דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 יולי, 2009

לשמור על העצים – מדריך

כריתת עץ ללא אישור היא עברה פלילית: "פקודת היערות" מגנה על מרבית עצי הנוי מכריתה, ואפילו בחצר ביתך הפרטי יש צורך בקבלת היתר לכך מפקיד היערות או מנציגו. בארץ פועלים פקידי יערות אחדים: פקיד היערות הראשי של קק"ל , פקיד ארצי במשרד החקלאות, וכן שלושה פקידי יערות הממונים בירושלים, ת"א וחיפה. בנוסף, פועלת בקק"ל יחידת פיקוח, הממונה על ביצוע החוק ואכיפתו.

אם ידוע על עץ שעומדים לכרות, דרשו מהגוזם לראות את האישור, מציע אגרונום ישראל גלון, פקיד היערות במשרד החקלאות ומשומריהם הגדולים של עצי ישראל. אם אין כזה בנמצא, הוא מסביר, יש לפנות למשטרה לאלתר, ולא לאפשר את הכריתה עד שיגיעו נציגי פקיד היערות. היעדר אישור הופך את הכריתה למעשה פלילי שדינו עד חצי שנת מאסר.

שימו לב לאתרים שמתוכננים בהם בנייה או פיתוח. בדקו האם העצים סומנו בתוכניות ומתוכנן להשאירם, ואם יש חשש להתקרבות אליהם במהלך העבודות.

אם לא ניתן היתר, קל יותר להגן על העץ. אך גם במקרה שניתן היתר, ונראה שאין סיבה לפגוע בעץ, מומלץ לפנות לפקידי היערות הארציים ולערער על ההחלטה. בדף מידע שפרסם גלון בנושא באתר משרד החקלאות, הוא מגלה שבשל לחצים המופעלים לעתים על פקידי היערות, ניתנים לעיתים אישורי העתקה (וכריתה), על אף שברור שההעתקה עלולה לסכן את העץ. "אם ידוע על בקשה שהוגשה, כדאי לבקש מפקיד היערות הסברים למתן ההיתר, ובכך ליצור לחץ שכנגד".

במקביל לפנייה לפקיד היערות, מומלץ לפנות למוקד הירוק של "אדם, טבע ודין", שמעורבותו מפעילה לחץ נוסף על פקידי היערות.

גזור ושמור:

עמיקם ריקלין מנהל יחידת הפיקוח בקק"ל 050-5468867
ענף פקיד היערות, משרד החקלאות 03-9485816
המוקד הירוק של אט"ד: moked@adamteva.org.il, פקס 03-5669940

באתר משרד החקלאות ניתן למצוא מידע רב אודות עצים ושמירתם, מסלולי טיול בעקבות עצים, ומידע על תועלות העץ, ועד המסמך "כל מה שחשוב לדעת כדי להגן על עצים", בו בין היתר פרטיהם המלאים של כל פקידי היערות. כן ניתן להוריד "טופס ערר על החלטה לגבי רישיון לכריתת/העתקת אילן מוגן".
אתר משרד החקלאות > נושאים > לחבק עץ

קישורים
לחבק עץ באתר משרד החקלאות

http://www.moag.gov.il/agri/subject/lechabek_etz/default.htm

http://www.moag.gov.il/agri/subject/lechabek_etz/default.htm

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 12 יולי, 2009 בשעה 8:45 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>