דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
25 דצמבר, 2008

חג המולד בנצרת

הגענו לנצרת בשעות הצהריים, הדרך אל מרכז העיר כבר הייתה פקוקה, וכבר בדרך שהתארכה ניתן היה לחוש בתכונת החג באוויר: הקישוטים, הרוכלים שהתארגנו למכירה הגדולה, מחסומי המשטרה שהחלו חוסמים את הרחוב הראשי. שם הרחוב, בולוס אל סאדיס (ע"ש האפיפיור פאולוס ה-6 שביקר כאן באמצע שנות השישים), מזכיר מיד כי זו נצרת היא ישראל אחרת. נרצה או לא נרצה, בעיקר בערב חג המולד נצרת היא סוג של חו"ל.

תרבות, דת, הרחבת הדעת – דבר ראשון אנחנו אל הכנאפה. כנאפה היא עניין של לוקל פטריוטיות. נסו לומר פעם למישהו מעמאן שהכנאפה הכי טובה נמצאת בשכם, וראו איך הוא שוקל שנית את מערכת היחסים אתכם. כשלעצמי, להוציא כנאפייה מסויימת בירושלים העתיקה, ועוד אחת דרוזית בצפון הגולן, אני הכי אוהב את הכנאפה של מוטראן בנצרת. גם כאן השם מסמל את הסיפור : המילה מוטראן פירושה בישופ, גם אם הייתם מצפים שיהיה זה שם משפחה נוצרי, הם מוסלימים דווקא. חג המולד, למרות היותו חג נוצי נחגג על ידי תושבי העיר הנוצרים והמוסלמים כאחד. לא ברור מה חשבנו לעצמנו, להתחיל בקינוח. העונש בו יבוא: עד שהגענו לשוק הוא כבר יהיה סגור. חג.

אם כבר חג, אז הלכנו לבזיליקה, כנסיית הבשורה. על פי המסורת הנוצרית, הכנסייה הוקמה במקום בו עמד ביתם של יוסף ומרים, ובו התבשרה הבתולה על ידי המלאך, כי הרתה ותלד את בן האלהים. המבנה החדש יחסיתנחנך ב-1969 אחרי 14 שנות בנייה. שיחת טלפון למדריך הטיולים המשפחתי, ניר עופר, מעלה שזו הכנסייה הגדולה ביותר במזרח התיכון. באופן סמלי בנתה אותה חברה ישראלית (סולל בונה), באמצעות פועלים מוסלמים וכסף של הותיקן. במפלס העליון אולם תפילה גדול, שעל קירותיו פסיפסים גדולים וצבעוניים, כאן, וגם בחוץ הקירות מציגים דמויות מגוונות של הבתולה, שנתרמו ע"י אומנים מרחבי העולם. אפשר לראות מריה שחורה ומריה יפנית, המסמלות את פניה הרבים ואת השלום. מצלמות הטלוויזיה כבר הוצבו, ולעת עתה מבקרים מכל העולם מסתובבים, מתבוננים, ומדליקים נרות (כנסייה, אתם יודעים). כשמרימים מבטרואים על תקרת הכיפה הנישאת מעל לעיר העתיקה, את השושן הצחור, סמלה של מריה, שהגבעולים שורטטו בצורת האות M. במפלס התחתון "מערת הבשורה", שרידים מהכפר ממנו בא ישוע הנוצרי, וכן שרידי כנסיה מהתקופה הביזנטית, שלוש קפלות ומזבחות. השמש הפונה מערבה, נכנסת בחלונות הצבעוניים, וצובעת הכל בצבעי שקיעה, למרות שהשמים עדיין כחולים לגמרי. אנחנו הולכים להתמקם לתהלוכה.

המוני אדם נצמדים למחסומים שבצדי הכביש. רבים מהילדים חבושים מצנפות אדומות ולבושים בבגדי סנטה קלאוס, ורק השלג חסר להשלמת התמונה מהסרטים. הדמות החייכנית מככבת לצד מיקי מאוס על בלוני ההליום. "כל תושבי העיר חוגגים את החג", אומר מנהל עמותת נצרת לתרבות ותיירות, טארק שחאדה, "לנצרת זה אירוע מיוחד כי הוא בן העיר ואמו היא בת העיר". למרות שאינו בן למשפחה נוצרית, הוא מציין בגאווה שזה המקום בו התרחש האירוע הראשון בנצרות, ומדגיש את ייחודה של נצרת כעיר מעורבת. "גם משפחות מוסלמיות שמות עצי אשוח, כי זה הפך להיות משהו מסורתי של העיר". זהו מרכז החגיגה הגדולה של אחוות הדתות.: "הכי טוב זה נראה לעין בתהלוכת חג המולד, וההשתתפות היא לא רק של נוצרים ומוסלמים אלא גם של יהודים שמגיעים". הטלפונים לא מפסיקים להגיע לשאול מתי העיר תהיה מקושטת, הוא מוסיף "לצערי אין לנו את המשאבים המספקים על מנת לקשט את העיר בצורה נאותה לעיר שהיא הבית של ישוע". בסך הכל, אומר שחאדה, החגיגות הן לא רק בחג המולד אלא ריטואל של חודש ימים של חגים, שבמהלכו השנה מציינים המוסלימים את חג הקורבן.

