דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 יולי, 2009

צריך רפורמה אחרת

במסגרת הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית מקודמת בימים אלה בכנסת במהירות שיא הרפורמה במקרקעי ישראל. לרפורמה משמעויות עקרוניות חברתיות ולאומיות רבות, אך עניינו של המדור במשמעויותיה הסביבתיות מרחיקות הלכת: סגירת כל אפשרות למעבר לניהול קרקעות ידידותי לסביבה בישראל.

במרץ האחרון החליטה מועצת מקרקעי ישראל, האחראית כיום על ניהול קרקעות המדינה, כי היא ומינהל מקרקעי ישראל ייראו בשמירה על השטחים הפתוחים, ערכי הטבע, הנוף והמורשת מרכיב חיוני שיקבל ביטוי בכל החלטה על הקצאת קרקע וניהולה. עוד בטרם הנצו ניצני תוצאותיה של ההחלטה, מצאו עצמם העוסקים במלאכת השמירה על הנ"ל בעולם התכנון עוברים לפתע לקרב בלימה נגד הפרטת קרקעות המדינה וביטול מועצת מקרקעי ישראל.

"צריך רפורמה בניהול הקרקע", אומרת עו"ד נירית לוטן מאדם טבע ודין, ומסבירה את סיבה לכך: מנהל מקרקעי ישראל לא מנהל את הקרקע כמשאב מוגבל, "קרקע זה משאב שלא מתחדש ורק מצטמצם". לוטן מזכירה את חולות סמר שהמינהל החליט להוציא לכרייה למרות ערכם האקולוגי יוצא הדופן.

הרפורמה שעל הפרק אינה מציעה שום שיפור בתחום זה. ושני עיקריה -ביטול מועצת מקרקעי ישראל והחלפתה ברשות מקרקעין וביטול העיקרון שהאדמה אינה נמכרת אלא מוחכרת – צפויים לעשות בדיוק אך ההיפך.

"רשות המקרקעין עתידה להיות תת ועדה ממשלתית" אומרת לוטן, "וממשלה היא גוף פוליטי עם ראייה בטווח מוגבל". נציגי הממשלה יהיו חייבים להצביע בהתאם למדיניות הממשלה ולהחלטותיה, היא מדגישה, ומלבדם יהיו ברשות החדשה רק נציגים לקרן הקיימת. "קק"ל היא בשום צורה לא גוף סביבתי", מוסיפה לוטן ומונה שורה ארוכה של פעילויות הקק"ל שלא ממש קשורות בעצים. "המשמעות היא ששיקולים קצרי טווח של ממשלה מסויימת יכולים להביא לתוצאה בלתי הפיכה".

"אנחנו חושבים שהרשות צריכה להיות דומה יותר בהרכבה למועצה הארצית לתכנון ובנייה, עם נציגים מכל מני תחומים" . באט"ד מונים את נציגי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, נציגי ארגוני סביבה וחברה, ונציגי אקדמיה בעלי מומחיות בתחום המקרקעין ובתחום השמירה על השטחים הפתוחים, שנעדרים מהרשות.

מכירת הקרקע תמריץ את בעליה להחליף את התוכניות בתכנון שיישתלם להם יותר. ניתן לצפות בתוכניות לפחות שטחים ציבוריים, פחות שבילי אופניים, ופחות בנייה ירוקה. פחות מכל מה שלא רווחי ליזם. "על פניו זה אומר שמותר למכור למלונאות שטחים כמו על קצה מצוק מכתש רמון, תמנע, או פלמחים, מזכירה לוטן, "היכולת של המינהל להגיד ליזמים: רגע, לא בשביל זה קיבלת את השטח, יורדת פלאים כשהוא לא מחזיק יותר בשטח". באט"ד חוששים מנזק סביבתי מיידי נוסף: המעבר של תעסוקה ממרכזי הערים לאיזורי מסחר במושבים יחליש את הערים, ייפגע בשטחים הפתוחים, וייצור צורך בעוד מגרשי חנייה וכבישים. "לדעתי אנחנו גם צפויים לראות עסקאות מפוקפקות שבהם הפיתוח ייגלוש לשטחים שמיועדים להישאר פתוחים".

בל"ג בעומר, שמחתי שנותר בשכונה מגרש אחד, פתוח, מתאים למדורות. "בטח לא לאורך זמן", אמרתי ליד האש. אבא אחד, עו"ד, דווקא אמר שאם זה שטח קק"ל, הוא יישאר פתוח. שמחתי. אולי ישאירו לנו חתיכת אדמה במרכז המושבה. מאחר שהרפורמה כוללת גם עסקת ענק של החלפת קרקעות בין המדינה לקק"ל, כנראה שגם השטח הזה כבר לא בטוח.

גילוי נאות: הכותב משמש כדובר עמותת טבע עברי החברה במטה המאבק בקרקעות ישראל.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 12 יולי, 2009 בשעה 8:42 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>