דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
15 פברואר, 2007

עכשיו הזמן לאירוס הארגמן

יש הקוראים להם אירוסי ההיכל, יש מי שמעדיפים לכנות אותם איריסי השושן. כך או אחרת רוב מיני האירוסים בארץ משתייכים לקבוצת האירוסים הזו (האונקוציקלוס בלטינית), והם מהמרשימים שבפרחים שיש לארץ להציע. לא במקרה הם סמלה של החברה להגנת הטבע, וגם משמשים כאייקון המסמל פרח מוגן. הם אינם נותנים צוף או מפיצים ריח, ואת החרקים הם מפצים במחסה. הם פורחים באתרי פריחה מאוד מסוימים, במועדים קבועים, ופריחתם נמשכת שבועות בודדים בלבד. עכשיו הזמן לאירוס הארגמן.

איריס הארגמן הוא לא רק ראשון האירוסים לפרוח אלא ככל הנראה המאויים שבהם. האיריס שמוכר בעיקר מהשמורה בנתניה – שבעצם אינה שמורת טבע על פי חוק – פורח באיזור שידע את תנופת הבנייה הגדולה ביותר בימינו: לאורך מישור החוף. שלא כמו צמחים אחרים, האירוס אינו גדל ברצף אלא בכתמים, וקיטוע בתי הגידול היא היא הסכנה לקיומו של הפרח, הרבה יותר מדריסה או קטיף. מותר להזכיר כי האיריס הוא פרח מוגן, ואסור לקטוף אותו. שימו לב גם איפה אתם שמים ת'רגליים. אמנם הפרח הוא זה שמושך את העין, אך יש לצמח גם עלים ששווה להשתהות הרף עין על מנת להכיר את צורתם. חבל שמי שבאים לראות את הפריחה רומסים אירוסים שעוד לא העלו פרחים.

באופן גס, מסביר חוקר האירוסים, ד"ר יובל ספיר, התפוצה העיקרית של אירוס הארגמן היא בין נתניה לבין אשדוד. "בצפון, היתה אוכלוסיה קטנטונת של שניים או שלושה פרטים בחוף עתלית, שנכחדה". האוכלוסיה הצפונית ביותר המוכרת כיום היא מצפון לחדרה, למרגלות תל זומרה שבמטעי גן-שמואל. משם ועד לאזור נתניה-אילנות-קדימה יש קיטוע, וקיטוע דומה יש גם בכל גוש דן. חוץ מפרטים בודדים שהועתקו לאתר מערות אפקה, עם בניית שכונותיה החדשות של רמת אביב. המשך האוכלוסיות הוא בגוש נס-ציונה-חומרה-בית חנן, ומשם יש קיטוע נוסף עד לגוש אשדוד. "האוכלוסיות הדרומיות ביותר שאני מכיר הן ממזרח לאזור תעשיה אשדוד, שהן ההמשך של אוכלוסיית שמורת מבוא אשדוד", מציין ספיר. אירוסים אחדים שרדו אפילו בתוך חצרות המפעלים של איזור התעשייה.

השמירה על אירוס הארגמן ועל בית הגידול המקוטע שלו, אינה מלאכה קלה כלל ועיקר. רק השבוע עלו על טרקטורים שמכשירים קרקע להרחבה השנייה של מושב נטעים, על אוכלוסייה של איריסי ארגמן, וכל החוקים וכל התקנות וכל העמותות וכל הרשויות, השאירו לשרי קלמן, תושבת המקום, לרוץ לבדה ממש לפני הבולדוזרים להציל את הפרחים. עתה פורחים לה כמה מאות אירוסים בארגזים על הדשא, מחכים שתימצא להם אדמה מתאימה.

נתניה

את עיקר פרסומו קנה לו אירוס הארגמן עם בניית שכונת רמת פולג בנתניה. פתאום "גילו" המוני בית ישראל את דבר פריחתו של הצמח המקסים ו"שמורת האירוסים", הפכה לאתר עלייה לרגל שהמוני מבקרים מגיעים אליו בעונה זו של השנה. שיר ורד מרת"ם מרכז המידע לצמחי ישראל, מציין כי אירוסים רבים פורחים בשטח המוזנח שממערב לשטח השמורה. "אם ממשיכים ממגרש החנייה לכיוון הים יש אוכלוסייה מאוד גדולה מחוץ לשמורה. זה היה ונותר המקום המפורסם ביותר בו ניתן לראות את הפרח, אך עם זאת, האירוס פורח בקבוצות קטנות יותר בעוד כמה וכמה מקומות באיזור השרון.

