דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
13 מאי, 2009

מטיילים בירקון

לְמַטֵּה בְנֵי-דָן, לְמִשְׁפְּחֹתָם….וַיְהִי, גְּבוּל נַחֲלָתָם…..וּמֵי הַיַּרְקוֹן, וְהָרַקּוֹן; עִם-הַגְּבוּל, מוּל יָפוֹ. (יהושע י"ט)

נהר הירקון – אכן נהר – הוא מטבעו השני בגודלו בארץ, שני רק לירדן, והנכס הטבעי היקר של תל אביב. אמנם רק 1% משפיעת מעיינותיו ( 220 ממ"ק בשנה) עדיין מוזרם לאפיק, אך אפילו שאינה שלמה, לנחל מערכת אקולוגית קיימת.

בירקון שלושה קטעים: מהמקורות ועד החיבור לנחל קנה – "הירקון הנקי", יעד ראוי לטיול אופניים מתל-אביב; משם ועד ל-7 טחנות – "הירקון התיכון", נחל ברמות זיהום שונות, משם ועד לים – "הירקון המלוח", תעלה שמי הנחל זורמים אליה מזה, ומי ים מזה. "זהו קטע מיוחד מאוד בגלל דינמיקה מיוחדת של משחק בין המים המלוחים למתוקים", מסביר מנהל רשות נחל הירקון, ד"ר דוד פרגמנט. למרות שנדמה שזו תופעה מלאכותית, היא טבעית. "מקדמת דנא זה כך. הנחל נמוך יותר ממפלס מי הים, ואלה חודרים אליו באופן טבעי". המים המלוחים, הכבדים יותר, שוקעים, ומעליהם יש שכבת מים מתוקים. "בעבר היה העובי גדול, כי הייתה ספיקה גדולה. היום העובי הוא קטן מאוד, אך עדיין קיים, ובחורף הוא משתנה לגמרי".

רוב הדגים בירקון התל אביבי הם דגי מים מלוחים, וחיים בו גם דגי מים מתוקים שמסתדרים עם מליחות גבוהה. במים חיים הבורי, האמנון המצוי, צלופחים שעוברים בדרכם למים המתוקים, ודגי ים שנכנסים לשפך ובלי להעמיק במעלה הנחל. בנחל גם צבים רכים, ומומחה הנחשים איש רט"ג, אריה קלר, העיד שראה בנחל נחש מים. בגדת הנחל חיות נמיות ונוטריות. אכן כן. בתל אביב.

מעל לירקון הרבה ציפורי שיר, מיני אנפות (אנפות לילה, לבניות ואנפות אפורות), פרפורים, שלדג לבן חזה ושלדג גמדי, עורבים, בזים, ובחורף גם קורמורנים. עשרות קורמורנים מגיעים לחניית לילה במושבה ענקית מול שיכון בבלי. בירקון גם מספר מינים פולשים דוגמת מיינות ודררות, ובהן הדררה אפורת הלחי שברחה מהצפארי שבפארק הירקון.

בנובמבר שעבר ספג הירקון מכה קשה כתוצאה מזרימת כימיקלים ממפעל סנו שבהוד השרון, אליהם נוסף הביוב של הוד השרון שמערכת טיהור השפכים שלה קרסה בעקבות האירוע. כ-106 טונות של דגים מתים נשטפו להים. לדברי פרגמנט, מאז האירוע השתפר מאוד מצב הנחל. "בקטע המלוח ההתאוששות היא מהירה, ולכן רואים היום את הבורים, את הדייגים בשפך, והפעילות העירונית סביב הנחל חזרה לקדמותה". לדבריו צפויים שיפורים גם במהלך 2009, בין היתר מכיוון שמקימים אגנים ירוקים לטיהור שפכים במעלה הנחל דבר שאמור להשפיע במורד. פרגמנט מבקש להדגיש כי קיום החיים בנחל תלוי בתנאי בית הגידול. "כל עוד הרשות שומרת על צמחייה טבעית בגדות, מעל ומתחת למים יש מקום לבעלי החיים, וכשאנחנו עושים פעילות לייצוב הגדות אנחנו לוקחים זאת בחשבון".