התהלוכה עצמה מונהגת על ידי הצופים. לא הצופים בתהלוכה אלא אנשי תנועת הצופים. הצופים העבריים, הם רק אחד מ-6 ארגוני צופים הפועלים בישראל, ובנצרת פעיל דווקא ארגון הצופים הקתולים. בראש התהלוכה, שלשה מבכירי הארגון, ואחריהם במדים מצועצעים, שלושה טורים ארוכים של צועדים, נגני חמת החלילים בראש, ואחריהם קבוצות קבוצות חלקן עם תופים בגדלים התואמים את גיל הנוער. להטוטן מפגין מימונות יוצאת דופן בשרביטו המונף אל על וניתז לעבר השמיים לקול תשואות הקהל. אחרי שמסיימים הצופים לעבור בסך גם קבוצות אחרות, בתי ספר, מעודדות שנראות כאילו יצאו ממגרש פוטבול, וגם צופים אחרים, אורתודוכסים ומוסלמים. ברחוב הצר העולה לעבר הבזיליקה, בה מסתיימת התהלוכה, ניצב במת הנכבדים בהם ראש העיר והנהגת הנצרות על לבושה המסורתי והמעניין. פעמוני הכנסייה מצלצלים. כמו לאשר את דבריו של שחאדה, מחכה המואזין לסיום צלצולי הפעמונים הארוכים במיוחד, לפני שהוא פוצח בסילסוליו.

אחרי התהלוכה, מתפזרת החגיגה. מתפזרת ולא מתפזרת. המוני אדם עדיין ברחובות המוארים והמקושטים, משפחות שיוצאות לאכול ארוחה חגיגית גודשות את המסעדות. גם אנחנו מנצלים את הזמן שנותר על למיסת חג המולד על מנת לפקוד את אחת ממסעדות העיר ששמה הולך לפניה בצדק רב. "היה קסום", מסכמת האישה שאיתי, "קפיצה קטנה לחו"ל. חו"ל חו"ל חו"ל. השמחה, התהלוכה, החגיגיות. קסום".

+++ מסגרת: נצרת או נצרת++++++++++

למרות הנטייה לקרוא לעיר נָצְרָת, שמה הוא נַצֶרֶת. גם אם רבים מהם התרגלו לעניין, מפריע לתושבי העיר שיבוש שמם. קשה להימנע מהמחשבה שההשינוי העברי בא מכך כי 'נַצֶרֶת' מזכיר משקל לשוני של מחלות (אדמת, חצבת כלבת וכו'), והשהשיבוש חיובי המהותו, אבל כך או כך זה שם העיר. כמי שתמיד מתבלבל אני נזכר לחשוב על השם באנגלית: Nazareth, ונמנע מלשבש.

+++++++++++המיסה+++++

מיסת חג המולד בכנסיית הבשורה מתקיימת בערב החג (ד' 19:00-20:30). בשנים עברו הייתה המיסה בבית לחם, עיר הולדתו של ישו, מיסת חג מולד הרשמית של מדינת ישראל. מאז הועברה השליטה בבית לחם לידי הפלסטינים, עברה הממלכתיות לכנסיית הבשורה. קשה לומר שאנשי הכנסייה מאושרים מכך. את שחאדה מטריד דווקא עומס המבקרים. "זל לא קונצרט", הוא מדגיש, "זו תפילה". בשנים האחרונות, הוא מספר, היה לא פעם בלאגן מכיוון שהרבה אנשים הגיעו ורצו להיכנס למיסה. לדבריו רבים נדחפו לבזיליקה ולא נשאר מקום לצליינים ולתושבים המקומיים. זו תפילה. שחאדה, שמזכיר שיש עוד כנסיות בעיר בהן ניתן לראות את המיסה, דוגמת הכנסייה המרונית וכנסיית הבפטיסטים, מבקש בכל לשון של בקשה ממי שאין לו כרטיס שלא להגיע למיסה בכנסיית הבשורה. יש הקצאת כרטיסים למיסה, הוא מסביר "פשוט להזמין מראש על מנת למנוע מצב של מאות או אלפי אנשים שעומדים בשער, אין להם מקום, ולא נעים". (להזמנת כרטיסים במשרד הכנסייה:04-656001).

++++חודש של חגיגות ++++

נדמה שבנצרת חגיגה רודפת אירוע בעונה זו של השנה. זה עתה הסתיים שם פסטיבל העוד הבינלאומי, ומיד אחרי חג המולד הקתולי, יחל פסטיבל חג המולד של הכנסייה היוונית-אורתודוכסית שיימשך עד ל-6 בינואר (6554914-04).
ביום שיש תתקיים תהלוכת 'ישוע התינוק' מכנסיית מנזה קריסטי וירידה עד כנסיית הבשורה, בתוך השוק.

חובבי המוסיקה הכנסייתית ישמחו לשמוע כי בתחילת ינואר מתקיים בכנסייה הסלזיאנית פסטיבל מוסיקה סאקרה בנצרת ה-14 (מומלץ להגיע בלבוש חם !). בין הקונצרטים "טלמן בכנסייה", "שוברט וברהמס מבקרים בנצרת", וכן "באך והקולות מפולין".

בימי חג המולד (ד'-ה'-ו') מקיימת עמותת נצרת לתרבות ותיירות סיורים באתרי העיר החשובים המשולבים באירועי החג ובתהלוכות. העמותה מציעה מגוון סיורים ביום ובלילה, ובהם גם סיורים ללא תשלום כחלק מעידוד התיירות לעיר והלינה בה. לפרטים והזמנות: עמותת נצרת לתרבות ותיירות 04-6011072, http://www.nazarethinfo.org

כנסית הבשורה, ובלון הליום פופולרי. חג המולד 2006
תמונות נוספות מהביקור יש כאן

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 25 דצמבר, 2008 בשעה 0:28 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>