דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
21 דצמבר, 2010

סוקצסיה – תהליך ההשתקמות של החורש

סוקצסיה (מעוקבות בעברית) היא המהלך הטבעי של חילוף החברות בטבע, מחברת החלוץ ועד לחברת השיא. סוקצסיה ראשונית מתרחשת במקום "נקי", בית גידול ראשוני דוגמת קטע ים שהתייבש, משטח לבה, או איזור שעבר שריפה חקה מאוד. סוקצסיה משנית מתרחשת לאחר הפרעה (דוגמת השריפה בכרמל), במקום בי יש שרידי אורגניזמים חיים.

בתהליך הסוקצסיה, כל חברה מכינה את הקרקע לחברה הבאה לאחריה. כאשר החברות מתחלפות החברות הקודמות ממשיכות להתקיים במקביל אך באופן חלש בהרבה ונוצר מארג ביולוגי מורכב הכולל את כל החברות שהתקיימו עד כה. בתום התהליך נוצרת חברת שיא, כגון יער גשם, שונית אלמוגים או יער מנגרובים.

תהליך ההשתקמות הוא כזה, מסביר האקולוג ד"ר רון פרומקין, שבתה (תצורת צומח בה שולטים בעיקר בני- שיח דמויי כרים שגובהם עד חצי מטר) הופכת לגריגה (תצורת צומח המורכבת משיחים ומעצים נמוכים, שגובהם אינו עולה על 2 מטרים), והגריגה הופכת לחורש שהוא חברת שיא. "יש רבים הטוענים ששריפה היא חלק מהמערכת של האיזור הים-תיכוני", מציין פרומקין. לשיטתם, החורש אינו חברת השיא, אלא שסופו של החורש להישרף, ולשוב להיות בתה. עניין פילוסופי.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 21 דצמבר, 2010 בשעה 10:17 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>