חוף השרון

לדברי פקח רשות הטבע והגנים באיזור השרון, אורי קייזר, אירוסים פורחים פה ושם על כל הרכס של גן לאומי חוף השרון, מגבול הרצליה לאיזור מכון ווינגייט. בכניסה לגן הלאומי מפה המראה את השבילים המסומנים שלו, ובהם שביל האירוסים (בשחור). קל לזהות את האיריסים הפורחים לאורך השביל בזכות השילוט שהציבו שם לפני כשנתיים בפרוייקט כיתה ד' מקיבוץ שפיים. הילדים גם גידרו את האירוסים באבנים – פעולה שנוייה במחלוקת. מלבד האירוסים אפשר להינות במקו משלל הפריחה החורפית של גבעות הכורכר (תיכף נרחיב על זה בטח), מתצפיות לעבר הים וממה שקייזר מכנה "ים של פינות קסם". חשוב מאוד לא להגיע עם כלבים. במקום גדלה אוכלוסיית צבאים, ולאחרונה אף אירע מקרה של טריפת עופרה על ידי כלב של מטיילים. יורדים במחלף בחוף השרון, מצומת ספרים ממשיכים לכיוון הים, על הכביש שהפך דרך עפר. לפני הירידה לים פונים שמאלה וממשיכים לאורך הגדר כ-500 מטר עד מגרש החנייה (מאוד לא מומלץ להשאיר ברכב דברי ערך).

שמורות

בארבע שמורות טבע באיזור ניתן לראות את הפרח. ממערב לכביש החוף בשמורת פולג, בשמורת תל יצחק, בשמורת חרוצים ובשמורת אלוני קדימה. לשמורת פולג מגיעים בנסיעה דרומה ממחלף נתניה דרום, פונים ימינה לתוך מכון וינגייט, חונים, והולכים לטייל. מי שייסע באותו מחלף מזרחה עם הכביש המתפתל (לכיוון אבן יהודה), יכול לרדת ימינה מהכביש ממש מיד אחרי מחסום הרכבת הארור ההוא, להמשיך עם הדרך עד לעיקול שמאלה, ושם לפחות להאט ולהביט לעבר בריכת חורף יפהפיה שעופות רבים חוגגים בה עתה. בהמשך השביל אפשר לראות גבעת אלונים מימין לדרך, ושלט: "שמורת תל יצחק" ולצדו תורמוסים פורחים. בכניסה לשמורת העציץ בת 11 הדונמים מספר איריסי ארגמן שנראה שהועתקו לשם ממקומות אחרים. בתחילת השבוע עוד לא החלו לפרוח שם האירוסים ורק רמז ארגמני הציץ מהניצנים הארוכים להעיד על היופי הצפוי פה בשבוע הקרוב. שמורת חרוצים העשירה במיני פרחים נמצאת מעט דרום-מזרחה משם, על רכס הכורכר השני. נהג מיומן יכול לעבור בדרכי העבר הבוציות לעברה, אך מאוד מומלץ להגיע דרך מושב בני ציון (דרומה על כביש 4, אחרי מחלף הדרים ימינה). האיריס פורח בשמורה שנמצאת מימין לדרך הלא חוקית היוצאת מערבה מהמושב לכיון געש, ומרגיזה את התושבים שהיו שמחים לשלא תעבור דרכם בבקרים התנועה הרבה של עוקפי הפקקים. בשמורת חרוצים, בגן לאומי חוף השרון ובנחל אלכסנדר, אפשר למצוא בסופי השבוע עמדות הסברה של הרשות. ברשות הטבע והגנים מבקשים להזכיר כי לא בשמורות הטבע אסור לקטוף לא רק מינים מוגנים של פרחים אלא את כל הפרחים – אפילו לא סביונים.

זה מהקום להזכיר שבשבת בעוד שבועיים (3.3) תערוך החברה להגנת הטבע אירוע שמירת טבע ללא תשלום תחת הכותרת "שומרים על פארק פולג" (בינתיים אין פארק כזה). האירוע שייתקיים עד הצהריים יכלול טיולים ברגל או באופניים בפארק נחל פולג שבלב השרון, בשמורת בני ציון ובעמק פולג. "נהנה מהפריחה החורפית של כלניות ואירוסים, מהדרכות מרתקות, נכין פיתות ותה ונתמוך בשמירת המרחב כאזור פתוח וטבעי", מבטיחים בחברה. נקודת היציאה לטיולים רגליים: חוות רונית, ק"מ וחצי צפונית לצומת שפיים. נקודת יציאה לרוכבי אופניים: קפה בונו, בתחנת הדלק בכניסה לקיבוץ יקום. אורך מסלולי האופניים: 5-10 ק"מ. אוטובוס מיוחד ישיב את המטיילים לנקודות המוצא.

