דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
4 נובמבר, 2009

משהו טוב קורה

מטבע הדברים, דרכו של המדור אינה לספר דווקא על הדברים הטובים שקורים בסביבה. זה מדור עיתונאי ככלות הכל. עם זאת, ה—, היא הזדמנות מצוינת להפנות את תשומת הלב לכך שמשהו טוב קורה בסביבה.

אפשר היה לדבר למשל על מה שקורה בתחום האנרגיה הסולארית. לפני שנתיים, כשכתבנו על הכוונה להעניק תעריף מיוחד לחשמל ירוק, היו שתי חברות אנרגיה סולארית בישראל. היום יש עשרות מהן, אלפי מערכות כבר מותקנות בארץ, והבנקים מעודדים לקוחות להשקיע בתחום. אבל לא בזה העניין. גם לא בגידול המטורף של השוק האורגני.

העניין האמיתי הוא בדברים שצומחים מלמטה. אותו גל של אנשים שלא מחכים למוסדות ולשלטונות, ועושים בעצמם פעילויות ירוקות הפך לתופעה של ממש. הכוונה היא לא רק לרבים שנאבקים לשמירת סביבתם הקרובה מבנייה או מזיהום, אלא לאלפים שמקימים פרויקטים סביבתיים, בונים בתי בוץ, מייסדים (ומשתתפים) בשוקי החלפות, מציבים טורבינות רוח לייצור חשמל, עוברים לאופניים ולכלי תחבורה אחרים ידידותיים לסביבה, או מקימים עסקים ירוקים.

חוות אקולוגיות למשל. אלה צצות בכל עבר בשנים האחרונות, 'חווה ואדם' במודיעין, 'יבולים' בכפר מלל, 'עמק הטל' בנס ציונה או 'המחלבה הישנה' ששופצה לאחרונה במושב אומץ שבעמק חפר והפכה לחווה ללימודי קיימות ואקולוגיה, כמו גם "עץ בעיר", המרכז המשגשג לאקולוגיה עירונית, הם רק דוגמה ליותר ויותר מקומות שמנסים (בהצלחה לא מועטה יש לומר) להציג חלופה לאורח החיים הצרכני שלנו, ומוכיחים שלא צריך לחכות לרשויות על מנת לחיות באופן בר קיימא.

לפני שנים ספורות עוד נתפשו מחבקי העצים כחבורה הזויה למדי, ומי שעשה, למשל, קומפוסט בחצר היה לכל הפחות מוזר. היום זה אחרת. מעטות העיריות שמוכרות קומפוסטרים מסובסדים לתושבים כמו עיריית רעננה למשל, אבל לדבר היום על הפרדת פסולת אורגנית וקומפוסטר במרפסת זה נורמלי. אלפי אנשים כבר עושים את זה, מבלי להיות מתוגמלים על ידי הרשויות שמרוויחות מכך את עליות הטיפול באשפה. גם זה עוד יקרה.

אולי זו התחממות כדור הארץ שמאיימים בה עלינו, אולי זו הציונות שהפכה פאסה, והצורך באידיאולוגיות חדשות שיימלאו את החלל, ואולי הסיבות אחרות. תהיינה הסיבות אשר תהיינה, משהו טוב קורה בכל עבר. לדעתי מדובר בתנועה שורשית (Grassroots Movement), במהפכה הצומחת מלמטה שהממסד, על מערכות החקיקה הניהול והחינוך שלו, נדחף על ידה.

לפני שבועות אחדים עשינו את הלילה בנגב. "אל תכבו את המדורה במים", אמרה אחת הילדות כשפרשה לישון באוהל. הילדה הסבירה שהמים מחלחלים לאדמה, ואז אנחנו שותים אותם, ולכן המדורה יכולה ללכלך את מי הכנרת. מכיוון שכבר היה לילה, ויתרנו לה על ההסבר של מבנה האקוויפרים של ישראל. זה גם לא כל כך חשוב בגיל 9. מה שחשוב הוא שהילדים של היום כבר יודעים משהו על זיהום מי תהום. יום אחד הם גם יהיו מבוגרים, ועוד יהיה פה טוב.

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 4 נובמבר, 2009 בשעה 14:16 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “משהו טוב קורה”

  1. ICARE says:

    קודם כל כל הכבוד לאנשים שעושים פעולות ירוקות, וזה באמת לא קשה קצת לעזור לסביבה. גם אני משתדלת לעשות את חלקי לחיסכון באנרגיה, אומנם אני לא מייצרת חשמל בבית, אבל אני דואגת לחסוך אותו (החלפתי את התאורה לנורות חשמליות וקניתי מקרר בעל דירוג אנרגיה A). כמובן זה לא מספיק שרק אנשים בודדים יעשו את זה, חשוב שהדור הצעיר, אותה הילדה בת ה-9, תבין שחסכון באנרגיה מביא לסביבה נקיה יותר.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>