דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
16 אוגוסט, 2010

הדבשת של מנהל מקרקעי ישראל

בקיץ עברנו למצפה רמון. מזג האוויר הממוזג, והאפשרות לחיות לפחות לזמן מה מול נוף שכמעט ואין שני לו, הביאו אותנו לוותר על החיים הנוחים במרכז השבע ולעבור לפריפריה. במצפה, כפי שנהוג לקרוא לעיירה הדרומית, קהילה ירוקה קטנה ומגובשת, ואחרי מספר ימים נתקלתי בסופרמרקט במישהי שהכרתי בהזדמנות סביבתית בעבר. "יש הערב מפגש תושבים בעניין שכונת הר גמל", אמרה, "נשמח אם תצטרף". מתברר שמנהל מקרקעי ישראל הוציא למכרז מגרשים בשכונה ושוב התעורר המאבק על עתיד מצפה רמון.

בלי קצת רקע אי אפשר: בשנת 2008 החל משרד השיכון לקדם תוכנית ישנה ששכבה עמוק במגירות לבניית מאות יחידות דיור על מצוק מכתש רמון. המדובר היה בתוכנית שאושרה עוד ב-1995 במהלך מהיר (ול"ל) מתוך כוונה לספק דיור לעולים החדשים שאמורים היו להגיע למצפה רמון. כוחות השוק לא הוציאו את התוכנית לפועל, והיא נותרה במגירה. העלאת התוכנית על הפרק הביאה למחאת תושבים שביקשו לפתח את העיירה בכיוון צפון דווקא, ולהשאיר את קו המצוק כשטח ציבורי פתוח לרווחת התיירים והטיילים, ולרווחתם שלהם.

בסיוע החברה להגנת הטבע, ארגנו התושבים הפנינג גדול, אספו חתימות רבות של מנגדים לבנייה על המצוק, ועוררו עניין תקשורתי. מכיוון שבשנים שחלפו הוכרזה שמורת טבע בחלק משטח התוכנית נכנסה גם רשות הטבע והגנים לתמונה. המאבק הוכתר בהצלחה כאשר התכנית הוסרה מהפרק, וסוכם על הכנת תוכנית חליפית המתאימה יותר לרוח הזמן, ועולה בקנה אחד עם רצון התושבים.

תושבי מצפה המתינו להגשת תכניות מעודכנות במקומה, אך כאמור, לאחרונה הוציא מנהל מקרקעי ישראל מגרשים למכרז, על סמך אותה תוכנית ישנה. הפעילים המקומיים מדגישים כי כבר לפני שנתיים הראו שציבור התושבים במצפה רמון, יחד עם ציבור המטיילים והמבקרים מתנגד לניסיון להרוס, כהגדרתם, את המשאב מספר 1 של מצפה רמון – הנוף. "פתאום גילינו שלמרות כל הדיבורים על נסיגה מן התכנית המיושנת הזאת – מנהל מקרקעי ישראל משווק מגרשים ממש מתחת לאפנו".

עוד טוענים התושבים כי התוכנית נעדרת תוקף חוקי, מכיוון שאחד מסעיפיה קובע שאם תוך שלוש וחצי שנים מיום אישורה לא יתבצעו עבודות פיתוח בהיקף של 20% תפוג תחולתה.

לעומתם, במנהל מקרקעי ישראל אומרים כי המכרז הוצא לפי תכנית תקפה. יתרה מזו, משרד הבינוי והשיכון אכן מקדם תכנית לשינוי יעוד של הבנייה הרוויה למגרשים לצמודי קרקע בלבד, כך שמספר יחידות הדיור במתחם יפחת מ-400 ל-184.

הבינוי שבמכרז, אומרים עוד במנהל, נמצא כ-250 מטר מהמצוק (להוציא 4 מגרשים שנמצאים כ-150 מטר ממנו), ונמוך ממנו באופן שלא יראה מהמכתש. בנוסף, לא מפספסים שם שום הזמנות להזכיר כי בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע צמוד לבינוי המוצע ונמצא בקו אחד עם הבינוי שלו, וכי דווקא מרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים בנוי על קו המצוק והוא המבנה היחיד שבולט במבט מתוך המכתש.

לכאורה, להוציא את סוגיית החוקיות, טיעוני מנהל מקרקעי ישראל נשמעים כאילו פעילי הסביבה במצפה רמון סתם מציקים לתוכניות פיתוח שאינן פוגעות בסביבה או בנוף, אך די בעצם העובדה שאיש לא מנהל דיאלוג עם התושבים בכדי להתנגד לקידום הבנייה האמורה. הגיע הזמן שמנהל מקרקעי ישראל יבין שמדינה היא לא עסק כלכלי, ושייעודו הוא ניהול קרקעות המדינה ולא שיווק אדמות באופן שימקסם את הרווחים לקופתה. ככזה, ייטיב המינהל לעשות אם יבין סוף סוף שהתושבים הם שצריכים להחליט מה טוב ונכון עבורם ועבור סביבתם, ויחדל לנסות להחליט במקומנו מה טוב ונכון, ולהנחית תוכניות פיתוח שנעשות ומקודמות ללא שמץ של שיתוף הציבור.

קישורים

מוללים את המוח, על הר גמל ותוכניות הולל, המדור הירוק לפני שנתיים בדיוק

http://gilisoffer.com/WP/?p=246

חוברת המכרז

http://www.mmi.gov.il/PirsumMichrazim/getImage.asp?misMichraz=1742010%E1%F9&misRatz=1&ReadChoveret=true

עמוד המאבק באתר החברה להגנת הטבע

http://www.teva.org.il/?CategoryID=829&ArticleID=5486

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 16 אוגוסט, 2010 בשעה 5:29 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>