דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
28 נובמבר, 2009

סיפוח עכשיו

עמותת "ירוק עכשיו", הקונטרה ביהודה ושומרון ל"שלום עכשיו", עסוקה בימים אלה בין היתר בניסיון לשנות את המנגנון שמונע מתושבי השטחים לקבל את תעריף "החשמל הירוק" למי שמתקינים פאנלים סולאריים על הגג. כאילו שזיהום האוויר שנובע משימוש בחשמל בגב ההר, נפלט מארובות אחרות מאשר זה שגורמים דודי החשמל בתל אביב או בתל עדשים.

המאבק של ארגון המתנחלים הירוק, שבמקרה זה דואג יותר מאשר לכל דבר אחר דווקא לכיס של תושבי יהודה ושומרון, הוא רק דוגמה למצבה העגום של הסביבה בשטחים (תיכף נגיע גם לבני אדם): כיום, אם רוצים לסלול כביש בשומרון, כל שצריך הוא חתימה של אלוף הפיקוד, אם רוצים להעביר אותו בשמורת טבע, למשל, אז קמ"ט שמורות הטבע והגנים במינהל האזרחי אולי יתנגד, וגם יסביר למפקד שלו כמה זה חשובים העצים הללו שעוד הבריטים הכריזו עליהם כשמורה, אבל עדיין יהיה זה אלוף הפיקוד שיחליט. מערכת התכנון והבנייה שלנו, על הבלמים והאיזונים שלה, ועל היכולת להתנגד לתוכניות פיתוח לא הגיעה לשטחים. הפיתוח דווקא כן. אם תלכו לעשות קורס נאמני ניקיון, למשל, תגלו שעל מפת המשרד להגנת הסביבה יהודה ושומרון מחוץ לתחום ועברייני הפסולת חוגגים – למרות שזיהום הקרקע, המים או האוויר לא ממש מתעניינים אם זה ישראל או פלסטין.

כל מי שהסביבה בראש מעייניו, צריך לקום ולדרוש להחיל את החוק הישראלי בכל השטחים באופן מיידי. סיפוח עכשיו. לא כמשהו שמקדם פיתרון של מדינה דו-לאומית, או מדינת כל אזרחיה, לא כמשהו שמקדם פיתרון של טרנספר או של מעמד 'גר תושב' לערביי ישראל, ולא כמשהו שמקדם יעד כלשהו, אלא כצו השעה, מכיוון שמכל הויכוחים על המדינה, אופייה וגבולותיה, תיכף לא נשארת לנו ארץ להילחם עליה.
השבוע, למשל, נמצאו דגים מתים בנחל אלכסנדר. שפכים לא מזוהים שמקורם באזור טול-כרם הגיעו למט"ש יד חנה והרכבו הלא ברור של החומר גרם להרעה בתנאים הסביבתיים ולתמותת הדגים. אבל אף אחד כבר לא מתרגש, והידיעה אפילו לא זכתה לסיקור. ככה זה, אנחנו כבר רגילים.

דו"ח בדיקה של הנושא שפורסם אשתקד העלה שכמעט כל הנחלים ביהודה ובשומרון מזוהמים בביוב ומסכנים את מי התהום. בעיות הסביבה בשטחים הפכו מזמן קרדום לחפור בו, מימין מדגישים כי היישובים הפלסטיניים אינם מטפלים בשפכיהם, ומשמאל מדגישים דווקא את העובדה שרבים מהיישובים מעבר לקו הירוק אינם מחוברים למתקני טיהור שפכים. נסו להקים בגבולות הקו הירוק יישוב מבלי שהוכנו לו קודם תשתיות ביוב. אבל שם? הכל תלוי בפוליטיקה של ההקפאה וההפשרה, ומי התהום בסכנת זיהום חמורה.

