דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
13 ספטמבר, 2009

עשה בעצמך – גינת ירק

נדמה כי כבר אין צורך להסביר את הייתרונות שבלגדל בעצמנו לפחות חלק מהירקות שאנחנו צורכים. וכל מה שצריך על מנת לעשות את זה הוא להחליט.

אחר כך יש למצוא אדמה. אם יש לכם חצר, זה יותר פשוט: להקצות מקום עם כמה שיותר שמש ישירה, ועם ניקוז טוב, שלא תהיה הצפה בחורף.

למי שגר בבית דירות ורוצה לגדל את ירקותיו ישנן שלוש אפשרויות. הראשונה היא לשכור חלקה. כמה וכמה מקומות בארץ כבר מציעים את האפשרות לשכור שטח בן כמה עשרות מ"ר, לגידול גן ירק במחיר של 100-250 שקל לחודש. ראשון לציון, באר שבע, כספר סבא, ותל אביב מקיימות פרויקטים עירוניים שכאלה, חוות אדם וחווה במודיעין מציעה שטח למעוניינים וכך גם "אורי גני" במושב גני עם. היתרון באלה הוא ההדרכה שנלווית לשטח, ושתוכלו לעשות מה שתרצו בחלקה שלכם. האפשרות השלישית היא להצטרף לאחת הגינות הקהילתיות. המובילה בתחום היא ירושלים, בה כבר יש 00 גינות שכאלה, אבל גם בערים אחרות הדבר הולך ומתעורר: בתל אביב-יפו יש כבר 6 גינות, גינות קמות בבאר שבע, חיפה, שוהם, צור משה, גבעתיים, הרצליה, רמת השרון, בלוד, ובמקומות אחרים. היופי בגינה הקהילתית הם חיי החברה שמתפתחים סביבה, ועבור מי שלא חייב לאחוז בבעלות בכל שיח חצילים, זו הדרך. אם אין יוזמה כזו בעיר שלכם, תוכלו למצוא באתר האינרטנט של המשרד להגנת הסביבה עמוד שכותרתו: "צעדים ליצירת גינה קהילתית".

אחרי שנמצא המקום, יש להכין את האדמה. חיים פלדמן, רכז חקלאות בחוות "חווה ואדם" במודיעין, מסביר שראשית יש להוסיף קומפוסט ולהטמיע אותו בקרקע, ולאחר מכן רצוי לחפות את הקרקע. החיפוי נועד לשמור על הקרקע העליונה ועל המיקרו-אורגניזמים שבה, לעצור סחף ולמנוע אידוי מים. עלים יבשים, גזרי עיתונים או קרטון, קש, כסחת דשא, או גזם גרוס למי שיש, יכולים לעשות את העבודה.

אחרי שדואגים להשקיה הגיע הזמן לזרוע ולשתול. מתן פאיאנס, הידוע כ"מתן הגנן", ממליץ דווקא על שתילה – ולא על זריעה. "עדיף שתילים, בעיקר כשמתחילים, כי כך יודעים שהמגדל השתמש בזרעים טובים וחזקים, ומקבלים בדיוק את הצמח שרצינו". במקביל אפשר להתחיל אם שתילים. צמחי שורש חייבים לזרוע, מכיוון שההעברה לאדמה עושה להם עיוותים. שתילים וזרעים ניתן להשיג ממקורות שונים, החל בפירות והירקות שיש לכם במקרר, עבור בקנייה במשתלות, וכלה במפגשי החלפת זרעים (מסגרת). האפשרות האחרונה טובה עבור מי שמוטרד מהעתיד הגנטי של העולם, ומהבעלות של חברות פרטיות על הזנים. גם מי שסתם מעדיף שתילים שלא גדלו על הורמונים יכול למצוא שתילים וזרעים אורגניים בשוק.

