דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
5 אוגוסט, 2009

800 שנה לא היה כל כך מעט קרח

מחקר חדש שמשחזר את היסטוריית הקרח בצפון ים גרינלנד מהמאה ה-13 ועד היום, מעלה כי מעולם לא היה בו כל כך מעט קרח כפי שיש עתה.

המחקר עשה שימוש ב"רישומים" בטבעות עצים ובליבות קרח, וכן ברישומים ביומניהם של אניות דייגים וציידי ליוותנים, ובנתונים שנרשמו בנמלים לאורך השנים. "שילבנו מידע שנמצא בליבות קרח מכיפת קרח בסוואלבארד (Svalbard) עם מידע מטבעות עצים מפינלנד", מסביר בהודעה לעיתונות, אשלק? גרינסטד (Aslak Grinsted), גיאו-פיזיקאי באוניברסיטת קופנהגן. "וזה נתן לנו את עקומת האקלים בעבר". לדבריו, משילוב העקומה עם הרישומים ההיסטוריים, הצליחו לשחזר לאחור את כמויות הקרח בים עד למאה ה-13.
למרות שהמאה ה-13 הייתה תקופה חמה, החישובים מראים כי מעולם לא היה כל כך מעט קרח בים כמו במאה ה-20. במחצית המאה ה-17 הייתה ירידה חדה בכמויות הקרח, אך זו נמשכה זמן קצר בלבד. כיסוי הקרח הגדול ביותר היה בסביבות השנים 1700-1800 שנקראת גם 'תקופת הקרח הקטנה'.

בתחילת המאה ה-20 היה שינוי חד בכיסוי הקרח , מסביר גרינסטד, והקרח התכווץ ב-300 אלף קמ"ר, בעשור השני של המאה. ניתן לראות שהיו שינויים פתאומיים לאורך השנים, אך בשנים האחרונות היו לנו כמה שנות שיא עם כמויות קטנות מאוד של קרח. "אנו אורים שהקח התכווץ לרמה שלא ידענו יותר מ-800 שנה", הוא מסכם.

קישורים
ההודעה לעיתונות של אונ' קופנהגן

http://www.ku.dk/english/news/?content=http://www.ku.dk/english/news/sea_ice.htm

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 5 אוגוסט, 2009 בשעה 4:23 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>