דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
15 נובמבר, 2006

יש חלמוניות בירושלים

בשורה טובה לחובבי הפרחים: למרות הכל, חלמוניות בר פורחות בירושלים. השבוע נמצאו באתר פריחת החלמוניות שנהרס לפני כשנתיים, כעשרה ריכוזי פריחה של "פרח התדהמה הצהוב", שמטיילים רבים מרחיקים לראותו, בגולן, בפסגת המירון ובנגב.

החלמונית הגדולה היא מהגדולים שבפרחי הבר (10-15 ס"מ), וגם מהמרשימים שבהם, לא מעט בזכות כך שהגביעים החלמוניים הנפקחים אל השמש עושים זאת הישר מן האדמה, ללא עמוד תפרחת וללא עלים סביבם. רק פנס צהוב וגדול מאיר לסביבתו. זהו אחד מאותם פרחים שנוסעים לראות. הפריחה המוגדרת כל-כך בזמן ובמקום מניעה טורי המטיילים. הפרח המוגן גדל במקומות מועטים לאורך חגורת הספר, ממורדות החרמון ועד הנגב, ופורח בעיקר באתרים מוגדרים בעלי ריכוז גבוה וצפוף של פרחים.

האתר שליד הגדר הדרומית של ישיבת אתרי בירושלים היה אתר פריחת החלמוניות האחרון בעיר. בסתיו של 2003 נמנו בו כחמישים ריכוזי פריחה של פרח הבר הגדול, אך כעבור שנה התברר כי האתר נהרס על ידי טרקטורים שנכנסו לשטח שפכו בו פסולת וכרו בו אדמת גן, ללא היתר. עבודות הניקיון שביצעה העירייה לפינוי הפסולת תוך גירוד שכבת הקרקע העליונה, הרסו את האתר סופית וחיסלו את אוכלוסיית החלמוניות וסתווניות ירושלים שפרחו בו.

עם בוא זמן פריחת החלמוניות בשלהי 2004, הצליחו למצוא אנשי החברה להגנת הטבע בירושלים רק שש פקעות ששרדו את הנזק בין תילי האדמה והפסולת. הם הוציאו את הפקעות הפורחות מן האדמה, ושתלו אותן באתר טבע עירוני אחר. "בשנה שעברה הספדנו את אתר החלמוניות של בית צפפה סופית", אומר רכז תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, עמיר בלבן. בשבוע שעבר עוד סיפר בלבן בצער כי לא נותר מהחלמוניות של בית צפפא דבר. השבוע, הופתע למצוא כעשר קבוצות של חלמוניות פורחות במקום. "רק ליתר ביטחון קפצתי לראות אולי בכל זאת שרד משהו. בשולי החלקה בין פסולת ושרידי סירה הבהיקו בגאון כעשרה פרחים מלווים בכמה סתווניות ירושלים".

בשנים האחרונות מקדם בלבן את טיפוחם של אתרי טבע עירוניים קהילתיים בירושלים. בשנתיים האחרונות תופס הנושא יותר ויותר מקום בתודעה הציבורית, ובלבן מקווה שבזכות כך יישמרו הפעם החלמוניות של בית ספפא. האתר, אמנם הופיע ברשימת 160 אתרי הטבע העירוניים של ירושלים, אך נוכח היעלמות הפרחים לא זכה לציון בתוכנית המתאר החדשה של ירושלים. בתוכנית המתאר החדשה של העיר, שנמצאת בשלבי אישור, מצויינים 15 אתרי טבע עירוניים עליהם רצוי "לשמור ככל הניתן", על פי תקנון התכנית. לא ההגנה הטובה ביותר – אבל יותר מכלום. נכון להיום, אומר בלבן, השטח בבית צפפא הוא שצ"פ שאינו מנוהל בפועל. ועתה, משצצו החלמוניות מחדש, מותר לקוות שהעירייה תרים את הכפפה. כך או אחרת ביתניים הפרחים פורחים. "זה פשוט מופלא", "אומר בלבן, בגלל שהבצל שלהן כל כך עמוק הן שרדו. ממש אפשר לראות על החלמוניות הללו שצמחו שרוטות בין הקוצים, מה היא נחישות של פרח".

החלמוניות בבית צפפה עתידות עוד למשך כשבוע. נכנסים לבית צפפא מכיוון רחוב משה ברעם (ממערב לישיבת אתרי), ועולים במעלה הכביש כ-250 מטר. בשטח הפתוח שמשמאל לכביש ניתן לראות במרחק כמה עשרות מטרים אורן גלעין גדול בודד, החלמוניות פורחות מדרום לו.

אתר התחנה לחקר ציפורי ירושלים (שבלבן מנהל)
http://www.jbo.org.il/

נהרס אתר החלמוניות האחרון בירושלים
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3000757,00.html

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 15 נובמבר, 2006 בשעה 16:20 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “יש חלמוניות בירושלים”

 1. יחיאל זינגר says:

  שבוע טוב
  אנו חושבים לבקר מחר (יום ראשון 27 בנובמבר 2011)בירושלים ורוצים לראות את החלמונית בפריחתה.
  א. האם יש חלמוניות בירושלים והאים היא פורחת עתה
  ב. האם אפשר לקבל נ"צ או כתובת מדויקת להגעה
  בתודה,
  יחיאל זינגר

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>