דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 דצמבר, 2010

המחשבה המובילה את הגרינטק

לאחרונה הוצגו 5 הזוכים בתחרות אקומג'ניישן (Ecomagination), יוזמה שקראה לממציאים ויזמים להציע רעיונות בתחום הרשת החכמה (smart grid). ג'נרל אלקטריק העומדת מאחוריה אף ייעדה תקציב של 200 מיליון דולר לפיתוחם.

הזוכים: טורבינת רוח קלה מתנפחת (מישראל), טכנולוגיה שמורידה באמצעות זרם חשמלי את הקרח מלהביהן של טורבינות רוח כך שלא יאטו, מונה מים חכם שמפיק בעצמו האנרגיה המשמשת לניטור רציף של זרם המים ולחצם, מערכת ניתוב חשמל המוצאת את דרכו המהירה של הזרם מחוות חשמל ליעדו ומונעת "פקקים" (כלומר עומס יתר), ומערכת המונעת קצרים חשמליים והפסקות חשמל באמצעות שליטה מדויקת במתח ובזרם (גם מישראל). מומלץ בחום לעשות סיבוב באתר התחרות (www.ecomagination.com) בו מוצגים הרעיונות.

אף שלא מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך או חדשנית, שווה להתעכב דווקא על מוני המים. החדשנות היחידה היא החשיבה שמאחוריהם: עדיף שבני-האדם ישבו במשרד והנתונים ישוגרו אליהם, ולא שקוראי המונים יכתתו רגליים ויישרפו קילומטרים של אנרגיה על הדרך.

"צמיחה" היא עדיין הערך העליון של הכלכלה. אם זה מגדיל את הפעילות הכלכלית – זה טוב. על פי תפישה זו, אותם קוראי מונים שעוברים מדלת לדלת, הם הם שמניעים את גלגלי הכלכלה: מייצרים בשבילם כלי רכב, ודלק, וכבישים. הם חלק מאותה רקמה אנושית אחת חיה המניעה את העולם, מייצרת וצורכת.

הצרה היא שרובנו ממשיכים לחשוב על הציר ימין-שמאל (כלכלי). גם מי שנדמים כאויבים ממש על הציר– ארגונים חברתיים לעומת תאגידים בינלאומיים למשל – חוסים תחת אותה סיסמא שמכניסה אנשים לבית הלבן, More Jobs.

כולם רוצים יותר מישרות, גם המעסיקים, גם המועסקים, אבל מעט מדי אנחנו עוצרים לחשוב במה אנחנו עוסקים, ומה התוחלת של אותה פעילות. זה נכון לגבי קוראי מונים, זה נכון לגביי ייצור צעצועים זוג ז' בעולם השלישי והובלתם לילדי המערב שישחקו בהם שעה קלה עד שיפכו לפסולת רעילה, וזה נכון לגבי – תסלחו לי – נייר הכרומו שאתם אוחזים כעת בידכם. פיתוח מונים אלה, לא יותר מפטנט נחמד מבחינה טכנולוגית, מעידה על השינוי המחשבתי שנכפה עלינו.

קישורים

אקומג'ניישן

http://www.ecomagination.com/

מונים חכמים

http://capstonemetering.com/meter

שוברים את הקרח

http://www.icecode.com/

טורבינה מתנפחת

http://unibatt.com/winflex/

גריד-און

http://www.gridonsystems.com/

אלקטריק רוט

http://www.electricroute.com/

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 8 דצמבר, 2010 בשעה 8:58 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>