קדימה

איריס הארגמן גדל גם ממזרח לכביש 4, גם בשמורת אלוני קדימה הנ"ל (שאוטוטו נגיע אליה), וגם בשטחי הקרן הקיימת, שהפתיעה לטובה לשם שינוי. במוקד קו ליער ידעו לומר שאכן יש חלקת אירוסים (גם כן מינוח) ביער אילנות, אשר נפתח לקהל במיוחד לרגל פריחת האירוס, החל ביום שישי זה (16.2) ובימי שישי ושבת בין 8 בבוקר ל-4 אחרי הצהריים, למשך חודש. אתר האינרטנט של הקקל גם מציע טיול עצמאי בשביל האירוסים ביער אילנות. מזרחית ליער ישנה קבוצה גדולה של אורן גלעין שגם לצדה פורח האירוס. שם, כמו במקומות אחרים, הוא חשוף לפגיעתם של צמיגי השטח, ולמרות שהיה מי שתקע מוטות נטולי שלטים המעידים על קיומו, האוכלוסייה הולכת ומתמעטת. האמת? לא פלא. הטרקטורונים ואופנועי השטח פעילים כל השנה, ואיש מהרוכבים – טובה כוונתו ככל שתהיה – אינו יכול לראות את הפרח היפה אלא בשלושת השבועות בהם הוא פורח. אותה צרה בדיוק יש לאירוסים הגדלים ביער קדימה. ביער, הנמצא בין קדימה לבין צורן פורחות כמה וכמה קבוצות של אירוסים המאחרים לפרוח מפאת העצים שנשתלו במקום ומצלים עליהם. טרקטוריניסטי היער עושים בהם שמות, פשוט כי הם לא יכולים לראות אותם (ויש גם, עורכים חביבים, תמונה להמחשה). לדברי יערן הקרן הקיימת באיזור, אוהד דגן, בכוונת הקק"ל לחסום בבולי עץ את האפשרות לדרוס את האיריסים שנותרו ביער על מנת להצילם. הכניסה ליער קדימה היא מהכביש המוביל לצורן (652), עוברים את הכניסה לאיזור התעשייה של קדימה, ואחרי בית הקברות יש שלט שמאלה לכיוון היער. הדרך הופכת סלולה, ממשיכים שמאלה על האספלט עד החניון המרכזי של היער. בחלקו הדרומי של החניון, מדרון קטן עם ריכוז (דרוס משהו) של עלים רחבים של בן חצב יקינטוני, ומשמאלם אירוסים שרק החלו לפרוח. ריכוז האירוסים שליד השולחנות שמצפון לחניון הראשי, מוצל, דל, ורחוק מלפרוח.


ועוד קצת

על מנת לנסות ולהזכיר את כל המקומות בהם יש איריסים בשרון, נסגיר גם שמיטיבי עין ולכת יכולים למצוא אירוסים גם בפארק השרון שמדרום לחדרה, ונספר כי הארגמניים הללו פורחות גם בגבעות יקום, מעין שמורת טבע פרטית של הקיבוץ, גבעה אחת מממזרח לבריכת שחייה (להיכנס לתוך הקיבוץ עולים עד לבריכה שבצד ימין, עוברים דרך מגרש הכדורגל הנטוש חלק מהאירוסים בשולי המגרש וחלק במדרון שפונה צפונה. גבעה נוספת יש צפונה לגבעה זו, וגבעה שלישית נמצאת מצפון להרחבה (ממזרח לשמורת שער פולג, שאפשר להגיע גם דרכה). לדברי שיר ורד, בקיץ האחרון נחרש ראש הגבעה הגדולה עליו צמחו אירוסים. עיקר האירוסים, הוא אומר, היו במדרונות הגבעה ולא נפגעו.

אתר פריחת האירוסים המרהיב ביותר בעיני באיזור היא שמורת אלוני קדימה, אליה ניתן להגיע מכיוון יער קדימה (וגם דרך המושבה עצמה, בקצה רחוב חנקין). בשמורה, גם היא שמורת עציץ קטנה, בה גדלים אלוני תבור עתיקים על מרבד ירוק מנוקד בפריחה צהובה, ובכתמי הסגול של האיריס שלנו, מאות פרחים. כדרכו של בית הגידול הזה, האוויר מלא בניחוח פריחת הרותם והקידה. טוב היתה עושה רשות הטבע והגנים לו הוסיפה את השמורה ואת שאר השמורות הקטנות בהן ניתן לבקר ללא תשלום לרשימת שמורות הטבע המופיעות באתר האינטרנט שלה.

