דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
10 נובמבר, 2009

מעונות ירוקים

ארונות מטבח שנבנו מעמודי גדרות ישנים, פאנלים סולאריים, שירותי קומפוסט וגינת פרמקלצ'ר, הם חלק מהמרכיבים שהעניקו למעונות הסטודנטים של הקולג' וורן וילסון, דירוג פלטינה בתקן האמריקאי לבנייה ירוקה.

LEED היא שיטת דירוג מבנים שפיתחה המועצה לבנייה ירוקה של ארצות הברית, הקובעת סטנדרטים לבנייה שפגיעתה בסביבה פחותה (Leadership in Energy and Environmental Design). תשעים מעונות סטודנטים בארצות הברית כבר דורגו כעומדים בתקן, אבל רק שניים זכו בדירוג הגבוה ביותר, פלטינה. ה"אקו-דורם" של הקולג' שבסוואננואה, צפון קרוליינה (Swannanoa, N.C.) הוא הבניין הקיים הראשון שזכה בתואר לאחרונה.

ההצעה להקים מעונות ידידותיים לסביבה הועלתה על ידי התלמידים כבר לפני כעשור. הסטודנטים בוועדת התכנון הציעו לבנות את המעונות מקלחי תירס או מחבילות קש, אך התכנון האדריכלי חייב אותם לוותר על הרעיון, והפתרון היצירתי היה להשתמש בעץ שנלקח מעצים נגועים בחיפושית האורן בחצר הקמפוס.

מי הגשם נאגרים למיכל בן 40 מ"ק (מיכלית רכבת ישנה) ונשאבים לאסלות בזרם חלש. במבנה הדו קומתי המאכלס 36 סטודנטים, גם שני תאים עם שירותי קומפוסט, שהדיירים מכסים בשבבי עץ לאחר שסיימו לעשות שימוש בבית השימוש. הקומפוסט משמש לגינת הפרמקלצ'ר של המעונות בה מגדלים ירקות ופירות.

במבנה שתוכנן להיות בר קיימא מהמסד ועד הטפחות, הושם דגש על בנייה מחומרים מקומיים ובני מיחזור. הוא גם מצויד (מן הסתם) בפאנלים סולאריים לייצור חשמל, אך עיקר העניין הוא בצריכת האנרגיה הנמוכה שלו: כשליש מצריכת האנרגיה של מבנה קונבנציונלי בגודל דומה בזכות שימוש באור טבעי, חימום מים סולארי (קרי דודי שמש) ותכנון הבידוד והמסה התרמית של המבנה. הסטודנטים התבקשו שלא להשתמש במכשירים דוגמת מייבשי שיער, וגם המוזיקה שהם שומעים היא אקוסטית. בראיון לניו-יורק טיימס אמר אחד הסטודנטים כי "אנשים המעוניינים לגור במבנה עם פאנלים סולאריים ושירותי קומפוסט, הם כאלה שמנגנים בבאנג'ו".

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 10 נובמבר, 2009 בשעה 3:01 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “מעונות ירוקים”

 1. ICARE says:

  רעיון מעולה!
  אני לא יודעת אם הציבור בארץ יהיה מוכן ליישם את הרעיון, לדעתי עדיין לא, אבל גם אצלינו אפשר לבנות בית בצורה חכמה, כך שיצרוך פחות חשמל.
  לדוגמא: מעט חלונות גדולים עדיפים על הרבה קטנים. מומלץ ששטח החלונות יהיה כ-15% משטח הדירה. (האקלים בישראל מאפשר תאורה טבעית)
  כדי להשתמש פחות במזגן, צריך שהחלונות ומרפסות יפנו לכיוון הרוח מערבית וצפון מערבית, השכיחות בישראל, בסטייה של עד 45 מעלות.

 2. עדי רומי says:

  שלום גילי,

  ראיתי את הכתבה ואנו מנסים לקדם פאנלים סולארים באוניברסיטה ובעיר תל אביב.

  אשמח להתעדכן וללמוד מהידע שלך

  בברכה

  עדי רומי, מגמה ירוקה

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>