דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
28 אוקטובר, 2010

טיול לאתרי טבע עירוני בירושלים

ירושלים היא הבירה הבלתי מעורערת של הטבע העירוני בישראל. הדבר לא נובע רק מנתוניה הטבעיים של העיר השוכנת על גבול המדבר אלא גם מאנשיה. לדברי עמיר בלבן, מנהל אתרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע, ירושלים היא מעצמת טבע, "הסניף הוותיק והגדול של החברה להגנת הטבע נמצא בה, ויש בה מורשת ציבורית וחובבי טבע רבים מהחברה ומהאוניברסיטה".

שימור מערכות טבעיות של שטחים פתוחים בערים לא רק משפר את איכות החיים של תושבי הערים, ומספק תוכן לפעילות חינוך ופנאי, אלא גם מוריד נטל כלכלי כבד מכתפיהם. טבע עירוני הוא מושג חדש יחסית בעולם התכנון, שבבסיסו התפישה שאתרי טבע בסביבה העירונית שומרים על האופי המקורי והייחודי של הטבע המקומי לרווחת הציבור.

ירושלים הייתה העיר הראשונה בה סומנו מעל ל-100 אתרי טבע עירוניים, כ-60 מתוכם בעיר עצמה. בתהליך בן שנים אחדות שהובילו אנשי קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע, האתרים שמופו ונחשפו לציבור, אומצו על ידי הקהילות, ונכנסו לשיח התכנוני. 40 מהאתרים כבר הוטמעו בתוכניות המתאר של העיר.

אתר הטבע הוותיק בעיר הוא התחנה לחקר ציפורי ירושלים שהוקמה ב-1994 ע"י קבוצה של חובבי טבע שאימצו את אחד מאחרוני אתרי הצפרות בעיר 5 דונמים בקריית הלאום. התחנה היא מודל ראשון מסוגו של פיתוח ושימור אתר טבע קהילתי עבור תושבי העיר. (ראו המלצה של נעמי צור)

• המצלבה

הודות לתכנון הבריטי שקבע שהעיר תיבנה בפסגות ואת העמקים יותירו בלתי בנויים הטבע חודר לירושלים בעיקר דרך העמקים. אחד מהם הוא עמק המצלבה, עמק רחב ידיים השוכן בין רחביה לבין נווה שאנן ומהווה מכלול טבעי פתוח בו חורש ים תיכוני, נוף טרשים מכוסה בתה וגיאופיטים, נוף חקלאי של כרמי זיתים, וחורשת אורנים בה מקנן ינשוף עצים.
בעמק מגוון של זוחלים, אוכלוסיית דרבנים וקיפודים, וגם שועלים ותנים נצפו בו. בסקר הטבע העירוני מצויינים לא פחות מ-75 מיני ציפורים בעמק. בנוסף לדרורים הבזים והקאקים, גם כוס החורבות (דורס לילה קטן) וכן ציפורים נודדות וחורפות, ומינים נדירים.
העמק נקרא על שם מנזר המצלבה מהמבנים הבודדים ששרדו בעיר מימי הביניים. הכנסייה ניצבת במקום שבו על פי המסורת הנוצרית עמד העץ היקר ממנו נעשה הצלב הידוע בהיסטוריה האנושית.
עמק המצלבה הוא המקום הטוב ביותר לראות את "סתוונית ירושלים" שעדיין פורחת באתרים ספורים בעיר בה נמצאה לראשונה. היא דומה לסתוונית היורה, אך גדולה ומרשימה בהרבה. למעשה, זהו פרח הבר הגדול בארץ בזכות צינור הפריחה הארוך היוצא הישר מעומק האדמה. מלבד השיא הלאומי הצינור איפשר לצמח לשרוד בשטחים מעובדים באדמות הכבדות, מתחת לעומק המחרשה. "יש ריכוז יפה של סתווניות על הדופן המערבי של העמק", מגלה בלבן.
(את הפרח ניתן לראות גם בעמק הצבאים, בחורשת הירח, בגבעת התנ"ך ובבית הקברות הממלוכי ליד בריכת ממילא, וכן בשמורת פרחי הבר בנווה יעקב, אתר אליו הועתקו פרחי בר מאתרי בנייה בעיר).
עוד פורחים בעמק שבו שבילים (הליכה, אופניים ו-4×4) ספסלים ושילוט, העריוני הקצר והנרקיס, ובעונתם מופיעים מרבדי פריחה של כלניות וצהרונים (אירוס אחר הצהריים).
איפה – מתחת לקריית הממשלה ומוזיאון ישראל. בין שד' חיים הזז, דרך רופין והמוזיאון
תחבורה ציבורית – יש
אתר אינטרנט – אין
עונה מומלצת – ממש עכשיו
נגישות לנכים. – כן