בצפון תל אביב

כאמור, מכאן דרומה, קיטוע אחד גדול ברצף הפריחה. האירוסים שגדלו עד לפני שנים אחדות בצהלה כבר אינם, ולהוציא שלושה פרחים ריכוז הפריחה הקרוב הוא בראשון לציון. אותם שלושה פרחים גדלים על אחד השרידים האחרונים של רכס הכורכר בצפון תל אביב – אתר מערות אפקה. מבחינת פריחת האירוס הוא אמנם לא מרשים כמו אתרי הפריחה האחרים, אבל הוא ממש בתוך העיר. באתר, בנוסף למערות הקבורה השומרוניות פורחים עתה שלל מיני פרחים בהם כלניות, עיריות, והאיריסים הארצישראלים הלבנים צמודי -הקרקע. אירוס הארגמן הובא לשם כאמור, כמו גם קבוצת החצבים שעתה מוריקים עליהם בצמיחה היוצרת את הכיתוב האנגלי HELP (סיפור שיישאר להזדמנות אחרת).

הי דרומה

ביתו הרשמי של האירוס היא כמובן שמורת אירוס הארגמן שבין מושב בית חנן לכביש פלמחים. אפשר להגיע גם דרך המושב עצמו אם השער לא סגור (לאלוהי המושבניקים פתרונים), וגם מכביש הגישה לפלמחים (4311). בנסיעה דרומה כביש 4 יורדים במחלף גן רווה (לכיוון נס ציונה), במה שהיה פעם צומת עין הקורא פונים ימינה ושוב שמאלה לכביש הגישה לפלמחים. סימון שבילים אדום מוביל מהכביש לשמורה. הברדק שרואים בדרך הוא בניית כביש 431, כביש רוחב של חוצה ישראל שכובש את השממה בין ראשון לציון למודיעין, ועליו מחלף עין הקורא. תוך כדי בניית המחלף אותרו כמה מוקדים של פריחת אירוסים ובוצעה העתקה של קרוב ל-500 פרטים שתושבי האיזור הכירו אך לא הופיעו במפות. נדמה כי אחת הצרות של שמירת הטבע היא ההעתקה. האירוסים הם "מין דגל", וככזה הם הועברו לשמורת אירוס הארגמן. יש גם מי שטוענים שציפופם של האירוסים בשמורות פוגע בהם, שהרי לפני שהובאו לשמורה צמחים מן החוץ הם היו באיזון עם סביבתם, שהופר. בכל מקרה ברור שמיני צמחים אחרים נותרים למרמס השופלים והבולדוזרים, ושאשליית הפתרון שבהעתקה, מקלה על המתכננים את הפגיעה בשטחים הפתוחים.

שימור לחומרה

מצדו שני של אותו הכביש המוביל לפלמחים, נמצאת גבעת חומרה אשר ילדי בית הספר האיזורי עוסקים בשימורה. גם על גבעת כורכר זו פורח אירוס הארגמן ובשבועות הקרובים צפויים בני הנוער לערוך במקום סיורים ללא תשלום להכרת המקום ונוף הצומח של האיזור. בגלל שהמים מחלחלים דרך הכורכר הוא בית גידול לצומח מדברי, וזה ייחוד בית הגידול: שילוב של צומח מדברי עם צומח ים תיכוני. המוני פרחים, מגוון אדיר של מינים.לעיתים נדמה כי אנשי המועצה האיזורית עושים קצת שימוש ציני בילדים ובפרחים על מנת למנוע סלילת מסילת רכבת בשולי הגבעה, אך כאשר מדובר באתרי פריחה אחרים, לא עושה המועצה די על מנת להגן עליהם. כי אם תפנו מ-4311 לכיון גן שורק ונטעים, תחלפו על פני הכניסה לנטעים, ותחפשו קצת אחריה מימין גבעה שלמרגלותיה עבודות עפר, אז תוכלו לראות את מה שנשאר מהאיריסים שם. אוכלוסייה שהתרבתה יפה יפה בשנים האחרונות, ונפגעה ממש באחת. מי שהעלה את הכלים הכבדים על השטח מבלי לדאוג לערכי הטבע המוגנים שבו, עבר על החוק. עתה מקווה שרי קלמן שהשטח בו שרדו האירוסים יישמר בצורה כזו או אחרת.

