלק. עמק גלילות

נרקיסים
נרקיסים בעמק גלילות

נרקיסים
נרקיס בפוזה. עמק גלילות

נרקיסים
אהבה בעמק גלילות

נרקיסים
העיקר זה הרומנטיקה. עמק גלילות

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 14 ינואר, 2007 בשעה 2:18 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>