קחו למשל את מיכל, ישוב שהיה אמור לקום בגלבוע. בשוליו היה ריכוז של איריס הגלבוע, פרח ייחודי שאינו צומח בשום מקום אחר בעולם מלבד באיזור הזה של הארץ. על הקמת היישוב ניטש מאבק סביבתי אדיר שהסתיים בניצחון ירוק. אבל מעבר לקו הירוק?! לא מאבק ולא סביבתי, לא ועדות תכנון ולא נעליים. קילומטרים ספורים דרומה מהגלבוע, הקימו ממש על ריכוז יוצא דופן של הפרח הנדיר את היישוב חמדת. האלוף אישר.

וכך גם בצד הפלסטיני. העיר רוואבי למשל הנמצאת בהקמה מצפון לביר זית נבנית בשטח הררי איכותי ורגיש מבחינה הידרולוגית. לו היה הדבר בתחומי מדינת ישראל, ארגוני הסביבה כבר מזמן היו עושים כל שביכולתם כדי למנוע את הבנייה, אבל שם יהודים וערבים הפכו את הבינוי מואץ ואת פריצת דרכים, לאמצעי בסכסוך. פרויקטים כלכליים לרווחת האוכלוסייה הפלסטינית מבוצעים במימון מדינות זרות מבלי לבדוק מה באמת עושים עם הכסף, ומה זה עושה לסביבה, והכלים הכבדים טוחנים את שמורות הטבע.

גם ריבוי המחצבות הפיראטיות, מחצבות קטנות ורדודות יחסית הפזורות בהיקפים עצומים מחריפה. מספיק להציץ בתצלום האוויר של פני השטח ק"מ צפונית לאריאל כדי להבין באיזה אסון סביבתי מדובר. וזה עוד לפני שחלק מהמחצבות הופך עם תום החציבה למצבורי פסולת מאולתרים.

הגיע הזמן לומר באופן אמיץ את מה שכולם יודעים: קונספט ההפרדה, מה שמכונה במקומותינו "התהליך המדיני" הוא לא יותר משקר מוסכם. הישראלים (מתל אביב ועד בית הערבה) לא מתכוונים לזה, הפלסטינים (מיפו ועד יריחו) לא מתכוונים לזה, והשלטון הצבאי שאחז במחשבה שלנו בטח שלא מתכוון לזה. היחידים שאולי מתכוונים לזה הם הקבלנים שירוויחו, החבר'ה בבורסה שלא רואים את אחריתו של מהלך שכזה, ועוד כל מיני תמימים שרוצים להאמין שהכיבוש מתחיל ונגמר ב-67.

קונספט ההפרדה הוא גם משהו שלא עומד במבחן המציאות: הגיאוגרפיה ופיזור האוכלוסיות השלובות אלה באלה כמעט בכל אזורי הארץ, בוודאי שלא מאפשרים הפרדה באמת. הרבה לפני שמדינת ישראל ויתרה על המנטרה 'אנחנו לא מדברים עם אשף', כבר צעקתי בכיכרות "ישראל פלסטין, שתי מדינות לשני עמים". בשנות ה-80 אולי זה עוד היה נכון, אבל המציאות משתנה, ואין אלא להודות שהקונספט של 'הם שם ואנחנו כאן', מנותק מהמציאות. הם כאן ואנחנו גם.

הם כאן, ואנחנו כאן, וכל מי שאכפת לו מאיכות המים בהר חברון, מהחלמוניות של תקוע, או מבני האדם שגרים שם, חייב לומר לכל שואל: סיפוח. דבר ראשון סיפוח זמני של כל השטחים שבשליטת ישראל, ומעמד תושב לכל תושביהם. נדמה לי שמותר להזכיר שהמים מהר חברון חוצים את הקו הירוק בלי לבקש רשות (וגם העוני).