• גבעת התנ"ך
גבעת התנ"ך הנמצאת סמוך לתחנת הרכבת התורכית, היא נקודת פריחת טבעית בלב של העיר. מהכיפה החשופה האחרונה במרכז העיר נשקף נוף מרהיב בן 360 מעלות לעבר הירדן ולמדבר יהודה, להר גילה, ובכלל אל הערים סביב לה. דווקא הבינוי סביב הגבעה, שהרחיק את זוללי הפקעות והבצלים, הותיר מאות אלפים מהם בקרקע, הפורחים על פי אותו סדר קבוע: חצבים, סתווניות, כרכומים, כלניות רקפות ונוריות ירושלים, פרגים, וסוגר את מעגל השנה בסגול הקיפודן. בגבעה ריכוז גדול של בן חצב סתווני, מעיין חצב מיניאטורי בוורוד סגלגל (או שמא זה סגול ורדרד(, שפורח עם מבשרי הגשם בסתיו, ופעם נוספת אחרי הגשמים.
מכיוון שהגבעה היא נקודה על קו פרשת המים היא מהווה גם נקודת משיכה למיני ציפורים רבות, ובין מיני הדגל בה האתר נמנות סלעיות חוגת העצים, התפוחית, וסלעיות.
לא רק חובבי המרבדים ימצאו בגבעת התנ"ך את מבוקשם, במקום מתקיים מגוון מינים גבוה במיוחד, וריכוז מרשים של צמחים נדירים ו"אדומים", בהם אחישבת ענף, בוצין סיני, פרג מוארך, וקדד מצליב, כמו גם מינים פולשים, וכמובן גם חרקים וזוחלים.
בשנים האחרונות אומץ האתר הקטן על ידי תושבי האזור הדואגים לטיפוחו – בעיקר שמירה על הניקיון וסימון שבילים למניעת דריסה של השטח – ובסתיו שעבר נחנך האתר רשמית, עת הסיר ראש העיר, ניר ברקת, את הלוט מעל לאחד השלטים שהוצבו בשלוש הכניסות לגבעה.
הגבעה נגישה מאוד בתחבורה ציבורית. לחליפין, ניתן לחנות בחניה שמול מלון הר ציון ולצאת לטיול בן חצי שעה, ולחבר לביקור בתיאטרון החאן, בסינימטק, או במרכז מורשת בגין ובאתר העתיקות "כתף הינום", שבשולי הגבעה בו נמצאות מערות קבורה מימי בית ראשון.
איפה – בין דרך חברון לרחוב דוד רמז. מאחורי תיאטרון החאן
תחבורה ציבורית
אתר אינטרנט – אין
עונה מומלצת – כל השנה, בעיקר בעונת הפריחה
נגישות לנכים – לא
• עמק הצבאים

