דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
17 מאי, 2009

גינון חסכוני במים

בחודש שעבר הוטל במסגרת חוק ההסדרים "מס בצורת". משפחה בת ארבע נפשות תידרש לשלם תוספת של 20 שקל עבור כל קוב מעבר ל-15 הראשונים בכל חודש. עוד קודם לכן הוציאה רשות המים הנחיות לפיהן השקיית גינות פרטיות בממטרות ומתזים תוגבל לפעמיים בשבוע למשך חצי שעה, ותותר רק מאפריל עד נובמבר מהשעה 17:00 עד 10:00 בבוקר.

"זה הזוי", אומר רן פאוקר, מומחה לגינון אקולוגי. ההנחיות הללו בעייתיות בשני מובנים. ראשית, את כמוית ההשקייה יש למדוד בנפח ולא בזמן ההשקייה. הספק של ממטרות נע בין ליטר אחד לבין 50 ליטר לשעה למ"ר", מסביר פאוקר, אגרונום המתמחה זה יותר מ-40 שנה בגינון חסכוני במים. מעבר לכך, ככל שהשקיית מדשאות תכופה יותר, כך מבזבזים יותר מים. "עכשיו, בקיץ, אני משקה את הדשא אצלי פעם ב-20-25 יום", הוא מספר, ומדגיש שהדשא נשאר ירוק. הגדלה הדרגתית של מרווחי ההשקייה חוסכת הרבה מים וכסף.

"כשהצמחים משתנים מירוק רענן לירוק מט – אז צריך להשקות", מסביר פאוקר את התורה על רגל אחת. הוא מצטט את עמיתו דוד שדה ואומר כי יש לטפל בצמח על פי 'שפת הגוף שלו'. אפשר להתחיל מפעם בשבועיים. במרכז הארץ מספיקים למ"ר 3.5 ליטר ליום, כך שמדשאה בת 50 מ"ר, צריכה 2.45 מ"ק פעם בשבועיים. בבחירת מועד ההשקיה, הרוח היא הגורם העיקרי לאובדן מים. היא גורמת להתייבשות ויש להשקות בשעות שאין רוח. במרבית הארץ זה בלילה. אם משקים לפנות בוקר, כאשר הצמחים לחים בין כה וכה גם מקטינים את האפשרות למחלות בצמחים.

פאוקר מציע דרכים ליישום המוטו "ירוק בעיניים, בהרבה פחות מים". ראשית, יש להרכיב מד מים נפרד לגינה, ולהשקות לפי כמות. במערכת שעובדת על בקר זמן, יש למדוד את כמות המים המוזרמת מספר פעמים (כי הלחץ בצנרת בעת ההשקיה משתנה), ולתקן את משכי ההשקייה על פי הצורך. בנוסף, יש לוודא שאין נזילות סמויות במערכת ההשקיה באמצעות התבוננות פשוטה במד המים כאשר הברזים סגורים.

חשוב מאוד להתייחס לצריכת המים של הצמחים, ולדאוג לפיזור נכון של המים על פי צרכיהם השונים, כך שלא נשקה את כל הגינה בגלל שבפינה אחת חסרים מים. ניתן להתאים את מערכת ההשקייה ע"י בעל מקצוע, או להכין לוח השקייה.

תכנון נכון של הגינה, הפניית מי מרזבים לערוגות, שימוש בחיפוי קרקע, והחלפה הדרגתית של צמחים זוללי מים בצמחים חסכני מים, תגביר את החיסכון. 54% מהגינה של פאוקר הם ללא השקייה כלל. זו אינה הגינה בחצר ביתו, אלא לנקודה ירוקה, גן בן 320 דונם המשמש מאז 1962 כפרוייקט יצירת "נווה מדבר אקולוגי חסכוני במים" בקיבוץ ניר עוז שבנגב המערבי. באתר האינטרנט נקודה ירוקה מידע רב ביותר על התחום.

קישורים

http://eco-garden.co.il/

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 17 מאי, 2009 בשעה 10:16 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>