דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
14 ספטמבר, 2009

קניונית על תל

מעניין מה נעמי שמר הייתה אומרת. בימים אלה מונחת על שולחנות הוועדה לשמירת הסביבה החופית והוועדה המחוזית צפון תוכנית להקמת חניון ציבורי על תל בית ירח שבחוף המערבי של דרום הכנרת.

אף כי כותרת התוכנית היא חניון, מדובר בקניון: קניונית בת שני מבנים בני שני קומות (600 מ"ר), אחד מהם בתחום 50 מטר מקו המים, המוגדרים כתחנת רענון לנוסעים.

"זה אחד האתרים היותר חשובים המתאפיין בתרבות מתקופת הברונזה הקדומה, תרבות בית ירח", אומר ארכיאולוג מחוז גליל תחתון ועמקים ברשות העתיקות, צח הורביץ. לדבריו, אפשרה הרשות את הפיתוח בהתניות מאוד חמורות, על פיהן בכל מקום בו ייגעו בתת הקרקע יבוצעו חפירות הצלה.

"האי-התנגדות של הרשות זה דבר מאוד מקומם", אומר לעומתו ד"ר רפי גרינברג, מנהל פרויקט החפירה בתל מטעם אוניברסיטת תל-אביב. "יש מדיניות רשמית שלא בונים על תלים, ושם איכשהו הם ויתרו".

סיכום משנות ה-90 בין רשות העתיקות לבין קיבוץ כנרת המחזיק בקרקע, על פיו כל בנייה תיעשה רק בצד המזרחי של התל ולא בצדו המערבי. לדברי מנהל ענף התיירות של הקיבוץ, יונתן בוברוב, הסיבה לכך היא שבצד זה מתקיים פיתוח כבר עשרות שנים, וגם לפי ראיית הרשות אין לעצרו. ואילו בצד המערבי אין פיתוח וראוי להשאירו כך. "יש לנו סיכומים בכתב עם אנשים בכירים ברשות, שבצד המזרחי יאושר פיתוח בתנאי שייעשו חפירות הצלה".

את ד"ר גרינברג, חפירות ההצלה רחוקות מלספק. מדובר בתקופות מאוד קדומות ובארכיאולוגיה מורכבת, הוא מסביר, ולכן צריכות החפירות להתבצע ללא לחץ זמן וללא לחץ היזמים, אשר ייגרמו לאבדן כמות עצומה של מידע. "הצד המזרחי הוא השיא של התל, כל החפירות החשובות היו בצד המזרחי, וזה השטח האחרון הלא נגוע, בכל הצד המזרחי". ברשות, לעומת זאת, מציינים כי אם יימצא דבר שהוא חשוב, אז לא יהיה חניון. "תמיד יש את האפשרות לומר 'עד כאן, אי אפשר' ".

גורם נוסף שאינו מאושר מתוכניות הבנייה על החוף היא החברה להגנת הטבע, " אנחנו בוודאי לא רוצים שם בנייה, אומר ראש אגף שמירת טבע בחברה, ניר פפאי, המספר כי התחושה בולחוף הייתה שהתוכנית מאוד נקודתית ולא מציעה ראייה יותר רחבה ותכנון נופי. "השאלה היא למה לא לעשות את החנייה ממערב לכביש, ואת זה לפתח".

בתגובה אומרים היזמים כי אלו שמציעים להעביר את החניון לצד המערבי, יודעים שאין שום סיכוי להעביר את זה במוסדות התכנון בטווח הנראה לעין. "כל פעם שאתה מגיע לשתות מרחיקים את הדלי", אומר בוברוב, "עכשיו, אחרי שהכנו את התב"ע, וקיבלנו כמעט את כל האישורים אומרים לנו בואו תתכננו בצד המערבי!? זה מסמר בלי ראש. המציאות היא שלוקח 10 שנים עד שכל פיתוח מאושר". לשיטתו, אי אפשר להישאר המאה הקודמת ולעצור את הפיתוח. "אני חושב שאפשר וראוי לחיות בשלום ובשיתוף פעולה, אנחנו לא באים להרוס עתיקות ויודעים לשמור עליהם כשצריך".

נדמה כי השאלה היא, כמו תמיד, מה הוא פיתוח. גרינברג למשל טוען שהפיתוח במקום צריך להיות אחר: צריך להסדיר את התנועה, לסדר גישה לבית הקברות כנרת (ולעצור את ההתפשטות שלו), לאפשר הגעת מטילים אליו, אל בית המוטור, ואל העתיקות,

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 14 ספטמבר, 2009 בשעה 5:08 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>