דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
5 דצמבר, 2009

החיתולים של זהר

ילדים מזיקים לסביבה. אפשר למצוא אלף ואחד תירוצים המסבירים מדוע זה נכון מוסרית להרבות בילדים, אבל אלה לא יהיו יותר מתירוצים. בסופו של דבר, ידידותיים לסביבה ככל שנהיה – וככל שיהיו הדורות הבאים – לאורך זמן שיעור הילודה הוא הפקטור המרכזי בצריכת משאבי הסביבה של המין האנושי.

לא שזה לא התירוץ שלי לכך שאני ממשיך לעשות ילדים (ככל שהדבר נתון בידי), אבל מצד שני, הילדים שלנו הם אחד הגורמים המשמעותיים ביותר של מעבר לאורח חיים מקיים יותר. הם גם אלה שגורמים לכך שיהיה לנו באמת אכפת מהעולם שנאיר אחרינו – בשבילם. ויותר מכך, הם אלה שגורמים לנו לתת את הדעת על הביספנול בבקבוקי הפלסטיק. אין כמו תינוק בבית על מנת לעורר מחשבה על מה באמת מכיל האוכל שלנו, או מה הנזק לסביבה הקרובה והרחוקה של חומרי הניקוי בהם אנו משתמשים. זה לא מקרי, למשל, ששוק הביגוד מכותנה אורגנית פורץ דרך ביגוד התינוקות והילדים.

המכה הראשונה לסביבה כשילד נולד הם החיתולים החד פעמיים. המספרים שמתרוצצים הם שכל ילד מייצר עד לגמילתו כ-2 טונות אשפת חיתולים בלתי מתכלה. בישראל הנתון הוא שהם תופסים כ-5% מהפסולת הביתית. 300 אלף טון בשנה. מספר בלתי נתפש.

ההכרה בבעיה ההולכת וגדלה של מיליוני טונות של פסולת שחונקת את כדור הארץ בחסותם של תושביו החדשים הביאה בשנים אחרונות לחיפוש פתרונות אחרים. יותר ויותר אנשים חוזרים לחתל את תינוקותיהם בחיתולי בד, אלא דווקא בכל מיני חיתולים רב פעמיים מודרניים.

חלק מהחיתולים הרב פעמיים מגיעים עם בטנות מיוחדות מכותנה שניתן לשטוף באסלה (כך על פי הפרסומות באמריקה), אחרים הם כל מיני סוגים של תחתונים המעוצבים כמו החיתול החד פעמי, עם פלנל מבפנים ופוליאסטר מבחוץ, או כל כולם מכונתה (אורגנית, אורגנית). על מנת להקל את הניקיון מציעים מוכרי החיתולים לרפד את מרכז החיתול בנייר אורז ("ביולוגי") שניתן לקפל ולהשליך. חסידי השיטה מזכירים לא רק את מטמנות האשפה שניצלות מהאסון ששמו חיתולים חד פעמיים, אלא גם שהם נקיים מכימיקלים, ובריאים ונעימים יותר לתינוקות.

דרך הביניים, "חיתולים רב פעמיים אקולוגים", גם היא אינה חדשה, אך בעבר (כלומר בפעם הקודמת שהתענייתי בחיתולים) הם עלו כפול מחיתול רגיל.

הבשורה הטובה היא שלאחרונה נולדה לי בת. סוף סוף עשינו משהו עם העלונית שממוגנטת למקרר, פליירון ירוק שכתוב היה עליו, חיתולים אקולוגיים, 120 יחידות ב-110 שקלים.

מתברר, שאת אחד מסוגי החיתולים המתכלים שנמכרים באירופה מייצרים דווקא בקיבוץ בצפון הארץ. מיכל דנקר מהוד השרון עשתה מעשה, והתחילה להפיץ את עודפי הייצור שלהם וחיתולים סוג ב', תוך שהיא מזכירה לכל שומע שבכל חיתול "רגיל" יש כוס נפט. על חבילת הניסיון ב-10 שקלים לא חשבנו פעמיים, ומהר מאוד התרגלנו למרקם הניירי משהו של החיתול החדש. לאחר שנאמר לנו שכל חיתול שאינו בר שימוש מוחלף באחר, הפכה הגברת הצעירה לידידותית לסביבה.

ואז באה ההפתעה: הגיעו חיתולים סוג א'. זולים עוד יותר. אלה כבר הגיעו במחיר של 83 אגורות ליחידה (110 שקלים ל-132 חיתולים). המחיר דומה מאוד למחיר החיתולים האמריקאיים שנמכרים בארץ בהבדל אחד: מחירם של אלה האחרונים הולך ועולה פלאים עם גדילת הילד. שיטת השיווק הגאונית של המשווקים הגדולים היא היא שמחיר החבילה נשאר קבוע אך מספר החיתולים בה קטן והולך. החיתולים המתכלים, מבטיחה דנקר, הם באותו מחיר לכל מידה. העובדה שהמחירים הם תחרותיים גם אל מול החיתולים הפטרוכימיים, תרמ לכך שמפה לשם נוצרה רשת של מפיצים המוכרים את החיתולים מהבית.

יש מי שיאמר שגם חיתול חד פעמי מתכלה אינו אקולוגי כלל ועיקר. אני חושב שהוא צודק. אני מוריד את הכובע בפני מי שבנוי לשימוש בחיתול רב פעמי, מיישם את 'שיטת הקשב' שמחליפה בכלל שימוש בחיתולים (בהצלחה מרשימה). עלינו זה גדול. בעוד חצי שנה, כשאהפוך את ערימת הקומפוסט ואמצא שאכן אין בה חיתולים שאמורים להתכלות, אולי אחשוב אחרת.

והגיג לסיום: השאלה היא לא האם זה זול או יקר מחיתול רגיל, השאלה היא מה הוא חיתול רגיל. כשאומרים חיתול רגיל, בד"כ מתכוונים לחיתולים מהפרסומות בטלוויזיה, אבל חיתול רגיל הוא החיתול אליו אנחנו רגילים. הילדים שלנו הם ההזדמנות, להסתכל לעצמנו בעיניהם – ולשנות הרגלים.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שבת, 5 דצמבר, 2009 בשעה 23:24 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>