יגידו "אפרטהייד", וישאלו "איך אפשר למנוע אזרחות ממיליוני בני-אדם". נכון, זה לא יפה, באמת לא, אבל מה יש היום? משהו יותר טוב?! העובדה שמדממי הלב והאמניםיפי הנפש מתייחסים למצב הזה כאל זמני, משנה אותו!? אנחנו כבר ארבעים שנה במדבר המוסרי שנקרא "כיבוש" או שלטון צבאי, לא לבלוע לא להקיא. ועכשיו זה לא רק תקוע בגרון, אלא גם התנפח איכשהו, ולהקיא את זה אנחנו לא מצליחים (ברור, הימין האשם) וצריך לבלוע – כי חייבים גם לנשום.

מאיימים עלינו שסיפוח ירחיק את השלום (שאו-טו-טו מגיע). קשקוש. לא ירחיק כמלוא הנימה. לו מחר בבוקר היו מגיעות ממשלות ישראל וסוריה להסכם כזו או אחר, האם העובדה שהחוק הישראלי הוחל על רמת הגולן כבר לפני ח"י שנים, תשנה כמלוא הנימה את הסיכוי שישראל תיסוג משטח זה או אחר?! ברור שלא.

אה, ויש גם את 'העולם לא ייתן'. אלי אישית אף פעם לא דיבר הטיעון הזה. נכון, זה לא יעשה טוב לבורסה בתל אביב, אבל לא נמות ברעב. אנחנו חיים מפרי עמלנו, ולא סמוכים על שולחנם של פריצי העולם. מי שאנטישמי – אנטישמי, ומי שלא – יבין שזה הדבר הטוב ביותר לעת הזו לכל הצדדים. מה גם שממש לא בטוח שהפלסטינים שיקבלו מעמד תושב ייזעקו חמס.

האמונה שנחזיר את השטחים ויהיה שלום מטופשת בדיוק כמו האמונה שנחזיר את השטחים וייזרקו אותנו לים. מי שרוצה שלום בארץ ישראל, צריך (מעבר לעוד הרבה סבלנות) להכיר בפערים בין בני האדם שחיים כאן, 5 דקות מכפר סבא. שום ציור יפה על החומה גדר ההפרדה לא ישנה את זה. החלת החוק הישראלי בשטחים, הענקת מעמד תושב ליושביהם, ושיתופי פעולה סביבתיים בעיקר בתחום השמירה על מי התהום המשותפים – דווקא כן.

מצב הסביבה בשטחים, צריך לזכור, חמור אפילו ממצב זכויות האדם בהם. עם כל הכבוד להקפאת ההתנחלויות המתרגשת עלינו, האדמה, האוויר, המים, והחי והצומח, לא יכולים לחכות שנים עד שהתהליך המדיני יסתיים. כל מי שירוק באמת, לא יכול לתמוך בשום תכנית פעולה אחרת.

קישורים:

ירוק עכשיו

http://www.greennow.org.il

פאנלים סולאריים? לא ביהודה ושומרון

http://hasviva.co.il/?p=10734

חוזרים לסורם: ישראלים מבריחים פסולת לשטחים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3747547,00.html

דו"ח: הביוב הפלסטיני מזהם את נחלי יו"ש

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3600393,00.html

ישראלים ופלסטינים יחד – נגד זיהום המים בשומרון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3445315,00.html

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שבת, 28 נובמבר, 2009 בשעה 22:34 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “סיפוח עכשיו”

  1. ICARE says:

    למי אכפת מה המניע של תושבי יהודה ושומרון להקים פאנלים סולאריים על גגות הבתים. אוקיי אז זה כסף, זו לא בושה. העיקר שהסביבה, שנמצאת במצב נוראי, תרוויח מזה. כמובן יעזור גם אם נחנך קצת את האנשים לחסכון בחשמל – שיחליפו נורות ליבון בנורות רגילות, שיפסיקו להפעיל את המזגן על 30 מעלות בחורף (מה רע עם 23 מעלות?). גם זו דרך לעזור, לפחות במעט, לסביבה.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>