עמק הצבאים הוא מאתרי הטבע העירוניים המרשימים בבירה וסמל למאבק סביבתי-חברתי במהלכו נדחו תוכניות בנייה על שטחים חקלאיים, ובמקומם תוכנן פארק טבע עירוני – פארק הצבאים. סמלו של המאבק, היה עדר בן 25 פרטים של צבי ארץ ישראלי שנכלא בעמק במהלך סלילת כביש בגין והקמת קניון מלחה.
האוכלוסייה התדלדלה כתוצאה מטריפה, ומדריסת צבאים שנמלטו לכביש, ולהקת כלבים משוטטים שנכנסה לעמק לפני כשנתיים פגעה אנושות בעדר. עם אישורה הסופי של תוכנית הפארק לפני שנה, נותרו בעמק שלוש נקבות בלבד. הבשורה הטובה והמעציבה היא שצבאים מגן החיות יושבו לעמק. למרבה הצער העמק גם יגודר.
בעמק (220 דונם) מספר יחידות נוף שמקיימות מגוון צומח אופייני להרי ירושלים ומקבץ עצים עתיקים, בעיקר זית אירופי ושקד מצוי. בין היתר פורחים בו סחלבים ומיני מרווה, ובחלקיו הנמוכים יש שרידי מערכות חקלאיות עתיקות ועצי בוסתן. אלה מקיימים שרשרת מזון מסועפת, החל בצבא נמלי קציר המעבד את העמק, מלקט זרעים ומדשן את הקרקע, וכלה במכרסמים כעכברי שדה ויערונים המביאים את "תו התקן של אתר הטבע העירוני", הבז המצוי. גם בהיעדר העדר, מדובר בחגיגה של זוחלים, פרפרים (9 מינים לפחות), ציפורים, ויונקים.
מהחניון שמול תחנת הדלק בצומת פת עולים למרפסת התצפית, ומשם אפשר להמשיך לאורך שביל מסומן בעמק. חשוב להישמע לשילוט ולהתרחק מחלקו המרכזי של העמק, בעיקר באביב, שלא להבריח עופרים לכביש. ולא להשאיר זבל: תנים ושועלים שבאים לאכלו, טורפים את העופרים.
איפה – בין שכונת גוננים לגבעת מרדכי, סמוך לצומת פת
תחבורה ציבורית – יש
אתר אינטרנט – אין
עונה מומלצת – כל השנה. חורף אביב.
נגישות לנכים – לא

• הבוקסה של נעמי צור – התחנה לחקר ציפורי ירושלים
סגנית ראש עיריית ירושלים, נעמי צור, ממליצה על ביקור בתחנה לחקר ציפורי ירושלים, "דוגמה ומופת לאתר טבע עירוני, הנותן לנו השראה לפיתוח האתרים". צור מדגישה כי למקום משמעות עולמית. "צריך לתפוש שהוא על ציר ההגירה החשוב והגדול בעולם", לדבריה, הדבר נותן משמעות לכל נושא השטחים הפתוחים בירושלים. "יש להם מדבר לפני ואחרי, ואם העופות לא יקבלו את האוכל המים פה, אנחנו עלולים לקטוע שרשרת עולמית".
במקום, שפתוח מסביב לשעון בכל ימות השנה, מסתור שהישיבה בו מספקת תצפית על ציפורי שיר, חרקים, זוחלים, ויונקים, בלילה ניתן לראות דורבנים וינשופים. הצמידות למסתור יוצרת מפגש מרתק בין המבקרים לבין חיות הבר. עבור מי שאינם מיומנים מספיק לתצפית עצמאית נערכים סיורים מודרכים שכוללים צפייה בצפורי-שיר וטיבוען, סיורי-לילה, וטיולים באתרי-טבע עירוניים אחרים. בשטח התחנה הוקם בית-גידול לח המשרת את אוכלוסיית הציפורים וחיות הבר.
בתחילת השנה נחנך במקום מרכז מבקרים השוכן במבנה "חי" ראשון מסוגו בישראל, שגולת הכותרת שלו היא גג ירוק חי – שכבת אדמה בה נשתלו מאות בצלים וצמחי א"י. במרכז חנות וגלריה ומוצג בו סרט על טבע עירוני. "מקסים" אומרת צור, "החוויה היא מושלמת, כי גם לומדים וגם חשים. לא מזיק להיות בלילה כי עושים שם ספארי לילה. ופתאום אתה מגלה עולם אחר, של חיי הלילה של ירושלים".
איפה – בין כנסת ישראל לבית המשפט העליון
תחבורה ציבורית – יש
אתר אינטרנט – www.jbo.org.il באתר גם מידע על אתרי טבע עירוניים נוספים
עונה מומלצת – כל השנה, בעיקר בעונות נדידת הציפורים
נגישות לנכים – ?
מרכז המבקרים פתוח בימים א-ה 9-15; ולעיתים בשעות נוספות, בתאום 052-3869488

הערה לסדר היום: נדמה שמי שראוי לעיקר הקרדיט על קידום תחום הטבע העירוני בירושלים הוא עמיר בלבן, שהקים ומנהל את התחנה, ובאמת דוחף את זה לאורך שנים. זה קצת מפוספס, וצריך לחשוב על להבליט את זה בעריכה

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 28 אוקטובר, 2010 בשעה 13:33 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>