דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
7 פברואר, 2010

העתיד הירוק של שבילי האופניים

פעם בזמן מה אני נוסע לעיר הגדולה עם אופניים. לא, לא מדובר בטעות בעברית, העורכת הלשונית פה עושה עבודה מצויינת, ולא מדובר בנסיעה באופניים אלא בנסיעה עם אופניים: אני מכניס אותם לבטן האוטובוס, ויורד במרכז העיר מצויד בכלי הטוב ביותר לתנועה בכרך. זו ההזדמנות לפרגן לשר התחבורה, ישראל כץ, ולהזכיר כי בינואר האחרון הורה לפטור את הרוכבים מתשלום עבור העמסת אופניים לאוטובוסים הבין עירוניים – דבר שהופך את העניין למשתלם גם מבחינה כלכלית.

לפני חודשים אחדים, מצאתי את עצמי עם קצת זמן פנוי ועם האופניים בקצה תל אביב. יהיה נחמד, חשבתי לעצמי, לוותר על שירותי האוטובוס ופשוט לרכוב הביתה להוד השרון. את מחצית הדרך – עד לקצה קרית עתידים – רכבתי בחצי שעה לאורך הטיילת ובשביל האופניים הטוב שלאורך הירקון. מחצית הדרך השנייה ארכה פי שלושה זמן בדרכים החוליות והמפותלות. המסקנה המעניינת היא שאילו היה שביל אופניים טוב מהוד השרון לתל אביב, רכיבה באופניים הייתה לוקחת את הזמן שלוקח להגיע לעיר בשעות העומס במכונית, ופחות זמן מאשר בתחבורה ציבורית. בשנים הקרובות הולך הדבר לקרות.

בסוף ינואר החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז, לאמץ מסמך מדיניות ראשון מסוגו העוסק במתן עדיפות לשבילי אופניים בתכנון. המדובר הוא במהפכה של ממש: החזון שאימצה הוועדה הוא הפיכת השימוש באופניים לכלי תחבורה מוביל בשימוש היומיומי של תושבי מחוז המרכז, באמצעות יצירת רשת שבילי אופניים עירוניים ובין עירוניים.

מסמך המדיניות מגדיר כלים לקידום שבילי האופניים וכולל רשימת דרישות לתכניות מתאר והנחיות למתכננים בתכניות של שטחים פתוחים כגון יערות, שמורות טבע וגנים לאומיים, צירי נחלים, אזורי נופש מטרופוליניים ושטחים חקלאיים. בנוסף, רואה הוועדה חשיבות גבוהה במעברי שבילי האופניים בתשתיות דוגמת דרכים ומסילות, ומעתה, בתכנון התשתיות, יהיה צריך לתת את הדעת על מערך שבילי האופניים המקומיים, האזוריים והארציים.

ד"ר שוקי אמרני, המשמש כיו"ר הוועדה בתוקף תפקידו כממונה על מחוז המרכז במשרד הפנים, מציין כי מדובר ביוזמה של הוועדה שטרם נעשתה במחוזות אחרים. "מדובר בנושא בעל חשיבות רבה מאוד גם בתחום הסביבתי גם בפן החברתי, וגם בפן הבריאותי". מעבר לכושר הגופני של הרוכב, שימוש באופניים ככלי תחבורה משפיע על בריאות הציבור בהקשר הרחב יותר של זיהום האוויר. שבילי האופניים הם גם כלי להפיכת השטחים הפתוחים מחצר אחורית לחצר קדמית, דבר התורם לטיפוחם ושמירתם. "זה כמובן גם אמצעי תחבורה זול, מבחינת אנשים מעוטי יכולת, וזה מעודד מרכיב של שיוון".

בנוסף לדרישות התכנוניות שמציבה הוועדה, נעשתה פנייה למשרד התיירות, אשר בידיו תקציב בן עשרות מיליוני שקלים לשבילי אופניים, על מנת לבחון את איגום המשאבים. "כיו"ר הוועדה המחוזית אני מיחס לזה חשיבות רבה", מצהיר אמרני.

ומה גרם למהפכה? המציאות: הצפיפות, מחירי האנרגיה המאמירים, רמת ההזנחה בשטחים הפתוחים, ומעל לכל השימוש ההולך וגובר באופניים. הנושא התחיל לצוף ובוועדה התלבטו האם זהו בכלל דבר שהם יכולים להורות עליו. הוראות בנושאי ביוב או חנייה הן דבר מובן מאליו, אך בנושא כמו שבילי אופניים זה שונה. לאחר מספר ניסיונות, ונוכח התגובות החיוביות, הדבר נכנס לעבודת המטה של הוועדה, וכך קיבל תנופה.

מחוזית מרכז מובילה מהלך שצפוי ליצור מעגל קסמים: ככל שיהיו יותר שבילי אופניים כך יהיו יותר רוכבים שיעשו שימוש באופניים לבילוי וכאמצעי תחבורה, וככל שיהיו יותר רוכבים כך יגבר הלחץ לבניית שבילים חדשים. אמרני מעריך שייקח כ-20 שנה עד שיהפכו שבילי האופניים לחלק אינטגרלי ממערך התחבורה האיזורי. אם מסתכלים על הפופולאריות ההולכת וגוברת של כלי הרכב הדו גלגלי, ובעיקר אם יתאפשר כמו בחלק ממדינות העולם לנסוע בשבילי האופניים גם באופניים עם מנוע עזר ובקורקינטים ממונעים למיניהם, זה ייקח הרבה פחות זמן, וכולנו נרוויח. דבר אחד ברור: ראוי היה שכל מערכת התכנון תאמץ את המדיניות שאימץ מחוז המרכז.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 7 פברואר, 2010 בשעה 9:01 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>