דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
6 ספטמבר, 2010

נימבי נגד לימבי – המאבק להזזת כביש ת"א חיפה

ספק אם היינו מקדישים את המדור לתוכנית להרחיב את כביש החוף צפונית לנתניה אלמלא ההתייחסות המטרידה לנושא באיגרון, הניוזלטר הירוק של ניר גירון. "בימים אלה בוחנים שתי אפשרויות של בנייה באזור השרון הקשורים להרחבה או בנייה חדשה של כביש בין נתניה לחדרה", כותב הגירון, "המעניין פה שאפילו הסביבתיים חלוקים בדעתם בצורה משמעותית. שתי עצומות שקיבלתי המסבירות את הבעייתיות בכל אחד מהפתרונות. אני לא יודע להכריע. תחליטו אתם", כך הציטוט.

שתי אפשרויות עומדות על הפרק. האחת, הרחבת כביש החוף בתוואי הקיים, המתפתל צפונית לאביחיל ולחבצלת, בה תומכים אנשי כפר ויתקין, ואילו השנייה היא סלילת כביש חדש, ישר, בצמוד למסילת הרכבת, כפי שדורשים תושבי מכמורת וישובי חוף חפר.

האמת היא, שכל מי שיש לו מושג ירוק בענייני תכנון כבישים ושטחים פתוחים לא יעלה על הדעת שהאפשרות לסלול כביש בתוואי חדש עדיפה לסביבה באיזה שהוא אופן, מה שלא מפריע לועדי ישובי חוף חפר לנסות ולצבוע את מאבקם בירוק, ולהטעות אפילו את הכהים שבירוקים. למרות מה שכתוב בניוזלטר האקולוגי, הסביבתיים לא חלוקים באשר לחלופה המועדפת, ודעתם חד משמעית: להרחיב את התוואי הקיים.

החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, חיים וסביבה, מגמה ירוקה, תחבורה היום ומחר, כמו גם רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל, וכן המשרד להגנת הסביבה – כולם בעד שדרוג הכביש הקיים. רכז התחבורה בחברה להגנת הטבע, אריק טפיירו, אפילו משתמש במונח "שואה" כשהוא מתייחס לנזק הצפוי לנחל אלכסנדר ולפארק השרון אם ייסלל כביש חדש בין כביש 2 לכביש 4. זה לא מפריע לתושבי מכמורת להצהיר בעצומה המקוונת שלהם כי שדרוג התוואי הקיים "יחמיר בהרבה את הפגיעה בפארק השרון ושמורת נחל אלכסנדר בחלקה המערבי".

זו הזדמנות נהדרת לעמוד על המושג הסביבתי נימבי. המילה האנגלית NIMBY היא ראשי תיבות של הביטויNot In My Back Yard , לא בחצר האחורית שלי. ועדה מטעם האקדמיה ללשון העברית למונחי איכות הסביבה הציעה למושג את המילה העברית לִמְבִּ"י, ראשי תיבות של 'לא מסכים בחצרי'.

נימבי היא תופעה מוכרת של מאבקים מקומיים שמהותם אינה סביבתית, אשר מתחפשים למאבקים סביבתיים. מי שמנהלים מאבקי נימבי עושים שימוש בטיעונים סביבתיים בעוד הרחקת המפגע מבתיהם תגרום דווקא נזק סביבתי גדול יותר – אבל בסביבתו הקרובה של מישהו אחר.

אחד המאפיינים של מאבקי נימבי הוא שבפועל אוכלוסיות חזקות מצליחות להרחיק את המפגעים משכנותם, ואיכשהו אלה תמיד מוקמים בחצרם האחורית של מי שיכולתם להיאבק מוגבלת. אנטנות סלולריות על גגות בתי אבות היא דוגמה קלאסית מוכרת. במקרה של כביש החוף צפונית לנתניה מדובר דווקא בשתי אוכלוסיות חזקות הנאבקות לדחיקת הכביש זו לכיוונה של זו – תושבי מכמורת ויישובי החוף מול תושבי כפר ויתקין.

שני הצדדים מגייסים לא מעט משאבים, ובכלל אלה משרדי יחסי ציבור ומשרדי תכנון ושירותים משפטיים, על מנת להרחיק את המפגע מבתיהם, לשמור על איכות החיים ובעיקר על ערך הנדל"ן שלהם. שני הצדדים משתמשים כמובן גם בטיעונים הסביבתיים ומסבירים מדוע הפיתרון שלהם יפגע פחות בשטחים הפתוחים ובשמורות הטבע.

