דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
1 פברואר, 2009

שיחה עם אברהם שקד

אברהם שקד, רכז שמירת הטבע בהרי יהודה בחברה להגנת הטבע הרים טלפון להפנות את תשומת הלב לשני פרסומים חשובים בעיתונים היום (ה'). חשובים למי שאכפת לו איך יסללו את מסילת הרכבת לירושלים.

הכתבה הראשונה, כתבה של משה ליכטמן שהתפרסמה בגלובס: תחת הכותרת "ירדו מהפסים". כותרת המשנה שלה:
"רגע לפני האישור הסופי של המסילה המהירה לירושלים, נחשפת כאן מסכת ליקויים והטעיות של רכבת ישראל, שנועדה להתחמק משימור הנוף התנ"כי בנחל יתלה. המומחים המובילים בעולם מגחכים על טיעוני המתכננים, כאילו מנהרה תעכב את הפרויקט, ומבהירים: היא לא רק תשמור על הגן הלאומי, אלא תחסוך כסף וזמן. קריאה אחרונה לעצירת חירום".

הכתבה השנייה, בתזמון מופלא, כמו שהגדיר את זה שקד, היא כתבה שפורסמה בדה מרקר על מצב התחבורה לבירה: "תוכניות להוספת כבישים, רכבות ונתיבים מהירים נשארות על הנייר". שקד, הידוע בלשונו הבוטה לא מסתיר את שמחתו, "זה פשוט גדול לקרוא מה ירון זליכה אומר על הדרעקעס האלה" הוא אומר. כותרת המשנה של הכתבה מבהירה במי מדובר: "נמאס לכם להיתקע שעות ארוכות בפקקים בכניסה לתל אביב או להשתרך באטיות לאורך סיבוב מוצא בעלייה לירושלים? ובכן, אין לנו בשורות טובות ■ ירון זליכה: "הרכבת היא גוף לא יעיל ולא מוכשר שלא מסוגל להתמודד עם פרויקטים בסדר גודל כמו של קו מהיר לירושלים"

אני מנצל את ההזדמנות על מנת לעשות סדר בדברים ולהבין אחת ולתמיד את המצב התכנוני של קו הרכבת המהיר לירושלים A1. שקד מציין שתי חלופות לתוואי הרכבת, שההבדל בינהן הוא הקובה בו תעבור המסילה. האפשרות האחת היא תוכנית הרכבת המקורית לחצות את נחל יתלה בגשר, ולעבור בשולי הגן הלאומי הרי יהודה, תוכנית אותה מגדיר שקד כהרס מוחלט של הנחל. תוכנית זו זכתה לתמיכתה של ועדת סדן, שהמליצה לדבוק בה באוקטובר האחרון. "הוועדה הכירה בנחיתות התוכנית הזו", מציין שקד, "אבל המליצה שלא לפתוח את העניין לדיון מחודש מחשש לעיכוב גדול בפתיחת הקו. יתרה מזאת, מהמלצות הועדה עולה שאם יתחילו לדוש בחלופה הסביבתית הדיון עלול לחזור לכל שאלת הרכבת לירושלים, ומי צריך רכבת בכלל. וגם ייחשפו הרבה פדיחות, לא רק של הרכבת אלא גם של כל הגורמים שהיו אמורים לפקח עליה, דוגמת משרדי התחבורה, והאוצר". בשורה התחתונה אומר שקד, לא רצו לפתוח את תיבת הפנדורה הזו.

החלופה השנייה, אותה הוא מכנה "החלופה הסביבתית", היא חלופה שהוצגה על ידי רשות הטבע והגנים בתמיכת האירגונים הירוקים. ההצעה היא שהמסיל תעבור במנהרה מתחת לנחל יתלה ולגן הלאומי.

כעת עוסקים מוסדות התכנון בתוכניות המשלימות לתוכנית המסילה עצמה."הרכבת נדרשה לתוכניות משלימות לכל האלמנטים שאינם בתוכנית המקורית של הקו ובלעדיהם לא ניתן לבצע את העבודה, ואפילו לא להתחיל אותה. הכוונה היא לתוכניות של אתרי התארגנות לקבלנים, דרכי גישה אל תוך השטח, ובראש ובראשונה הדרך השנוייה במחלוקת בנחל יתלה ובגן הלאומי, ואתרים לעודפי עפר, שלא נמצא להם פיתרון". שקד מסביר כי בחלק מהחומר יעשה שימוש, אך עדיין יש כמויות אדירות של עפר שאין בהן שימוש, "הרכבת רוצה לבנות הר סמוך לפרוייקט שלה, ולא מעניין אותה כל היתר" (הוא השתמש במושג על הזין שלה, אבל לא כותבים כאלה דברים)