נס נס ציונה

מי שניצלו מעתיד מיושר כמו כביש מהיר הן גבעות הכורכר של נס ציונה. כבר נכתב פה בעבר על המקום, ומה שנתתחדש בשלוש השנים שעברו מאז הוא שבית המשפט המחוזי בתל-אביב דחה בקיץ האחרון את דרישת בעלי הקרקעות לבנות במקום, ועתה מקווים בפורום גבעות הכורכר שניהל את המאבק הזה, להצליח וליצור רצף פתוח לכל אורך רכס הכורכר מראשון לציון ועד גדרה, שבמרכזו גן לאומי בגבעות נס ציונה. בינתיים מסומן שם שביל בן 7 קילומטרים העובר מגבעת האירוסים שבצומת גן הורדים, דרך גבעת התור אל גבעות נס ציונה (שממערב לעיר) ומשם לגבעות טירת שלום בואך רחובות. בשבת (17/2, 10:00-13:00) ייערך הפנינג סיורים ללא תשלום, למען שימור האירוס וגבעות הכורכר, בקריאה משותפת למען הכרזת האיזור כ'גן לאומי גבעות הכורכר'. הסיורים יצאו מפסל שומר הגבעות שבקצה רחוב השיריון בנס ציונה, וומתחנת הדלק פז שליד צומת גן הורדים. לאורך השביל יוצבו תחנות הדרכה בנושאי שמירת טבע, רכס הכורכר ואירוס הארגמן. אוטובוס מיוחד יחזיר מדי חצי שעה את המטיילים אל נקודות המוצא. אורך מסלול ההפננינג כולו – כשני קילומטרים.

אשדוד

הרחק מכל הבלאגן, נותרה אוכלוסיה מנותקת משהו של אירוסי ארגמן בשמורת הטבע מבוא אשדוד. המיוחד בשמורה הוא ריכוז יוצא דופן של עצי שיטה מלבינה (אחד הבודדים בארץ), אך יש בה כמה וכמה מוקדים של איריסים. לאחרונה ביצעה רשות הטבע והגנים "פיתוח" של השמורה הכולל סימון שבילים, חלקם סמוכים ממש לפריחת האיריסים. יוצאים ממחלף אשדוד לכיוון אשדוד, אחרי המחלף פונים ימינה לכיוון תחנת המיתוג של חברת החשמל, וממש לפני השער שלה פונים שמאלה ועוקבים אחר סימיון השבילים השחור עד המבואה של השמורה (כן כן, היום בונים לובי לכל שמורת טבע). מומלץ לבחור בשביל הכחול שנכנס לשמורה לאורכו הניתן לראות אירוסים. כאמור, אוכלוסיית אירוסים זו ממשיכה מערגה לכיוון איזור התעשייה של אשדוד, ומגיעה עד אליו. האירוסים, מתברר, לא נשארים בתוך שמורות הטבע. חצופים.


קישורים

רת"ם מרכז מידע לצמחי ישראל
http://rotem.huji.ac.il

דבורים לא עוברות את הכביש

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3220107,00.html

טיול עצמאי בשביל האירוסים ביער אילנות
http://212.199.160.128/kkl/radB5429.html

קברים עתיקים בפי גלילות
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2455013,00.html

הפנינג פריחת האירוסים בגבעות הכורכר
http://www.teva.org.il/?CategoryID=386&ArticleID=887

נס-ציונה: האירוסים ניצחו את פרוייקט הבנייה
http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3294394,00.html

גבעות הכורכר בנס ציונה
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2870769,00.html

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
רואים את האירוסים? זהו שהם שם, ממש במרכז התמונה

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
רק רמז ארגמני מציץ מהניצן

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
יוצא

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
ומשפריץ יופי לכל הכיוונים

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
בשלל גוונים

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
לפעמים בסגול ממש

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
לפעמים בארגמן עמוק

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
לפעמים עם הרבה צהוב, ואפילו צהוב לגמרי

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
אחר כך יעלה הפרי

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
אבל בינתיים קבוצות קבוצות הם כאן

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
בארץ הצבר

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
פתוחים יותר, או פתוחים פחות

Iris atropurpurea אירוס הארגמן
מוגנים יותר או מוגנים פחות

שום
ולפעמים מגנים על פרחים אחרים. ככה פורח שום

קידה שעירה
תמיד בשכונה. קידה

בריכת חורף
בריכת חורף נחל פולג

אלון עתיק
אלון בשמורת קדימה

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 15 פברואר, 2007 בשעה 1:45 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “עכשיו הזמן לאירוס הארגמן”

  1. אלון says:

    יופי של בלוג . נהנה לקרוא את הכתבות שלך גיל

  2. שישיות בלי מיסגור says:

    [...] והיום מצאתי את הרשימה הזו של גילי סופר אירוס אירוס הארגמן אירוסים נתניה פרח פריחה צילום תמונה תמונות [...]

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>