פארק הירקון, משתרע על כ-3,500 דונם מכביש גהה עד הים. בימי חול המקום פסטורלי וריק מאדם להוציא רוכבי אופניים פה ושם, חובבי גלגיליות ואצנים, או זוג המוצא מפלט רומנטי. מעבר למאות דונמים של מדשאות, חורשות ושבילים, בפארק שלל נקודות עניין. על קצה המזלג ניתן להזכיר את הגנים: גן הסלעים, גן הקקטוסים, הגן הטרופי והגן הגזום המשלב גינון פורמלי, גינון קלאסי וגינון ים-תיכוני עם פריטים ארכיאולוגיים ופסיפסים.

באיזור עולם ומלואו של היסטוריה וארכיאולוגיה עשירה. כיום, כשבתחום העיר בלבד מתוחים מעל לנחל 10 גשרים, נשכח תפקידו כגבול טבעי. ב-1917 נדרשו לצבא הבריטי 2 ניסיונות לצליחת הנהר השוצף. על מבצע הצליחה ברפסודות עץ בשלוש נקודות פיקד מייג'ור-ג'נרל ג'ון היל, ובכיכר היל הנקראת על שמו, ניצב עד היום אחד משלושת עמודי הזיכרון שהקימו הבריטים למבצע. עמוד נוסף ניצב בקצה רחוב בן-גוריון ברמת גן ושלישי בתל-כודאדי שבגדה הצפונית של שפך הירקון. האבן במקום מספרת שהתל הוא חלק ממערך התלים לאורך הנחל: תל קסילה (כיום בתחום מוזיאון א"י), תל ג'ריסה, תל אבו זיתון ותל אפק. בתל נחשפה מצודה מהמאות ה-8-9 לפנה"ס, ששימשה לשמירה מפולשים מהים וכתחנת בקרה לספינות סחר בעת שלום, ושנחרבה במסע תגלת פאלסר השלישי. רוב שרידיו לא שרדו את הקמת תחנת רדינג בשנות ה-30.

תל גריסה, שרידי ישובים קדומים, מן המאה ה- 20 לפנה"ס ועד המאה ה-12, קרוב למרכז הפארק. בחפירות שנעשו במקום נתגלו שרידי מערכות ביצורים של עיר כנענית, ארמונות ומפעל מים. התל נקרא גם גבעת נפוליאון על שום האגדה לפיה חנה המצביא הצרפתי בעת המצור על יפו. בקיץ פורחים במדרון המזרחי חצבים רבים.

במבט אווירי מתקבל במפגש הירקון עם נתיב האיילון, מראה של ראש ציפור, וזה שמו של יער בן 500 דונם שנחנכה שם ב-2003: מסלולי ריצה ואופניים, גן הרפתקאות, ורחבת תצפית על גבעה מלאכותית שהוקמה משאריות עפר. מדשאות אין, אלא עצי איקליפטוס וסייסם הודי, וביניהם המתקנים.

היער גובל באתר 'שבע טחנות' בו נחשפה המערבית מחמש טחנות הקמח שנבנו לאורך הירקון בתקופה העות'מאנית. בגדול מ-3 בנייני הטחנה היה מכלול בן 7 זוגות אבני רחיים ומכאן שמו. המכלול הוקם במאה ה-19 על גבי שרידים קדומים יותר ופעל עד שנת תרפ"ו. הסכר הוא מקום נהדר לצפייה בעופות המים, ובברווזים שהובאו לשם, ולידו פרוייקט הדגמה לבניית בריכות לטיהור מים באמצעות צמחייה (אגן ירוק, wetland). בסמוך נמצא אגם מלאכותי גדול, שניתן לשוט בו.

לדווש בסירה באגם זה נחמד, אבל לא נמליץ על זה הפעם, אלא דווקא על שיט בנחל עצמו. בשתי תחנות להשכרת סירות, ליד גשר הירקון (בשבתות) וליד גשר אבן גבירול, ניתן לשכור סירות פדלים ומשוטים, וכן לצאת לשיט בסירת מנוע לאורך הנחל.

קישורים

http://www.park.co.il

http://parkfun.co.il

http://www.yarqon.org.il

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 13 מאי, 2009 בשעה 8:35 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>