דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
7 ספטמבר, 2010

בית הבד ריש לקיש

לפני 9 שנים החלו מקימי בית הבד ריש לקיש במושב ציפורי מוסקים את זיתים העתיקים (והפחות עתיקים) שהוזנחו סביב המושב. בתחילה נלקחו הזיתים לסחיטה בבתי-הבד באזור אבל זה לא הסתדר הכי טוב, ולפני 5 שנים הוקם בית הבד עצמו – בית הבד האקולוגי הראשון בישראל.

ריש לקיש – הנקרא על שם האמורא רבי שמעון בן לקיש, או ריש לקיש, שנולד כפי הנראה בציפורי – הוא מקום אורגני ואקולוגי מתוך תפישת עולם, ולא מתוך תפישה שיווקית. המכונות האיטלקיות שצורפו לאבני הרחיים עובדות בטכנולוגיה של סחיטה דו-שלבית, בה לא מוסיפים מים לתהליך אצירת השמן. מעבר להפקת שמן איכותי במיוחד, הדבר גורם לכך שאין עקר, פסולת מזהמת ביותר של תעשיית שמן הזית, אלא רק גפת שניתנת לבהמות. המים המשמשים לשטיפת המכונות מועברים למערכת טיהור שפכים ביולוגית (למודאגים שבינינו: במקום גם שירותים רגילים ולא רק שירותי קומפוסט). מעניין גם מבנה בית הבד שנבנה מחבילות קש מצופות בטיח אדמה שנמשח בשמן זית ובחלבוני ביצים לאיטום.

הזיתים מגיעים ברובם, כאמור, מ-2400 עצי זית סורי עתיקים הגדלים סביב המושב. גיל העצים מוערך ב-200-800 שנה, והעובדה שמדובר בגידול בעל ללא השקיה מונעת עקיצות של זבוב הזית ומקלה על הגידול האורגני. "בזיתים אין הבדל גדול בין אורגני ללא אורגני", מסבירה איילה נוי-מאיר, "הדבר היחידי הוא שאנחנו לא משתמשים בחומרי הדברה נגד זבוב הזית ולא מרססים בקוטלי עשבים. הרבה עבודת ידיים". גם המסיק עצמו נעשה באופן ידני במסרקות.
בפסטיבל ימי הזית יתקיימו סדנאות בנושא שמן לילדים ולמבוגרים, בדגש על שמן זית בתרבויות העולם. לאורך עונת המסיק ניתן לערוך סיור (ללא תשלום) בבית הבד הכולל כמובן טעימות של מבחר שמני הזית, וכן סיור בגינה האורגנית, ונוי-מאיר מזמינה "לראות בית בד שהוא קצת אחר".

מידע מעשי

מיקום
מושב ציפורי

שעות פעילות
אוקובר-מרץ שישי ושבת 10:00 ועד השקיעה (המכונות לא עובדות בשבת)
בשאר הזמנים בתיאום מראש

טלפון
052-8454662/3

אתר אינטרנט

http://www.rishlakish.com/

כשרות – רבנות

עוד בסביבה
גן לאומי ציפורי, כנסייה ביזנטית של ציפורי, קבר רבי יהודה נשיאה, משק גבינות צאן אל, דיר כבשים קריגר, ראנצ'ו מניס, חוות סוסים, עפרה צמחי מים

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 7 ספטמבר, 2010 בשעה 0:58 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>