דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 יולי, 2009

הים כמאפרה

דו"ח ראשון מסוגו מציף את הבעייתיות של הפסולת בים. הדו"ח שפרסמה סוכנות האו"ם להגנת הסביבה ביום האוקיאנוסים העולמי הראשון, שחל ב-8 ביוני, והשנה גם הפך רשמי, עוסק בבעיית זיהום האשפה בימים באזורים שונים בעולם, והוא רחוק מלהפתיע: הים מלא זבל, בעיקר פלסטיק, ןאין מדובר רק בבעייה אסטתית בלבד.

פלסטיק, ובעיקר שקיות ובקבוקים, הוא האשפה הימית שהתפשטה ביותר, והוא מגיע ל-80% ממנה. שפוכת הפלסטיק המצטברת בסביבה הימית, על מרכיביה הרעילים, מתפרקת לחלקים קטנים יותר ויותר, הנבלעים בידי הייצורים הימיים הטנים ביותר אשר בבסיס שרשרת המזון. יצורים ימיים רבים ובכלל אלה יונקים ימיים, ציפורים, ודגים מדמים את הפלסטיק למזון. בעיקר צבי ים מבלבלים שקיות ניילון עם מזונם החביב – מדוזות. מחקר בן 5 שנים ביסעורים שחפיים (Fulmarus glacialis) העלה כי 95% מעופות ימיים אלה נושאים פסטיק בבטנן. מחקרים אודות הפלנקטון הצפון מזרח אטלנטי מצאו פלסטיק המתוארך לשנות ה-60 בכמוית הגדלות באופן משמעותי עם הזמן.

הנתון המפתיע הוא שאחרי הפלסטיק נמצאים ברשימה הלא מכובדת מוצרים הקשורים בעישון – בעיקר בדלי סיגריות. אלה, יחד עם קפסאות הסיגריות וקצות סיגרים מגיים ל-40% מהאשפה בים התיכון, ואילו בחופי אקוודור הגיעו אלה ל-50% מ"ייבול" האשפה בשנת 2005.

עוד מעלה הדו"ח כי לענף התיירות תרומה מכרעת לזיהום הימים, וכי בחלק מאיזורי התיירות בחופי הים התיכון, יותר מ-75% מכמות הפסולת השנתית נובעת מעונת הקיץ. "יש להפסיק את השימוש בחלק מהאשפה, כמו שקיות חד פעמיות דקות שחונקות את החיים הימיים", אמר מנכ"ל UNEP, תת מזכיר האו"ם אכים שטיינר, "אין שום הצדקה להמשך ייצורם – בשום מקום", הוסיף.

הדוח במלואו (232 עמודים) ניתן להורדה באתר הסוכנות (PDF)

קישורים
הדו"ח המלא באתר סוכנות האו"ם להגנת הסביבה

http://www.unep.org/regionalseas/marinelitter/publications/docs/Marine_Litter_A_Global_Challenge.pdf

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 12 יולי, 2009 בשעה 8:52 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>