דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
7 פברואר, 2010

רשת בינלאומית לחשמל ירוק

" המדבר קולט במשך 6 שעות יותר אנרגיית שמש ממה שהאנושות כולה צורכת בשנה שלמה", כך מצוטט ד"ר גרהארד קניס , יו"ר הוועד המפקח של דזרטק, באתר הפרוייקט שבכוונתו לחבר את אירופה צפון אפריקה ומזרח התיכון לרשת חשמל ירוקה אחת.

דזרטק, הוא פרוייקט של הקואופרטיב הטרנס ים תיכוני לאנרגיות מתחדשות, The Trans-Mediterranean Renewable Energy Cooperation (TREC), – יוזמה של קרן המבורג להגנת האקלים, של מרכז חקר האנרגיה הלאומי של ירדן, ושל מועדון רומא, ארגון שנוסד כבר בסוף שנות ה-60' על בסיס החשש שהצמיחה הכלכלית אינה אינסופית.

הקואופרטיב הוא רשת של מדענים ופוליטיקאים מ-20מדינות (בעיקר מגרמניה וממדינות ערב) אשר מצהירים כי לקחו על עצמם לפתור את בעיית האנרגייה של אירופה, לא פחות. החזון שלהם, הוא להפוך את שמש המדבר לחשמל, ולהעמיד לרשות אירופה מאגר בלתי נדלה של אנרגיה נקייה במחיר סביר.

יש החושבים שהמדובר הוא בפרויקט מגלומני: הולכת חשמל למרחק אלפים רבים של קילומטרים, השקעה של מאות מיליארדי אירו, והצבת יעד לא צנוע של אספקת 15% מצריכת החשמל של אירופה עד אמצע המאה. מצד שני, רווחים של טרילוני דולרים, ומאודת אלפי משרות בגרמניה לבדה, הם מאותם דברים שגורמים ליוזמות הנראות מגלומניות לקרום עור וגידים (ובמקרה שלנו אור וכבלים).

המדובר הוא ברשת חשמל בינלאומית שתתפרש מעומאן ועד סנגל בדרום, ומאסטוניה וסקנדינביה עד בריטניה בצפון. אף כי על מפת הפרוייקט העתידני מסומנות גם תחנות כוח המבוססות על אנרגיית רוח, אנרגיה הידרואלקטרית, אנרגיה ביולוגית ותחנות פוטווולטאית, עיקר האנרגיה בפרויקט אמורה להיות מופקת בתחנות כוח סולריות הפועלות בטכנולוגיה של ריכוז אנרגיית שמש

הטכנולוגיה של ריכוז אנרגיית שמש – Concentrated solar power (CSP): מערך מראות פרבוליות הממרכז את אנרגיית השמש לצינור מלא בנוזל שמתחמם ומפיק קיטור המפעיל טורבינות ליצירת חשמל. בישראל מוכרת הטכנולוגיה בעיקר בזכות חברת סולל שנמכרה לאחרונה לתאגיד סימנס. לעת עתה, ישראל אינה מופיעה ברשימת המדינות שלהן יש נציגים ביוזמה. פלסטין דווקא כן.

קישורים

אתר היוזמה

http://www.desertec.org/en/

מועדון רומא

http://www.clubofrome.org/eng/home/

מרכז חקר האנרגיה הלאומי של ירדן

http://www.nerc.gov.jo/

מפות להורדה ברזולוציה גבוהה

http://www.desertec.org/downloads/DF_press_high.zip

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 7 פברואר, 2010 בשעה 11:55 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>