רני אידן, ראש המועצה האיזורית עמק חפר, ותושב מכמורת, טוען בתוקף כי הרחבת כביש 2 לא תיתן את הפיתרון התחבורתי הראוי, ושבסופו של דבר ייסלל גם כביש 20 לאורך תוואי המסילה, והנזק האקולוגי יהיה כפול: :כביש 2 חוצה את פארק השרון, עולה על הדיונות הלבנות וחוצה אותן ואין שם אפילו מעבר אקולוגי אחד. אם יבנה כביש חדש, ייבנו אותו על פי עקרונות של כבישים חדשים". כאילו שאת ההרחבה בתוואי הקיים אי אפשר לעשות על פי אותם עקרונות.

בימים אלה בוחנת הוועדה לתשתיות לאומית את החלופות השונות לכביש, נותר רק לקוות שחבריה יבחרו בפיתרון הטוב לסביבה, ולא בפתרון הטוב לסביבה של בעלי הכוח הפוליטי והכלכלי.

הפתרון הטוב לסביבה הוא הרחבת הכביש הקיים, ולא פחות חשוב – ביטולו של כביש 20, המשכו של איילון עד חדרה. הגיע הזמן שוועדות התכנון יגלו אחריות כלפי הארץ, ויעיזו לא רק לאשר תוכניות חדשות אלא גם לבטל תוכניות לא ראויות.

קשורים

עצומה 1, כביש מהיר נוסף יהרוס את נחל אלכסנדר ואת פארק השרון

http://www.atzuma.co.il/heferyarok/

עצומה 2, קריאה למנוע את יצירת הפקק הגדול של המדינה

http://www.atzuma.co.il/road2

האיגרון

http://hasviva.co.il/?p=16195

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 6 ספטמבר, 2010 בשעה 12:11 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “נימבי נגד לימבי – המאבק להזזת כביש ת"א חיפה”

 1. עמיקם ברמן says:

  לפעמים אני נתקל אומנם באיחור במאמר מנומק שכותב אחד מיני רבים שרממות הסביבה היא בראש מעיניהם אבל העובדת לא מקלקלות להם את הגישה הפופוליסטית שנצבעת בצבע ירוק גם באם בשטח הדבר נראה הפוך המירוק לכאורה.
  זה מה שהביא אותך להצטרף לעדת הירוקים שקופצת על כל כביש חדש גם כאשר הוא ירוק אמיתי.
  סלילת קטע חדש במקביל לעורק תחבורה ועורק ראשי של מובילי תשתית במקביל למסילת הרכבת במרחב שבין נתניה לחדרה הוא הפתרון "הסביבתי הכולל" הנכון והראוי ביותר ! ולכן הירוקים חייבים היו לקפוץ עליו בשתי ידיים . אבל כאן ניכנסה הפוליטיקה הפנימית ותדמית של חוגי ירוקים ושינתה את הכיוון במאבק צודק ונכון כדי להעביר את כביש החוף למסלול ההגיוני והנכון.
  1.כביש החוף הקיים עקלתון גם במרחב הגבהים ושכזה הוא גורם לביבוז אנרגיה ,להפסד מליוני שעות פקקים ,מסוכן תחבורתית (גורם לתאונות קשות) אבל הוא גם גורם לרעש ומפגע סביבתי לכמה מאות משפחות , אבל חשוב לא מחות הוא מהווה חיץ אקולוגי לחיות הבר בין שמורת אלכסנדר לחוף הים!!
  והייכן הרוקים??? הם תקועים בסיסמאות שלא שייכות למציאות במקום .זה שואה להקים כביש חדש נוסף בין הים לכביש 6!!
  זה עיוות המצאיות שאריק טפירו המציא !!
  לאורך תוואי המסילה שזה עורק תחבורה קיים שבקרוב יורחב לארבעה נתיבים ויחושמל קיימים נתיבי הולכה של גז,מים ודלק.לתשתיות הללו יש דרכי שרות שלהן והכל כבר קיים ברוחב של 100 מטר ולצורך שילוב כל זה עם כביש משוכלל ישר ובקו גובה אחיד נדרש הרחבה של 70 מטר נקודה .
  בכביש המסילה אמור היה לאפשר גריסת כביש החוף הישן בין מחלף ינאי ועד לגבעת אולגה ולחזיר לפארק השרון מאות דונמים וחיבור הפארק לחוף הים לטובת חיות הבר.
  סנוסף הוא היה מקטין בעשרות דונמים את מחלף חרובים (המחלף הענק שמתוכנן לחיבור כביש החוף עם כביש 6 במה שיקרא כביש 9.
  כל זה לא חשוב ולא מוכר למחרחרי המלחמה הפופוליסטית שהיא כביכול ירוקה .
  וחבל עם ישראל והטבע הם הנפגעים .
  ולמען הגילוי הנאות אינני תושב של ישובי החוף

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>