דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
20 נובמבר, 2006

בן חצב סתווני

Scilla autumnalis

נראה כי את עיקר פרסומו קנה לו בן החצב בשירה של נעמי שמר 'הולס להגנת הצומח', המוכר בתור 'כבר פורחים נרקיסים בשמורות הטבע' (הם כבר פורחים, אגב). "אז אני לפעמים חושבת / כי היה זה אולי רצוי / לו הייתי נרקיס או רקפת / או אפילו איזה בן-חצב מצוי". במבט ראשון נדמה ששמר שגתה: אין פרח בשם 'בן חצב מצוי'. מבט נוסף מעלה שלמרות שזה לא שמו, בן החצב הסתווני מצוי מאוד. פרח פצפון ששווה לפקוח את העיניים טוב-טוב בשבילו, ולהתקרב ממש.

null
בן חצב בעמק השלום

זהו מעיין חצב מיניאטורי שפורח בוורוד סגלגל (או שמא זה סגול ורדרד). שלא כמו אבא חצב מבשר סתיו, שמתחיל לפרוח בשיא הקיץ, בן החצב פורח בסתיו, ונמנה עם קבוצת "מבשרי הגשם". עם זאת, הוא פורח לא פעם לפני הגדולים והמפורסמים שבחבורה, הכרכום הסתוונית והחלמונית. כמו החצב, גם בן-החצב צומח מבצל קטן, ואינו מחכה לגשם. אז מדוע השבוע? אחד דברים המיוחדים לקטן הקטן הזה הוא שהוא פורח פעמיים בשנה. פעם לפני הגשמים, ופעם אחריהם. אחרי הגשמים מוציא הבצל פרח נוסף שיוצר גל פריחה שני.

הפרח הקטן נפוץ מאוד בשטחים חשופים בכל החבל הים תיכוני, ושבועיים אחרי הגשם אפשר לראות מרבדים שלו. במדבר גדל בן החצב המדברי המאוד דומה לו, ואחיהם הגדול, בן החצב היקינטוני, פורח באביב. כשהוא אינו גדל במרבדים די קשה למצאו: גודלו של הפרח כחצי סנטימטר. כמה קטן ככה יפה: ששה עלים בסגול בהיר, שבמרכזם שש נקודות בסגול כהה (האבקנים) שיוצרים את כל אחד מהפרחים שיושבים על עמוד התפרחת הנמוך, שגובהו 20 ס"מ ואף פחות. כאמור הוא מצוי מאוד, וניתן לפגשו בגליל ובגולן, בעמקים בגלבוע בכרמל וברמות מנשה, בשרון ובשומרון, במישור החוף, בשפלה, בהרי ירושלים ובירושלים עצמה: בעמק המצלבה, בגבעת התנ"ך, ובאתרי טבע עירוני נוספים.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 20 נובמבר, 2006 בשעה 11:40 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>