שותלים וזורעים מה שאוהבים. ככלל מחלקים את גידולי גן הירק לשתי עונות: קיץ וחורף, כאשר עונות השתילה הן עונות המעבר. שתילת החורף היא מתישהו אחרי החגים, ואת ירקות הקיץ אפשר להתחיל לשתול בסוף מרץ. אם אתם זורעים, אפשר להקדים בשבועות אחדים.
"עכשיו זורעים גזר", מספר רעי פויכטונגר, מהחווה לחקלאות בת קיימא "גן השדה". זו העונה גם לכל המצליבים: צנוניות וצנונים, כרוב כרובית, ברוקולי ולגידולי חורף דוגמת תפוחי אדמה, סלק, ארטישוק או תות שדה.

זה גם זמן מעולה לחסות ולכל הבייבי'ז (מיזונה, עלים יפניים – פקצ'וי, חרדל אוסקה, רוקט, רוגולה), ולתבלינים: שמיר, פטרוזיליה (ופטרוזילית שורש), סלרי (וסלרי שורש) ובצל ירוק. מומלץ להתחיל בירוקים מכיוון שהם קלים לגידול וזמינים, וגם כי ניתן לקטוף כמויות קטנות (נראה אתכם קונים ענף אחד של נענע, או שני ענפי פטרוזיליה). הערך התזונתי יותר גבוה (עלה ירוק מאבד מחצית % מהערך התזונתי שלו אחרי יום יומיים). על פי דגימות משרד החקלאות, בענף התבלינים הירוקים ישנה חריגה רבה מהתקן המותר לשאריות חמרי הדברה, פי כמה וכמה מאשר בירקות ובפירות. ולכן הערך המוסף של כאלה הגדלים תחת עינכם גבוה יותר.

"גינת ירק לא דורשת טיפול רב אבל דורשת תשומת לב" מציין פאיאנס, "צריך לבוא, לתת את העשר דקות ביום, לראות, לסדר ענף, להוריד עלה חולה. זה עניין של תשומת לב". העיקרון הוא תעזבנו יום, יעזבך יומיים: "אם תוריד עלה מיד שהמחלה מתחילה להתפתח, תעצור את זה, אבל אם תשאיר את זה שבוע שבועיים זה יכול לעבור לכל השיחים, אותו עניין עם עשבייה או הדלייה."

מפגש ארצי להחלפת זרעי דרור סתיו – חורף

זרעי דרור היא קבוצה של שומרי זרעים מכל הארץ, הנפגשת פעמיים בשנה עם תחילת עונת הזריעה להחלפת זרעי מורשת פתוחים אורגניים. המפגש הקרוב יהיה אירוע הפתיחה של יריד סוכות שמתקיים בחוות חווה ואדם במודיעין.
מי שאין לו זרעים יכול לבוא ולקבלם, מבלי לתת זרעים משלו. נא לא להביא זרעי מזון שהושגו ממקור מסחרי (שוק, סופרמרקט, וכו') כגון שעועית, חומוס ולא זרעים מירקות שנקנו בחנות רגילה (כגון עגבניות ופלפלים)מחשש לזני מכלוא והנדסה גנטית).

נא להביא מנת אוכל לארוחה משותפת , כלים רגילים (לא חד פעמיים). דמי תרומה למפגשי הזרעים וכניסה לפסטיבל סוכות: 35 שקלים.
יום חמישי, ה-8 באוקטובר, כ' בתשרי, חופש סוכות, 10:00-13:00, לפרטים נוספים: חיים 050-7272634

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 13 ספטמבר, 2009 בשעה 13:35 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “עשה בעצמך – גינת ירק”

 1. הרצל דאבוש says:

  שלום לכולם.
  הנני: הרצל,גימלאי טרי וצעיר ברוחו
  לאחרונה אימצתי חלק מהגינה המשותפת של הבלוק (8 דיירים),טיפחתי,עדרתי זרעתי ושתלתי,ואני נהנה וגם רואה ברכה בעמלי,לא משעמם לי,אני עסוק ובעיקר מועיל
  לאחרונה גידלתי דלעת וחילקתי לכל השכנים,ןעכשיו פורח הריחן בזיליקום וגם אותו אני מחלק לכבוד שבת.
  מעונין להשתתף במפגש החלפת זרעים.
  תודה ושבת שלום לכולם

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>