אחד מאתרי עפר הפוטנציאלים הוא בעמק איילון (העמק שבו כבר רואים את גשר הרכבת הגדול), ואותה בעייה קיימת גם גם בעמק הארזים, בקטע המסילה שעובר ממוצא המנהרה בנחל לוז, ועד לפתח המנהרה המובילה לתחנה הסופית באיזור בנייני האומה. זו הזדמנות מצויינת למליץ, בעיקר בעונה זו של השנה לבקר בעמק הארזים. (אם אין לכם לכם מושג במה מדובר, רדו בתור התחלה למעיינות תלם). התוכנית לאיזור לעמק הארזים אושרה והופקדה להתנגדויות הציבור לפני כשבועיים (16/1), וניתן להתנגד לה עד ה-1 במרץ. ניתן היה להגיש התנגדות לתוכנית, וגם למצוא סיבות טובות לכך, אך ארגוני הסביבה, שלא רוצים להיתפש כמי שתמיד רק מתנגדים, לא יעשו זאת ככל הנראה.

בנוסף, הודיעה הרכבת בשבוע שעבר על כוונתה להוציא מכרז לקטע נוסף בקו, הקטע מעמק איילון עד שער הגיא. אמנם שם אין בעיות מיוחדות של שמירת טבע, אבל על מנת לבצע את החלופה הסביבתית בקטע הבא, יהיה צריך להנמיך גם בקצה הקטע הזה את המסילה. "הרכבת מנסה לכפות על המועצה הארצית לדחות את החלופה הסביבתית", אומר שקד, "היא מבקשת ליצור שוב מצב שבו ייכנסו קבלנים לסיפור, היא תיצור התחייבות מולם, ותקבע עובדה תכנונית שתחייב את המועצה הארצית לקחת אותה בחשבון". לדבריו, גם חוות דעתו של היועץ המשפטי של הרכבת טוענת שאין לוציא את המכרז.

מה שהכי מרגיז את שקד בכל הנושא הזה בזמן האחרון היא העובדה שהוא מצוא את עצמו ניצב מול אנשי סביבה התומכים בקידום תוכנית הרכבת המקורית. הבולטים שבהם הם אנשי ארגון 'תחבורה היום ומחר' שסבור שיש לאמץ את המסמך של ועדת הבדיקה בראשות פרופ' עזרא סדן מאוקטובר, ולדבוק בתוכנית הקיימת למסילה לירושלים.הארגון אף פירסם גילוי דעת בנושא באתר האינטרנט שלו. העיכוב, אומר שקד הוא של שנה אחת לכל היותר, וגם זה בספק, ואנשי הסביבה שתומכים בחלופת הרכבת לא מבינים איך כל העסק הזה עובד, ומאמינים ללוחות הזמנים הלא מציאותים שמוכרים להם. דו"ח שהכין פרופ' אלפרד האק מגרמניה, סמכות בכירה ביותר עולם במנהור רכבות, אפילו קובע שהחלופה הסביבתית יכולה להתבצע בלוח זמנים קצר יותר. "אפילו בשביל פרוייקט סביבתי חשוב כל-כך, אין שום סיבה לפגיעה סביבתית נוראה כשיש חלופה ישימה וטובה שתמנע פגיעה בשטח היקר של נחל יתלה ובגן לאומי הרי יהודה.

ויש דבר אחד חשוב שאותם אנשי סביבה לא ממש לא מביאים בחשבון. רק בסוף השיחה, ייפול לי האסימון: A1 עלולה לעלות על דרך ללא מוצא. להפתעת כולם, סירבה המועצה לגנים לאומיים ושמורות טבע את מעבר הרכבת בנחל יתלה בקטע שבו היא עוברת בגן לאומי הרי יהודה. כתוצאה מכך, גם אחרי שייגמרו כל שלבי התכנון הארוכים בלאו הכי, יעמדו בפני מערכת התכנון שתי אפשרוית: האחת, לאשר את החלופה של העברת הקו מתחת לגן הלאומי ולנחל יתלה, והשניה לאשר את תוכנית הרכבת להעביר את המסילה בגשר מעל נחל יתלה ובתחומי הגן הלאומי. אם זה יקרה התוכניות יגיעו למבוי סתום. מועצת הגנים לא כפופה למועצה הארצית לתכנון ובנייה (מוסד התכנון העליון בישראל) והחלטה סותרת של שתי המועצות עלולה לתקוע את הרכבת לשנים ארוכות.

לבעלי סבלנות, שיחה של שעה וחצי עם אברהם שקד בעניין


קישורים

גילוי דעת בנושא הרכבת לירושלים

http://www.s-t.org.il/files/documents/%D7%92%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99-%D7%93%D7%A2%D7%AA-%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90-%D7%94%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%AA-%D7%9C%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D.doc

הכתבה בגלובס

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000421170&fid=607

הכתבה בדה מרקר

http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090129_1059501

מה הולכים להרוס – טיול לנחל יתלה לפני הבולדוזים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3087223,00.html

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 1 פברואר, 2009 בשעה 3:27 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>